Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Tüm Bel Sen Milas Temsilciliği’nden 8 Mart etkinliği

Adem KANKAYNAR -

Tüm Bel Sen Milas Temsilciliği’nden 8 Mart etkinliği
Bu içerik 546 kez okundu.

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel Sen) Milas Temsilciliği tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, günümüzde kadınların çalışma hayatında karşılaştıkları sorunlar ve sahip oldukları yasal haklar anlatıldı. Etkinliğin sonunda ise “Kadının Fendi” (Made in Dagenham) adlı film izlendi.

 

Prof. Dr. Aşkıdil Akarca Sahnesinde gerçekleştirilen etkinliğe, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, Sendika temsilcileri ve özellikle çalışma hayatının içinde olan kadınlar katılırken, Sendikanın Milas İlçe Temsilcisi Esma Eser, etkinliğin başında bir konuşma yaparak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün önemine değindi.

Eser; “161 yıl önce direnen emekçi kadınların, kapitalizmin ve emperyalizmin sömürüsüne karşı verdiği mücadelenin adıdır 8 Mart... Bugün de bizler Tüm Bel Sen Milas Temsilciliği olarak, Emekçi Kadınlar Gününde bir aradayız” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün 8 Mart mücadelesinden aldığımız haklılık ve cesaretle, erkek egemen toplumun yarattığı zihniyetle baş etmekte ve sistemin bizim üzerimizde uyguladığı baskıya karşı mücadelemizi her alanda sürdürüyoruz ve sürdürmekte de kararlıyız.

Ülkemizde ve tüm dünyada; erkek kadın eşitliğini sağlamak adına, her gün işlenen kadın cinayetlerine ve istismarına karşı sendikal ve örgütlü mücadelemizin ne kadar önemli olduğunu bilmek zorundayız.

Bulunduğumuz her ortamda, işyerlerimizde, çalışma ortamlarımızda, sokakta, evde yani kısacası yaşam alanlarımızın olduğu her yerde emek mücadelemizi, direnişimizi sürdürmek ve en önemlisi de biz kadınların bu dünyanın yarısı olduğumuzu anlatmak zorundayız. Çünkü örgütlenmek ve sesimizi yükseltmek adına birçok hakkı nedenimiz var.

Özellikle bugün dünya gündeminden hiç düşmeyen, hatta bütün Avrupa ülkelerinin çalışma ve istatistik raporlarında ülkemizin kadın cinayetleri adına birinci sırada olmasının nedenleri göz önüne alındığında, yüz binlerce masum kadının öldürüldüğü ve cinsel istismara uğradığını göreceğiz. Ve tabii ki bunlar için hiçbir şey yapılmadığını … Açıkçası artık daha fazla bir arada olmak, kadın mücadelesini ön saflara taşımak zorundayız.

Çünkü sistem, üzerimizdeki baskısını her geçen gün arttırmakta, bizleri yok saymakta ve cellatlarını ellerini kollarını sallaya sallaya üzerimize salmaktadır... O yüzdendir ki direnişi büyütmek zorundayız. O yüzdendir ki örgütlenmek zorundayız... Yaşasın Kadın mücadelesi. Yaşasın 8 Mart direnişçileri. Yaşasın örgütlü mücadelemiz ...”

Tüm Bel-Sen Milas İlçe Temsilcisi Esma Eser’in ardından Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat da, salondaki kadınların, yılda bir gün de olsa hatırlanmalarının, özellikle kadınların çalışma hayatındaki zorluklarının gündeme gelmesinin önemli olduğunu belirterek, “Ancak yapılan hiçbir şey, düzenlenen hiçbir etkinlik, söylenen hiçbir söz, ülkemizdeki kadınların yaşadığı sorunları anlatmaya yetmez. Ülkemizdeki tüm kadınların mutlaka ama mutlaka bir araya gelmesi, güçlerini birleştirmesi gerekir. Bireysel olarak yapılacak hiçbir mücadeleden sonuç alınamaz” diyerek, başta ilçemizdeki kadınlar olmak üzere tüm dünya kadınlarının 8 Mart Kadınlar Gününü kutladı.

Etkinlikte daha sonra ‘Kadının Fendi’ adlı, kadının çalışma hayatındaki zorluklarını anlatan film gösterildi.

Öte yandan, etkinliğe katılan kadınlara, Tüm Bel Sen Genel Merkezi tarafından yazılan ‘Kadına Mektup’ adlı broşürü dağıtıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X