Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Hekatomnos’un Altın Tacını Milas’a ne zaman göndermeyi düşünüyorsunuz?”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

“Hekatomnos’un Altın Tacını Milas’a ne zaman göndermeyi düşünüyorsunuz?”
Bu içerik 597 kez okundu.

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesiyle, ilçemizden çalınıp yurtdışına kaçırılan, daha sonra bulunup Türkiye’ye getirilen ve Ankara’da Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmeye başlanan  “Hekatomnos’un Altın Tacı”nın Milas’ta sergilenmesi talebini Meclis gündemine taşıdı.

Aldan, soru önergesinin giriş bölümünde, “Hekatomnos’un Altın Tacı, mezarının bulunduğu Muğla’nın Milas ilçesindeki Uzunyuva Arkeolojik SİT Alanı’ndan çalınarak yurt dışına kaçırılmıştı. Altın Taç, İskoçya’nın Edinburgh şehrinde 2010 yılında tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyonla bulunmuştu. Hekatomnus’un Altın Tacı, Türkiye’nin yoğun çabası ve uzun hukuki mücadelesi sonucunda Türkiye’ye getirilmişti.

Altın Taç, 30 Ocak 2018 tarihinden itibaren Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Bu tarihi eser Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne konulurken daha sonra Muğla’ya gönderilip gönderilmeyeceğine ilişkin kamuoyuna bir açıklama yapılmadı” dedi ve Bakan Kurtulmuş’a şu soruları yöneltti:

1-Bu tarihi eserin Milas’a yeniden dönmemesinin gerekçesi nedir? Güvenlik gerekçesiyle bu karar alınmışsa, Muğla’da müzelerde sergilenen tüm eserler hırsızlık tehdidi altında mıdır?

2-Hekatomnos’un Tacı Milas’a aittir. Milaslılar, Altın Tacın Milas’a geri gönderilmesini talep etmekteler. Altın Taç Milas’a verilecek midir?

3-Milas’ta Gümüşkesen Mezar Anıtı’nın bulunduğu bölgede büyük bir müzenin inşaatı devam etmektedir ve Ekim 2018’de açılacaktır. Hekatomnos’un Altın Tacı da Gümüşkesen Arkeoloji Müzesinde sergilenecek midir?

4-Altın Tacı Milas’a ne zaman göndermeyi düşünüyorsunuz?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X