Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

8 Mart mesajları …

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

8 Mart mesajları …
Bu içerik 482 kez okundu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla gazetemize iletilen mesajlar şöyle …

 

Muğla Milletvekili Hasan Özyer

Türk tarihinde ve yüce dinimizde kadına büyük bir değer verilmiştir.

Dinimizde, cennetin annelerin ayakları altında olduğu özellikle vurgulanmaktadır.

Binlerce yıllık kadim Türk tarihinde ve kültüründe de kadınlarımız her daim baş tacı yapılmıştır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde de Türk kadınına birçok batı ülkesinden önce daha ileri haklar verilmiştir.

Atatürk’ün hizmetlerini şükran ve saygı ile andığı Türk kadınına en büyük hediyesi olan Türk Medeni Kanunu’nun kabulü ile de kadın erkek arasında eşitlik ilkesi getirilmiştir.

Bu minvalde günümüzde de AK Parti iktidarları olarak, kadınlarımıza yönelik çok sayıda yapısal reformlar ve yasal düzenlemeleri hayata geçirdik.

Kadınlarımızın sosyal hayatta, siyaset sahnesinde ve iş dünyasında daha aktif olmaları için önemli çalışmalar ve pozitif ayrımcılıklar yaptık.

Özellikle son günlerde yeniden gündemimize giren kadınlara yönelik negatif uygulamalarla ilgili olarak Hükümetimizce yeni çalışmalar başlatılmıştır. Yapacağımız yasal düzenlemelerle küçük çocuklara karşı istismar ve kadınlarımıza şiddet uygulayan kişi veya kişiler en ağır şekilde cezalandırılacaklardır.

Kadınlarımıza ve çocuklarımıza karşı yapılan her türlü şiddeti ve istismarı en ağır şekilde lanetliyorum.

Kadınlarımızın siyaset, ekonomik, kültürel, sosyal ve mesleki ortam başta olmak üzere her alanda başarı ile temsil edildiği ve kadının her zaman saygı gördüğü bir dünya özlemi ile, başta Muğlalı hemşerilerim olmak üzere tüm kadınlarımıza sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

 

Muğla Valisi Esengül Civelek

Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Kadınlar Günü” olarak ilan edilen 8 Mart, tüm dünyada kadınların eşitlik, özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri özel bir gündür.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Cumhuriyetimizin ilanı ile birlikte Türk kadını erkeklerle birlikte eşit birey, eşit yurttaş olarak toplumsal yaşamın her alanında yer almıştır.

Cumhuriyetimizin ilanından günümüze kadar olan süreçte ve son yıllarda kadınların toplumsal yaşamın her alanında konumlarının güçlendirilmesi, erkeklerle birlikte eşit hak ve fırsatlara ulaşabilmeleri için ileri düzeyde yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiştir.

Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın konumlarının güçlendirilmesi, ülkemizin kalkınması ve gelişmesinde büyük önem arz etmektedir.

Tüm kadınlarımızın 8 Mart “Dünya Kadınlar Günü”nü kutlar, sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir yaşam dilerim.

 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün

Kadınlarımız, annelerimiz, eşlerimiz, ablalarımız, kardeşlerimiz ve toplumsal hayatta her alanda görev alan emekçilerimiz. İlk Türk devletlerinden Kurtuluş Savaşı’nda Kuvay-i Milliye ruhuyla cepheye silah taşıyan kadınlarımıza kadar Türk kadını, Atatürk’ün de dediği gibi “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

Türk Kadını; ailesinin, toplumun temel direği, eğitim hayatının güler yüzlü öğretmeni, sağlığımızın doktoru, hemşiresi, ordumuzun gözü kara subayı, pilotu, mülkün temeli olan adaletin hakimi, savcısı, yaşadığımız şehirleri, binaları planlayan mimarı, mühendisi, üreten köylümüzün emekçi elleri, milletimizin belediye başkanı, vekili, evladının da merhametli, fedakar annesidir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde Atatürk devrimleri ve ilkeleri sayesinde birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlarımız erkeklerle eşit haklara, seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Ancak ne yazık ki son yıllarda izlenen ayrıştırıcı politikalar, sözde aydınlar tarafından yapılan içi boş açıklamalar nedeni ile kadınlar ötekileştirilip şiddete maruz kalıyor ve şiddet teşvik ediliyor. Ülkemizde ne yazık ki kadına şiddetin sorumlusu, kadınlarımızı hurafelerle ötekileştirmeye çalışan, kendisi çağımızda zihni ortaçağ karanlığında kalmış sözde aydın ve siyasilerdir.

Türk Kadını bu karanlık odaklara en güzel cevabı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlattığı yolda yaptıkları, başardıkları ve yapacaklarıyla yine kendisi verecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, fikirleri, emekleri ve yetiştirdikleri insanlar ile dünyanın daha yaşanır olmasını sağlayan bütün emekçi kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, daha yaşanır bir dünya yarattıkları için hepsine teşekkür ediyorum.

 

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat

Hayatın her anında fedakarlığın ve duyarlılığın sembolü olan, yetiştirdikleri nesillerle de geleceğin şekillenmesinde önemli rol oynayan tüm kadınların gününü kutluyorum.

Zengin medeniyetimizin inşasında en az erkekler kadar kadınlarımızın da rolü ve emeği çok büyüktür. İstiklal Savaşı’nda vatanımızın bağımsızlığı için erkeğiyle birlikte cepheden cepheye koşan Türk Kadını hakkında Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluş ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar hizmet gösterdim” diyemez şeklindeki sözleriyle, kahraman kadınlarımıza verdiği değeri ve önemi vurgulamıştır. Ülkemizin gelişmesinde ve çağdaşlaşmasında büyük emekleri bulunan kadınlarımız, toplumsal ve ekonomik yaşamdaki gelişmelerin en temel öğesidir. Türk kadını, toplumumuzun yapısını güçlendirip şekillendirerek, aile birliğinin en önemli unsuru olarak daima özverinin ve sevginin kaynağı olmuştur.

Bu vesile ile, başta Milaslı kadınlarımız olmak üzere, bütün kadınlarımızın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutlarım. Bizi biz yapma hedefinde yüreklerindeki sevgi ve şefkati hiçbir karşılık beklemeden veren tüm annelerimizi ve kadınlarımızı en kalbi duygularla selamlıyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

 

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete

Varlıkları ile hayatın her anına ayrı bir anlam katan, doğumdan ölüme yaşamımızda yer alan kıymetli kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Gerek insanlık tarihinin, gerekse de mensubu olduğumuz kadim medeniyetin oluşumunda kadınlarımızın rolü ve katkısı asla küçümsenemez.

Fedakârca tutumlarıyla, insanlık için verdikleri mücadeleyle, ülkemiz ve yarınlarımız için özveriyle çalışmalarıyla kadınlarımız hep ön saflarda yer alıyorlar. İmkânsızlıklar, yokluklar, karşılaştıkları onca engel onları yollarından alıkoymuyor. Kadınlarımız çalışma hayatında, ilimde sanatta ve sosyal hayatta her geçen gün başarılarına yeni başarılar ekliyorlar.

Tüm bunların yanında maalesef ki insanlıkla bağdaşmayan, çağdışı bir tutum olan kadınlarımıza yönelik şiddet tamamen ortadan kaldırılamıyor. Bu sorunun ortadan kaldırılması, sadece devletimizin aldığı tedbirlerle değil, devletimizin ve milletimizin el ele vererek sivil toplum teşekküllerinin de destek ve katkıları ile mümkün olacaktır.

Kadına şiddetin ve negatif ayrımcılığın son bulduğu, kadınlarımızın hak ettikleri değer ve saygıyı gördükleri bir dünya diliyorum. Aydınlık yarınlar, barış ve kardeşlik ancak bu şekilde mümkün olacak; yaşanan savaşlar ancak bu şekilde ortadan kalkacaktır.

En kıymetli varlıklarını vatan uğruna feda eden, yüreklerinde kor ile yaşayan Şehit annelerimiz ve Şehit eşleri kardeşlerim başta olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X