Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

THK Milas Şubesi’ne ödül verildi

Gülçin ERŞEN -

THK Milas Şubesi’ne ödül verildi
Bu içerik 615 kez okundu.

Türk Hava Kurumu’nun (THK) 93’üncü kuruluş yıldönümü etkinliğinde Milas Şubesi’ni, Yönetim Kurulu üyesi Faik Baklan temsil etti. Baklan’a, geçtiğimiz yıl deri ve fitre-zekat faaliyetlerinde büyük başarı gösteren THK Milas Şube Başkanı Ahmet Faik Demirkol adına plaket sunuldu.

THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan, törende yaptığı konuşmada; 2020 Dünya Hava Olimpiyatları’nın Türkiye’de yapılacağı müjdesini verdi.

Türkiye’de havacılığın öncüsü olan ve Cumhuriyet’in kuruluşundan 16 ay sonra Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan THK’nun 93’üncü kuruluş yıldönümü töreni, Ankara’da geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından kısa film gösterimi yapıldı. Törende bir konuşma yapan THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan, kurumun geçmişinde ve kendi yönetiminde yaşanan sorunlardan ve bunları nasıl aştıklarından söz ederek, önemli bir haberi de konuklarla paylaştı.

THK’yi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, kuruma yardımı ve emeği olan bağışçılara, “İstikbal Göklerdedir” şiarıyla çalışan genel merkez ve şube yöneticilerine, Türk Milleti’ne teşekkür eden, Atılgan şunları söyledi: “Ülkemiz harpte. Vatanımız tehdit altında. Cumhuriyetten sonraki en kritik dönemden geçiyoruz. Allah yardımcımız olsun. Zalime fırsat vermesin. Karşımızda ejderhadan büyük, kuduz canavarlar var. Dost nerede düşman kim belli değil. Şehit veriyoruz, Gazilerimiz var. Allah, kenetlenmiş milletimize feraset ve sabır, askerlerimize zafer, yöneticilerimize sebat ve basiret versin.

Zorlu süreçlerden geçtiğimiz hepinizin malumu... İki seneyi aşkın bir süredir THK’nın meselelerine çözüm bulabilmek, aksayan yanlarımızı tahkim etmek için çalışıyoruz. Aşk ile, yılmadan, yorulmadan… Bu süre zarfında en büyük memnuniyetim şu oldu: Başta THK camiası olmak üzere, devletimizin yöneticilerinden ve kurumlarından sürekli destek gördük. Büyük kumpaslara maruz kaldık. THK içinde barınmasına asla müsamaha göstermeyeceğimiz ahlaksızlıklara haddini bildirdik. Bunlardan bazıları, THK’nın varlıklarına vampirler gibi dadanan bazılarıyla işbirliği yaptı. Yanlarına sözde gazeteciler de takarak şahsım ve birlikte çalıştığım arkadaşlarım hakkında yasadışı terör örgütü üyesi olduğumuz iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundular. Bu durum bizleri Kurumumuzun dertleriyle uğraşmaktan kısa bir süre de olsa alıkoydu. İhanet ve dalalet içince olan saldırganlar, hesaplarına hareket ettikleri sahipleriyle bizleri bulunduğumuz sorumluluk mevkilerinden göndermek istediler. Havlu atarsak kötü emellerini gerçekleştirebileceklerdi. Mücadele ettik, sabrettik, Allah yardım etti. Sonunda elebaşları ve tetikçi gazetecileri hapsi boyladı. Suçlandıkları şey, örgütlü dolandırıcılık ve sahtekârlık... Bize de yaşasın adalet demek kaldı.”

İkinci bir “Lozan zaferi”

İlki 1997’de Türkiye’de gerçekleştirilen Dünya Hava Olimpiyatları sonucunda, Türkiye’nin her yıl Kapadokya Ticari Balon faaliyeti ve Babadağ Yamaç Paraşütü faaliyetinden 100 milyon doların üzerinde gelir elde ettiğini, bu faaliyetlerin temelinin 97’deki hava oyunlarında atıldığını anımsatan Atılgan, 2020 Dünya Hava Olimpiyatları’nın Türkiye’de yapılacağının müjdesini verdi.

THK Başkanı Atılgan, bu konuda da şunları söyledi:

“İki gün önce, Olimpiyat Başkenti Lozan’da bütün sporların kalbi kabul edilen Olimpiyat Müzesinin tören salonunda, Dünya Havacılık Federasyonu (FAI) Başkanı Bay Brink ile 2020 Dünya Oyunları anlaşması imzasını attık. Türkiye Cumhuriyeti Bern Büyükelçisi Sayın İlhan Saygılı ve Cenevre Başkonsolosu Sayın Sait Uyanık da törende sevincimizi paylaştı. Konunun uluslararası siyaset boyutunu Türk televizyonlarına verdiği röportajda değerlendiren çok tecrübeli Sayın Büyükelçi, ‘Ülkemiz açısından sıkışık bir dönemde, Türk Hava Kurumu’nun böylesine birinci sınıf ve devasa bir organizasyonu ülkemize alması, büyük bir başarı hikâyesidir’ dedi. Bu hususta biz de mütevazı olmayacağız: Gerçekten büyük başarı hikâyesidir. Bu vesileyle 1997’de bu oyunların alınmasında emeği geçen THK Genel Başkanı merhum Atilla Taçoy’u rahmetle anıyorum. Dönemin yöneticilerine teşekkür ediyorum.”

 

Ödül ve Plaket Töreni

THK Genel Başkanının konuşmasından sonra ödül ve plaket törenine geçildi. Geçtiğimiz yıl (2017) deri ve fitre zekat faaliyetlerinde büyük başarı gösteren THK Milas Şube Başkanı Ahmet Faik Demirkol, törene katılmadığı için, Milas Şubesi adına THK Milas Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Faik Baklan’a, THK Genel Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi ve Fethiye Şube Başkanı Mustafa Özkaya plaket sundu. Ayrıca, THK Muğla Şube Başkanı Şerif Şalk’ın plaketini de Muğla Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Gültekin Genek aldı.

Hava sporları alanında dünyanın en saygın ödüllerinden “Uluslararası Hava Sporları Federasyonu Paul Tissandier Diploması”nı alan ve sportif havacılığın gelişmesine, havacılık sevdalısı gençlere yayılmasına katkı sağlayan Model Uçak Türk Milli Takımı sporcusu ve model uçak eğitmeni Hasan Yalçın Olgun’a da diploması, THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman Akbulut tarafından verildi.

Törende; Türkiye seçmelerinin Türk Hava Kurumu tarafından (Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde) yapıldığı ve 1986’dan beri düzenlenen FAI Genç Ressamlar Resim Yarışmasında Türkiye’nin 8 Dünya Birinciliği, 8 Dünya İkinciliği, 16 Dünya Üçüncülüğü ve 3 Özel Teşvik Ödülü kazandığı kaydedildi.

Tören sonunda; “Türk Hava Kurumu’nu bugünkü onurlu konumuna yükseltmede her an ışık tutan, yön ve destek veren, ülkemizin gururu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na şükran sunuldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X