Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Milas’tan Çin’e Zeytin ve Zeytinyağı ihracı için …

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Milas’tan Çin’e Zeytin ve Zeytinyağı ihracı için …
Bu içerik 518 kez okundu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Çin’e Milas zeytinyağı ve zeytini ihraç etmek için, bu konuda deneyimli firmaların yöneticileri Ayhan Metin ve Efrahim Karataş Milas’a davet edilerek, başta coğrafi işaretli zeytin ve zeytinyağı olmak üzere Çin’e Milas ürünleri ihracatı için görüş alışverişinde bulunuldu.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Bizim için Çin, gerek nüfus büyüklüğü, gerek ekonomik gücü bakımından çok cazip geliyor” diyerek konuk işadamları Metin ve Karataş’tan Çin hakkında bilgiler talep etti.

Konuk işadamları Ayhan Metin ve Efrahim Karataş, ihracatın devlet desteğiyle yapılabileceğini belirterek “Devlet, ihracat konusunda pek çok destekte bulunuyor. Bu da ihracat yapan veya yapacak firmaların işini kolaylaştırıyor. Biz öncelikle neyi nereye ihraç edeceğimizi kararlaştırıp bağlantısını kurduğumuzda, ihracat sürecinde ortaya çıkan birçok gideri devlet karşılıyor” dediler.

Çin’in çok büyük bir pazar olduğunu ve özellikle gıda maddeleri konusunda çok büyük bir talep olduğunu anlatan ihracatçı işadamı Ayhan Metin, “Düşünün; Çin’in nüfusu 1.5 milyar. Ve Çinliler zeytini tanımıyorlar. Çin’e zeytin gelse de çok az geliyor ve çok büyük marketlerde çok pahalıya satıldığı için hiç kimse alamıyor. Aynı şey zeytinyağı için de geçerli. Zeytinyağını yemeklik olarak değil ilaç gibi görüyorlar. Her Çinli günde bir tane zeytin yese 1.5 milyar tane zeytin yapar. Milas’ın önceliği, Çin’e zeytin ve zeytinyağını tanıtıp ihraç etmek olmalı. Üretimde öncelik markalaşmada olmalı. Tek bir marka altında ihracata yönelmek, ihracat şansını arttırır. Tanıtım da ihracat için çok önemli. Siz ihracat için markalı üretimi arttırmalısınız. Size ihracat konusunda biz de elimizden gelen desteği sağlayacağız. Öncelikle sizi Çin’deki alıcı firmalarla buluşturacağız” dedi.

Yapılan görüşmenin ardından, MİTSO yönetimi ile birlikte uzmanlar, Milas’tan Çin’e zeytin ve zeytinyağı ihracatı konusunda umutlu olduklarını belirtip görüşmeleri sürdüreceklerini belirttiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X