Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Büyük sorunları çözmek, büyük yatırımlar yapmak zorundayız”

Adem KANKAYNAR -

“Büyük sorunları çözmek, büyük yatırımlar yapmak zorundayız”
Bu içerik 729 kez okundu.

 

Milas Süt Üreticileri Birliği olağan genel kurulunu, mahşeri bir kalabalığın katılımıyla gerçekleştirdi.

Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’na sığmayan kalabalık, salonun giriş bölümü ve dışında beklemek zorunda kaldı. Genel kurulun sonunda, mevcut başkan Ali İhsan Gezgin, açık oylama ile yeniden başkanlığa seçildi.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkan Vekili Faik Karagöz başta olmak üzere; Süt Birlikleri Genel Başkanı Tevfik Keskin, ilçemizdeki siyasi parti, sivil toplum kuruluşları, oda, dernek ve birlik yöneticileri, banka müdürleri, bazı resmi daire amirleri, bölgemizdeki birçok süt birliğinin başkan ve yöneticileri, mahalle muhtarları ve neredeyse süt üreticileri birliğinin üyelerinin tamamının katıldığı kongre, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın okunmasıyla başladı.

Kongrenin Divan Başkanlığına Münir Altınbaş seçilirken, divan heyetine; Akif Emiroğlu, Mehmet Akça ve Mehmet Kaçar seçildiler.

Yoğun bir gündem maddesinin görüşülmesiyle devam eden kongrede konuşan Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Afrin Şehitlerimize Allah’tan rahmet, Gazilerimize acil şifalar dileyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Belki çok iyi konuşamayız ama çok iyi Birlik oluruz, üyelerimize çok iyi para kazandırırız. Sorunlarımız var, sorunlarınız var… Bunların hepsini biliyoruz. Çünkü ben de sizin gibi bir üreticiyim. Dolayısıyla sizlerin bir gram sütü nasıl ürettiğinizi biliyorum. Bu sorunlar son 10 yıldan beri var. Kimi zaman yem gelmedi, süt toplayanlar erken geçti, yem fiyatları arttı diyerek bugüne kadar dert yandınız. Bütün bunları bugüne kadar karşılıklı anlayış, hoşgörü ve saygı çerçevesinde çözdük, çözmeye çalıştık, bundan sonra da aynı düşünceyle hareket edeceğiz. Bizler, küçük hesaplarla değil, küçük sorunlarla değil, artık büyük sorunları çözmeye çalışmalı, büyük yatırımları yapmak zorundayız. Çünkü küçük sorunlarla uğraşırsak, büyük sorunları göremeyiz.

Bugün baktığımızda, önümüzdeki en büyük sorun Büyükşehir yasasıdır. Bu yasa ile hayvancılığımızın büyük bir darbe aldığını/alacağını düşünüyorum. Köylü idik, köyde yaşıyorduk, bu yasa ile birlikte mahalleli olduk, şehirli olduk. Olduk da hayatımızda ne değişti? Biz yine köydeyiz, yine hayvan bakıyoruz, yine o kokuyu çekiyoruz. Eğer bir gün bu yasa ile hayvanlarınızı köyün dışına çıkarın derlerse çok büyük zorluk çekeceğimizi de biliyoruz. Oysa devletin görevi; köylüyü, birliği, sanayiciyi korumaktır. Ne yazık ki son dönemlerde sanayici, yaptığı tek taraflı sözleşmelerle hem üreticiyi, hem de birlikleri zor durumda bırakmaktadır. Bu nedenle bakanlığımızın acil bir şekilde matbu bir sözleşme hazırlayıp Türk Ticaret Kanunu’na da uyumlu olacak bir şekilde bizlerin önüne getirmesi gerekiyor.

Sorunlarımız var diye yatacak mıyız? Elbette hayır… Milas Süt Üreticileri Birliği olarak yatırımlara ara vermeden devam edeceğiz. Kısa bir süre sonra şarküterimizi hizmete açacağız. Burada, sizlerden aldığımız canlı hayvanları keserek, tüketiciye en ucuz bir şekilde ulaştıracağız. Yine sizlerden alacağımız; süt, yumurta, tereyağı vb ürünleri de bu şarküteri aracılığıyla halkımıza sunacağız …”

Gezgin’in konuşmasının ardından gündem maddeleri gereği gerekli raporlar okundu, oylanarak kabul edildi ve sonrasında seçimlere geçildi ...

Gazetemiz yayına hazırlandığı sırada ayrıntılarına ulaşamadığımız seçim sonucuna göre, Milas Süt Birliği Başkan Ali İhsan Gezgin, yeniden başkanlığa seçildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X