Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

81 ilin Çiftçileri Külliye’de buluştu

Adem KANKAYNAR -

81 ilin Çiftçileri Külliye’de buluştu
Bu içerik 1123 kez okundu.

Türkiye’nin 81 ilinden belirlenen çiftçiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın “Milli Tarım Projesi” toplantısına katılmak üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürlüğü tarafından belirlenen 44 çiftçi hemşehrimizin arasında ilçemiz Milas’tan 2 çiftçimiz de toplantıya katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın da katıldığı “Milli Tarım Projesi” toplantısına Muğla’dan belirlenen 44 çiftçi ile birlikte, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Fırat Erkal, bazı il şube müdürleri de katıldılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Milli Tarım Projesi buluşmasında yaptığı konuşmada, ‘Milli Tarım Projesi’nin hayırlı olmasını dileyerek söze başladı ve özetle şunları söyledi:

“Sadık yârimiz olan toprağa hak ettiği değeri vermezsek sadece kendimizin, kendi neslimizin değil, topyekûn insanlığın geleceğini tehdit altına sokmuş oluruz. Toprağa sırtını dönen insan en büyük ihaneti kendisine yapmış olur; çünkü Rabbim bizlere topraktan yaratıldığımızı ve yine toprağa döneceğimizi haber veriyor.

Havza Bazlı Üretimi Destekleme ve Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme adıyla iki başlık altında hayata geçirilmekte olan bu projeye hep birlikte sahip çıkmalıyız. Anadolu, dünyanın en kadim tarım ve hayvancılık coğrafyası olmasına rağmen maalesef bugün her iki konuda da olmamız gereken yerin epeyce uzağındayız. Topraklarımız var ama doğru planlama yaparak, yeterli teknik destek sağlayarak hakkıyla değerlendiremiyoruz. Meralarımız var ama et fiyatları almış başını gidiyor, ihtiyacımızı karşılayabilmek için ithalat yapmak zorunda kalıyoruz. Bu, kabul edilebilir bir manzara değildir. Özellikle topraklarımız noktasında, şu azotlu gübreyle topraklarımızı mahvettik ve topraklarımız suyla buluştuğu zaman ne yazık ki çamur olup akıp gidiyor. Doğallıktan uzak, tüm hastalıkların temelinde de ne yatıyor? O gübreleme yatıyor. Tabii ki bugün tarımsal hasılada Avrupa’da bir numara olmamız, gerçek potansiyelimizi kullanabildiğimiz anlamına gelmiyor. Bölgesini ve hatta tüm dünyayı doyuruyor olması gereken Türkiye’nin gıda ve et ithalatı yapıyor olması ortada bir sorun olduğunun ifadesidir. İnşallah, Milli Tarım Projesi ile bu sorunların çözümü konusunda önemli bir adım atmış oluyoruz. Ülke olarak aslında imkânlarımız yeterli olduğu halde plansız programsız iş yapılması sebebiyle sık sık karşılaştığımız arz açığı veya arz fazlası... Yeni destekleme modeliyle bu sıkıntının geride bırakılacağına inanıyorum. Aynı şekilde hayvancılıkta illerimize ve hayvan türlerine göre belirlenen teşvik modelinin de, fiyatların dengelenmesi ve ithalatın önlenmesi noktasında beklentilerimizi karşılayacağına da bu noktada inanıyorum ve bunu temenni ediyorum.

Enflasyon hedeflerimize ulaşamamamızın en önemli sebebi gıda fiyatlarıdır. Enflasyon rakamları açıklandığı zaman, domates, biber bunlar söylendiği zaman gerçekten ağırıma gidiyor. Biz bu noktada domatesten, biberden dolayı enflasyonda olumsuz etkilenmememiz gerekir. Bunu rahatlıkla aşmamız gerekir. Bu topraklar, bu kadar verimli, bereketli olacak ve biz halâ enflasyonda domates, biber, bunların fiyatından dolayı enflasyonda sıkıntı yaşayacağız. Olmaz. Bunu aşacağız.”

Osmanlı’yı yıllarca güçlü bir şekilde ayakta tutan unsurlardan birinin de halkın bol ve hesaplı gıdaya erişimini sağlayacak iaşecilik sistemi olduğunu, Osmanlı’nın bunu başardığını vurgulayan Erdoğan; “Bizim de günümüz şartlarına uygun bir anlayışla vatandaşımızın gıda konusunda eksiklik yaşamasının önüne geçecek, fiyatları dengede tutacak bir sistemi kurmamız gerekiyor” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasında teşvikleri açıkladığına da değinen Erdoğan, “Şimdi böyle teşvikler olduğuna göre bundan sonra ne kalıyor? Çalışmak” diyerek, tüm üreticilere Milli Tarım Projesinin hayırlı olmasını diledi.

 

Gazimize ziyaret …

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen ‘Milli Tarım Projesi’ toplantısına ilçemizden katılan AK Parti Milas İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Alkaya ve çiftçiler, geçtiğimiz günlerde, Suriye’deki sınır ötesi operasyonda yaralanan ve GATA’da tedavi gören Milaslı Gazimiz Mahmut Koçman’ı da ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X