Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Çocuk ve Kitap’

Adem KANKAYNAR -

‘Çocuk ve Kitap’
Bu içerik 762 kez okundu.

Okul Öncesi Eğitim ve Çocuk Gelişimi Uzmanı Ayşe Turla tarafından, ilçemizdeki okul öncesi öğretmenleri ve çocuk gelişimi bölümünde okuyan son sınıf öğrencilerine yönelik ‘Çocuk ve Kitap’ konulu bir konferans verildi.

Milas Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonunda, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen konferansa; İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, ilçemiz merkezindeki bazı okulların müdürleri, okul öncesi eğitim öğretmenleri ve bu bölümde okuyan son sınıf öğrencileri katıldı.

Çocuk Gelişimi Uzmanı Ayşe Turla, okul öncesi eğitimin ne denli önemli olduğunu verdiği örneklerle açıklarken; “Bugün birçok uzman, okul öncesi eğitimin anne karnında başladığını ileri sürüyor ve bunu da bilimsel verilerle destekliyor. Öncelikle aramızdaki son sınıf öğrencilerine seslenmek istiyorum. Mutlaka liseden sonra işin üniversite kısmını tamamlayın. Kesinlikle bu işi yarım yamalak yapmayın ve mutlaka sürekli kendinizi yenileyin. Okuyun, ama sürekli okuyun. Bu konuda yayınlanan yeni eserleri takip edin” dedi.

 

“Her yayını satın almayın, okumayın”

Turla, çocuk gelişimi ve okul öncesi eğitimle ilgili çıkan her kitabın alınmaması gerektiğine de vurgu yaparak; “Öncelikli olarak kitabın künyesine dikkat edin. Nerede basılmış, yazarı kimdir? Bunlar önemli konulardır. Çünkü basılı her kitap, doğru bilgi veren bir yayın değildir. Bütün bu konular şunun için önemlidir: Her şeyden önce sizler, geleceği şekillendiren, merkezinde insan bulunan bir işi yapıyorsunuz. Dolayısıyla, okul öncesi sağlam bir eğitim alan çocuğun; ilkokul, ortaokul, lise ve hatta üniversite eğitim hayatı da sağlam bir şekilde yürür. Dolayısıyla siz öğretmenlerimizin göstereceği çaba, vereceği eğitim her şeyin temelidir” diyerek, doğru bir yayında nelerin bulunması gerektiğini en ince detayına kadar anlattı.

 

“Yeni hikâyeler kurgulayın”

Okul öncesi eğitime yönelik yayınlanan eserlerin büyük bir bölümünde, yazıdan daha çok resimlerin yer aldığını belirten Çocuk Gelişimi Uzmanı Ayşe Turla; “Bu yayınların bir hikâyesi yoktur, konusu vardır ve dolayısıyla yazılı metin yerine konu resimlerle anlatılır. Siz, oradaki resimleri yeni hikâyeler kurgulayarak, çocuğun anlayabileceği bir dille anlatabilirsiniz. Mümkün olduğunca karmaşık, zor konulardan uzak durun. Basit, kolay öğrenebileceği bir metod uygulayın” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X