Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Hoş Geldin Bebek Korusu’ oluşturulacak

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Hoş Geldin Bebek Korusu’ oluşturulacak
Bu içerik 429 kez okundu.

Milas’ta doğan bebeklere “Hoş geldin bebek” diyerek ailelerin sevincine ortak olan Milas Belediyesi’nin, anne ve bebek sağlığı için büyük önem taşıyan ‘Hoş Geldin Bebek Projesi’ ile iki yılda 2 bin 410 aileye ulaşıldığı bildirildi.

Milas Belediyesi Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Milas Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından Şubat 2016’da sosyal sorumluluk projesi olarak hazırlanan ve iki yıldır etkin bir şekilde yürütülen Hoş Geldin Bebek Projesi, günden güne daha fazla aileye ve bebeğe ulaşıyor.

Hoş Geldin Bebek Ekibi tarafından, yeni doğan bebeklerin ailelerine gerçekleştirilen ziyaretlerde yetkililer, sevinçlerine ortak oldukları ailelere Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın şu mesajını iletiyorlar:

“Hoş geldin bebek … Dünyanın en güzel coğrafyasında hayat buldun. Bu kentin insanı olarak seninle çok ortak yanımız var. Milas’ta seninle aynı havayı soluyacağım, aynı yollarda yürüyeceğim. Benim amacım, sen büyüyünceye kadar, ortak yaşantımızın daha kaliteli olmasını sağlamak. Ailene ve vatanına hayırlı bir evlat olarak yetişmeni ve bu vatan için bizlerden daha çok şey başarabilmeni, sağlıklı ve uzun bir hayat sürmeni diliyorum.”

Doktor, hemşire ve gıda mühendisinden oluşan Hoş Geldin Bebek Ekibi, bilinçli aileler ve sağlıklı bireyler yetişmesine katkıda bulunabilmek için bebek ve anne sağlığı açısından hayati önem taşıyan bir dizi eğitim veriyor. Alanında uzman ekip üyeleri, bu eğitimde Bebek Bakımı ve Gelişimi, Annenin Beslenmesi, Bebeğin Emzirilmesi ve Anne Sütünün Önemi konusunda bilgiler aktarıyor.

Ailelere ayrıca çeşitli eğitim materyalleri de veriliyor.

Bugüne kadar yaptıkları ziyaretler sırasında, anne ve bebek sağlığını tehdit eden, kulaktan dolma bilgilerin ve uygulamaların varlığına dikkat çeken uzmanlar, kırsal mahallelerde olduğu kadar ilçemiz merkezinde de bu tür durumlara sıkça rastladıklarını dile getiriyor.

İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi gereken bebeklerin biberonuna su ve lokum konulduğuna, şekerli su verildiğine, bebeğin tuzlandığına ve göbek bağının düşmesi için akla gelmeyecek uygulamaların yapıldığına dikkat çeken uzmanlar, eğitimlerin asıl amacının anne ve bebek sağlığını tehlikeye sokan uygulamaların önlenmesini sağlamak olduğunu belirttiler.

Yeni doğan bebeği olan ailelere gerçekleştirilen ziyaretler; biberon, bebek bezi, hastane çıkışı beşli set, ıslak mendil, şampuan, suluk ve battaniye gibi yeni doğan bir bebeğin tüm ihtiyaçlarını kapsayan malzemelerin bulunduğu hediye paketinin takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle son buluyor.

Bebeğini eğitimler çerçevesinde yetiştirmeye başlayan aile, daha sonra her zaman Hoş Geldin Bebek Ekibi’ne ulaşarak yardım alabiliyor.

Milas genelinde kırsal ya da merkez mahalle ayrımı yapmadan, özveriyle çok sayıda aileye ulaşılarak 2 bin 410 bebeğe “Hoş geldin” denilen projeye, günden güne ilgi de artıyor.

0252 513 63 89 numaralı telefondan ve sosyal medya hesaplarından ailelerin taleplerine cevap veren Hoş Geldin Bebek Ekibine, sık sık ilçe merkezi dışındaki ailelerden de talep geliyor. Projenin Milas genelinde olduğunu hatırlatan ekip, ilçe merkezi dışındaki aileleri de geri çevirmeyerek eğitim ve bilgi akışı sağlıyor.

İlçe sınırlarındaki tüm mahallelere eşit hizmet anlayışından hareketle çeşitli sosyal sorumluluk projeleri üreterek, Milas halkının sevincine ve kederine her zaman ortak olmaya çalıştıklarını söyleyen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, büyük bir başarıya ulaşan Hoş Geldin Bebek Projesi’nin diğer belediyelere örnek gösterildiğinin altını çizerek, “Milas Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirilen ve iki yıldır devam ettirilen Hoş Geldin Bebek Projesi, önemli bir sosyal sorumluluk projesi olmakla birlikte halkımızdan da takdir görmeye devam ediyor. Toplumu oluşturan bireylerin sağlıklı bir şekilde yetişmesinin temeli, ailenin bilinçlenmesi ve geleceğimiz olan bebeklerimizin sağlıklı yetiştirilmesidir. Projemiz bu amaçları hedef edindi ve iki yılda iki bin 410 aileye ulaştı. Bu kapsamda bin 165 kız bebeğimize, bin 245 erkek bebeğimize ve 35 ikiz bebeğimize ziyaretler yapıldı, gerekli eğitimler uzmanlarca verildi. Her gün büyüyen bir aileyi içinde barındıran Hoş Geldin Bebek Projesi çerçevesinde, her doğan bebeğimiz için bir fidan dikmeyi planlıyoruz. Yakın zamanda ailelerimizle bir araya gelerek, bebeklerimiz için bir koruluk oluşturacağız. Milas Belediyesi olarak, insana değer veren sosyal sorumluluk projeleriyle halkımızın daima yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X