Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

CHP Milas İlçe Örgütü muhtarlarla buluştu

Adem KANKAYNAR -

CHP Milas İlçe Örgütü muhtarlarla buluştu
Bu içerik 527 kez okundu.

CHP Milas İlçe Örgütü, geçtiğimiz haftalarda ilçemizdeki sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldiği kahvaltı etkinliği ve ziyaretlerin ardından bu kez de ilçemizin tüm mahalle muhtarlarıyla yine kahvaltıda buluştu.

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban ve ilçemiz genelindeki mahalle muhtarlarının yanı sıra, CHP Muğla İl Gençlik Kolları Başkanı Bekir Perçin, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Göksel Billur ve İlçe Kadın Kolları üyelerinin katıldıkları etkinliğin sunuş-açılış konuşmasına, muhtarlık müessesesinin dünden bugüne tarihçesini anlatarak başlayan CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, “Eğer siz köylünün elinden tütünü-pamuğu alırsanız millilikten söz edemezsiniz. Eğer siz Cumhuriyetin ilk yıllarında, o zor şartlarda kurulan, başta Sümerbank olmak üzere tüm milletin ortak mallarını özelleştirirseniz, burada millilikten bahsedemezsiniz. Bugün de Amerikalı şirketler istedi diye ülke genelindeki 14 şeker fabrikasını satmaya kalkarsanız millilikten söz edemezsiniz. Bizim iktidarımızda bu değerlere sahip çıkılacak. Milletin malı, yine milletin olacak.

Biz, kimseyi ötekileştirmeden, 80 milyonu kucaklayan bir yönetim sergilemekte kararlıyız. Geçmişte muhtarlarımızın elinde birçok yetki vardı. Kendilerine ait bir bütçeleri ve azalarıyla birlikte aldıkları kararları işledikleri bir karar defterleri vardı. Bugün sadece devletten aldıkları bir maaşları var. Onlardan beklenen hiçbir hizmeti bu maaşla falan yapamaz muhtarlarımız. Bugünkü iktidar ne yazık ki seçilmiş olan siz muhtarları etkisiz bir hale getirdi. Eğer toplum baskısı olmasaydı, muhtarlıklar kapanacak, yerine başka bir temsil şekli getirilecekti. Şimdilik bu düşüncelerini rafa kaldırdılar. Yarın yeniden deneyebilirler.

Her şeye rağmen biz kendi ilçemizde, sizlerle birlikte el ele kol kola verip, bu kenti birlikte yönetmeye devam edeceğiz. Yerelde yaptığımız bu işbirliğini, oluşturduğumuz güçbirliğini gelecekte genele de yayacak, bu ülkeyi hep birlikte yöneteceğiz” diyerek, etkinliğe katılan tüm muhtarlara teşekkür etti.

CHP Milas İlçe Başkanı Özcan’ın ardından kürsüye gelen Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban ise, etkinliği düzenleyen CHP Milas İlçe Örgütüne teşekkür etti.

 

“Kırsalda, büyük oranda

memnuniyeti sağladık”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, 2020 yılına kadar, Milas Belediyesi’nin içinde bulunduğu ekonomik zorlukların devam edeceğini, bu zorlukları kimi zaman satışla, kimi zamanda alınan borçlarla aşacaklarını belirterek, “Bugün, Büyükşehir Yasası ile birlikte ne yazık ki belediyemiz, özellikle kırsaldaki mahallerimizin birçoğundan emlak vergisi alamıyor. Halihazırda 132 mahallenin sadece 18’inden vergiler alınıyor. Yani bir anlamda 18 mahalleden alınanlarla, 114 mahalleye hizmet götürülüyor.

2018 yılının henüz ikinci ayındayız. Bugünden itibaren kırsalda, büyük bir oranda götürülen hizmetlerle memnuniyet sağlandı. Hizmetlerin ulaştırıldığı mahalle sayımız 120 … Geriye kalan mahallelerimizde ise bu yılın sonuna kadar istenilen, beklenilen ve talep edilen hizmetler, kendilerine ulaştırılacak” dedi.

 

“Mazeret üretecek değiliz”

Başkan Tokat, her şeye rağmen Milas Belediye Başkanlığı görevinin, mazeret üretilecek bir makam olmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz hiçbir mazeretin arkasına sığınmadan halkımızın hak ettiği hizmetleri kendilerine ulaştırmaya gayret ediyoruz. Bugüne kadar bu konuda bu düşüncemizden taviz vermedik, bundan böyle de aynı kararlılıkta devam edeceğiz.”

 

“Muhtarlar, ellerinden

alınan hakları

unutmayacaklar”

Etkinliğe katılan CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ ise, çok yoğun bir meclis gündemi içerisinde, bugün Milas’ta muhtarlarla bir araya gelmekten son derece mutlu olduğunu belirterek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Hükümet, bir yandan sınır ötesinde, bir yandan da içeride terör örgütleriyle mücadele ediyor. Yaptıkları bu mücadeleye CHP olarak bizler de destek veriyoruz ancak, iktidarın kullandığı dil, uygulamaya çalıştıkları siyaset üslubu, bu ülkeyi yönetenlere yakışmıyor. Adeta düşmanca bir tavır sergiliyorlar. Kanun, yasa, anayasa tanımaksızın, her şey Cumhurbaşkanının iki dudağı arasından çıkanlarla yapılıyor. Böyle bir yönetim şekline demokrasi denilemez. Bu anlayış, bir hukuk devletinde olmayan bir yönetim biçimidir. Demokrasinin temel taşı olarak siz muhtarlar gösterilmekte, ancak istediğiniz kadar Beştepe’ye muhtarları toplayın, istediğiniz kadar onlara nutuk atın, sonuçta muhtarlar kendilerinin elinden alınan hakları unutmayacaklar.”

 

“Bu rejime sahip çıkın”

CHP Milas İlçe Örgütü tarafından düzenlenen etkinlikte son konuşmayı ise CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban yaptı. Alban, Muğla’nın büyükşehir olmasıyla birlikte, seçilmiş olan mahalle muhtarlarının, ellerinden birçok hakkın alındığına vurgu yaparak; “Dün, kendi köyünüzde nikâh kıyabiliyordunuz. Bugün bu yetki sizlerden alınıp müftülere verildi. Belki yarın da imamlara verilecek. Dün, kendinize ait bir bütçeniz vardı. O bütçe ile halkın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyordunuz. Bugün ise sadece resmi evrak düzenleyen birer makam konumuna getirildiniz. Sizlere bu haklar, Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte verilmiş haklardı. Dolayısıyla bu hakları bizim iktidarımızda yeniden elde edeceksiniz. Sizler de, size bu hakları sağlayan Cumhuriyet rejimine sahip çıkın” dedi.

 

“Önemli olan hesap

soran değil hesap

veren olmaktır”

İl Başkanı Alban, önümüzdeki günlerde her ilçede olduğu gibi Milas’ta da, ilçe belediye başkanı ve büyükşehir belediye başkanı ile birlikte ilgili daire amirlerinin de katılacağı bir toplantının yapılacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Bir anlamda her iki belediye başkanımız da, 2014 yılından bugüne, neleri vaat ettiler, neleri yaptılar, neleri yapamadılar, bütün bunların bir anlamda hesabını verecekler. Önemli olan da zaten hesap soran değil hesap veren olmaktır.

Ben Milas’a her geldiğimde gerçekten çok mutlu oluyorum. Çünkü bütün toplumu kucaklayan, onlarla samimi bir dostluk ilişkisi kuran, hizmet ederken adaletten ve eşitlikten ödün vermeyen bir belediye başkanınız var. Sizlerin de onu ne kadar sevdiğinizi her defasında görüyorum” diyerek, etkinliği düzenleyen İlçe örgütüne ve başarılı çalışmaları nedeniyle de Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a teşekkür etti.

 

Ağaçlıhöyük

Muhtarından başkana

teşekkür plaketi …

Konuşmaların sonunda Ağaçlıhöyük Muhtarı Muhammet Pırnaz ise, mahallesine sağlanan hizmetler nedeniyle Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a, bir teşekkür plaketi sundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X