Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

CHP’den, Kadınlar Günü etkinliği

Adem KANKAYNAR -

CHP’den, Kadınlar Günü etkinliği
Bu içerik 636 kez okundu.

 

CHP Milas İlçe Kadın Kolları Başkanlığı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla, her yıl olduğu gibi bu yıl da bir etkinlik düzenledi. Geçen yıllardan farklı olarak bu yılki etkinlikte, salondaki kadınlara, ‘Kadının Yasal Hakları’ konusunda Av. Müge Kızılırmak tarafından sunum yapıldı.

Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, eski dönem Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, CHP Muğla İl Gençlik Kolları Başkanı Bekir Perçin, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Göksel Billur, ADD Milas Şube Başkanı Gülçin Erşen, Kadın ve Gençlik Kolları üyelerinin yanı sıra kalabalık bir kadın grubu katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasında, İlçe Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz, her yıl kadına uygulanan şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetlerin ne yazık ki artarak devam ettiğini belirterek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“16 yıldır bu ülkeyi yöneten AKP, kadına verilmesi gereken önemi, değeri hiç vermezken, sadece kadına verdiği değeri, söylemlerde bıraktı. Çocuk yaşta zorla evlendirilen, çocuklara taciz veya tecavüz edenlerin aramızda serbestçe dolaşıyor olması, kadın cinayetlerinin her geçen gün arttığı bir ülkede ne yazık ki hepimiz birer kadın olarak yaşamaya çalışıyoruz. Hiçbir güvencemiz yok… Hak aramaya kalktığımızda sesimizi duyuracağımız bir mekanizmanın sadece görüntüsü var… Bu şartlarda bizler, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamaya çalışıyoruz” diyerek, salondaki kadınlara, kadınlara tanınan yasal hakları sonuna kadar kullanmaları konusunda çağrıda bulundu.

 

“Korkmayın… Sonuna

kadar mücadeleyi

bırakmayın”

CHP Milas İlçe Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz’ın ardından kürsüye gelen Muğla Barosu Avukatlarından, Çocuk ve Kadın Komisyonu Üyesi Müge Kızılırmak ise, salondaki kadınlara hukuki anlamda neler yapabileceklerini anlattı.

Av. Kızılırmak; “Size şiddet uygulayan kocanız olabilir, eski kocanız olabilir, birlikte olduğunuz erkek arkadaşınız, kardeşiniz ve oğlunuz olabilir. Hiç fark etmez. Kim olursa olsun, yapmanız gereken ilk şey en yakın karakola ya da savcılığa suç duyurusunda bulunmak. Eğer işin içinde darp varsa, önce bir sağlık kuruluşundan rapor almak suretiyle şikâyetçi olmak. Eğer bunu yapamıyorsanız ALO 183 ihbar hattını aramaktan çekinmeyin.

Yasal anlamda kadın sığınma evleri var ancak burada sizler ancak 6 aylık bir süre misafir edilebilirsiniz. Özel bir durum varsa 3 ya da 6 ay daha bu süre uzatılıyor. Ancak sadece kadının sığınma evlerine alınması yetmiyor. Eğer çocukları varsa onlar da anne ile birlikte buralarda koruma altına alınıyorlar. Ancak çocuk 12 yaşından büyükse ve erkek ise o çocuğun sığınma evinde olmasına izin verilmiyor” diyerek, yasal anlamda kadınların hangi haklara sahip olduklarını anlattı.

 

“Emek ve kadın ikilisini

çok önemsiyorum”

Etkinliğe katılan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, 8 Mart tarihini iki ayrı nedenle çok önemsediğini belirterek, şunları söyledi:

“8 Mart, hem emek, hem de kadının bir arada anıldığı bir gündür. Bu nedenle bu iki kavramın yan yana anılmasını çok önemsiyorum. Çünkü her ikisi de kutsaldır. Yıllardır her fırsatta, katıldığım her 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğinde söylediğim gibi, şiddetin her türlüsünü nefretle kınayıp, bu suçu işleyenlere en ağır cezanın verilmesi gerektiğini vurguluyorum. Kadın yoksa zaten dünya yaşanacak bir yer değildir” diyerek, tüm kadınların, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

Konuşmaların ardından salondaki kadınlar, canlı müzik eşliğinde eğlendiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X