Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘İYTE Mimarlık Öğrencileri’ Milas’taydı

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘İYTE Mimarlık Öğrencileri’ Milas’taydı
Bu içerik 584 kez okundu.

İlçemiz Milas, tarihi, doğası ve sahip olduğu kültürel mirası ile ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Turistler kadar, araştırmacı-akademisyen ve arkeologların da giderek artan-yükselen oranda ilgisini çeken ve 27 ören yeri ile büyük bir potansiyele sahip olan Milas, şimdi de İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin ilgi odağı oldu.

Öğretim Görevlisi Virginia Couch ve 15 Mimarlık Fakültesi öğrencisi Milas’a gelerek Ören yerlerini ve mahalleleri ziyaret edip ilçemiz hakkında araştırma yaptılar.

Milas Belediyesi Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, düzenledikleri gezi programının ardından Milas Belediyesi’ni de ziyaret eden İYTE Mimarlık öğrencileri, Milas Belediye Başkan Vekili Faik Karagöz ve Başkan Yardımcısı Zeynep Mat’ı ziyaret ederek ilçemiz hakkında bilgi aldılar.

Başkanlık makam odasında gerçekleşen ziyarette Başkan Vekili Karagöz ve Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, Mimarlık Fakültesi öğrencilerine Milas’ın sahip olduğu kültür varlıklarına sahip çıkılması ve korunması adına Milas Belediyesi olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

Milas Belediyesi olarak Kültür varlıklarının korunması adına hazırlanan projelerle Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL Vakfı tarafından çeşitli ödüllere layık görüldüklerini dile getiren Başkan Vekili Faik Karagöz, “Hayata geçirdiğimiz projeler haricinde yeni projeler için çalışmalarımız devam ediyor. Milas turizmine son derece katkı sağlayacak, Baltalı Kapı’dan başlayıp Macar Evlerinde son bulacak Kültür Rotası Projemiz Valilik onayında bekliyor. Gümüşkesen Anıt Mezarı’nın yanında bulunan Belediyemize ait arsamızı meclis kararı ile Müze Müdürlüğümüze devrettik.O alanda inşaat devam ediyor. Bir yıl içerisinde Milas çok kapsamlı ve modern bir müzeye kavuşacak. Yine yüz yılın buluşu olarak nitelendirilen Hekatomnos Arkeopark alanı da yakında ziyarete açılacak. Milas çok yakında, turizm potansiyeli anlamında hak ettiği yere gelecektir” dedi.

Öğretim Görevlisi Virginia Couch da, verilen bilgiler için Başkan Vekili Faik Karagöz ve Başkan Yardımcısı Zeynep Mat’a teşekkür ederek, “Milas görülmeye değer ender yerlerden biri. Osmanlı’dan Bizans’a, Menteşe Beyliği’nden Karya’ya kadar birçok medeniyeti barındırıyor. Herkesin gelip burayı görmesini tavsiye ederim. Milas ve mahallelerinde yaptığımız gezi ve araştırmalar, Mimarlık Fakültesi öğrencilerimizin ileri hayatlarında kendilerine ışık tutacaktır” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X