Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Milas ve Milas Tarım Fuarı’ görüşüldü …

Adem KANKAYNAR -

‘Milas ve Milas Tarım Fuarı’ görüşüldü …
Bu içerik 967 kez okundu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, 9’ncu kez kapılarını ziyaretçilerine açan Uluslararası Milas Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açıldığı günün akşamında, basın mensuplarına bir akşam yemeği vererek, Oda’nın çalışmaları hakkında ve fuar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Milas’ta görev yapan basın mensuplarının yanı sıra Muğla’daki bazı basın mensuplarının da katıldığı yemeğe, Expolink Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan ve MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ile Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldılar.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, yemekte yaptığı açıklamada, özellikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın, düzenlendiği günden bu yana Milas’a çok şey kattığına vurgu yaparak; “Artık bütün dünyada hemen her sektör, kendini bu tür fuar organizasyonlarıyla anlatmaya çalışıyor; ulaşmak istediği noktalara da düzenlenen fuarlarla ulaşıyorlar. Biz bugün böyle bir amaçla yola çıktığımız, ilçemizin sahip olduğu değerlerin başında gelen tarımsal faaliyetlerin ve hayvancılığın bütün yönleriyle değerlendirildiği, sektördeki teknolojik yeniliklerin üreticilerle buluştuğu ve uluslararası bir statüye kavuşan Milas Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın 9’ncusunu düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Milas’ın tüm bileşenleriyle ortaklaşa emek verdiği, Expolink Fuarcılık Firması’nın da büyük katkılarıyla sahiplendiğimiz fuarda, bütünüyle tarımsal faaliyetlerimiz, sektör temsilcileriyle, üretici ve tüketiciyi buluşturacak.

Her fırsatta dile getirdiğim gibi ‘4T’ olarak adlandırdığımız Milas’ın değerlerinden biri ve en önemlisi kuşkusuz, tarımdır. İşte zeytinimiz ve zeytinyağımız, çam balımız, balığımız, son yıllarda büyük bir ivme kazanan hayvancılık ve buna bağlı olarak gelişen süt üreticiliği… Bunların her biri başlı başına bir kentin temel geçim kaynağını oluşturur. Biz ise bunların hepsine birden sahibiz. Dolayısıyla bütün bu zenginliklerimizin farkına vararak, ilk adımda zeytinyağımıza coğrafi işaret almak için girişimde bulunduk ve uzun bir çabanın ardından başardık da… Bugün, ilçemizden marka değeri almış 40’ın üzerinde zeytinyağı firması var bunlardan birçoğu da bizim açtığımız yoldan yürüyor. Her geçen gün markanın, kalitenin, soğuk sıkımın önemini kavrayan üreticilerimiz, Avrupa’daki rakipleriyle rekabet edebilecek boyuta geldiler. Elbette yeterli değil… Sahip olduğumuz bu ürünü, çok daha iyi şartlarla üretmeli ve pazarlamalıyız. Bu yolla üreticilerimizin daha çok kazanmasının yolunu açmalıyız. Bütün bunları çok iyi şartlarla oluşturmak için mutlaka yeni ve Milas’a yakışır bir fuar alnına ihtiyacımız var. Bugün fuarımızın açılışına katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız da bize müjdeyi verdi. İnşallah en kısa zamanda yer tahsis işlemi sonuçlanır ve hızlı bir şekilde inşasını tamamlarız. Yeni fuar alanımızla birlikte çok istediğimiz bir projeyi de hayata geçirmiş olacağız. Bu kentin yöresel ürünlerini sergileyebileceğimiz birçok noktada açacağımız satış noktalarıyla, hem ürünlerimizi tanıtacağız, hem de ilçemizin ekonomisini güçlendireceğiz” dedi.

 

“Biz bunları yapıyoruz, sizin önerileriniz var mı?”

Açıklamasına, Oda’nın çalışmalarıyla ilgili bilgiler vererek devam eden Özer, “İlçemiz aynı zamanda bir tarih ve kültür kenti… 100 Yılın Arkeolojik Buluşu olarak adlandırılan Hekatomnos Anıt Mezar ve Kutsal Alanı’nın ve dünyaca ünlü Milas Halılarının sergileneceği Halı Müzesinin kapılarını ziyaretçilerine açmasıyla, ilçemiz bütün dünyaya kendini daha kısa yoldan tanıtacaktır. Bununla birlikte, toprak havuzlarda balık üretiminin sorunları aşıldığında ve sektörün önünün açılmasıyla, son yıllarda büyük bir ivme kazanan hayvan besiciliği ve buna bağlı olarak gelişen süt üretiminin artmasıyla, Milas tarımı hedeflediği noktaya ulaşacaktır. Gelişen hayvancılık ve Milas Süt Üreticileri Birliği’nin başarılı çalışmalarıyla, sektörün öncüsü konumuna gelen süt üreticiliği, halkımızın en önemli geçim kaynağını oluşturacaktır. Milas, bunları başarabilecek potansiyele fazlasıyla sahip bir ilçedir. Sadece biraz daha bu konularda gayret etmemiz, güç birliği yapmamız gerekiyor.

MİTSO olarak, gerek yurt içinde ve gerekse yurtdışında birçok uluslararası fuara katılarak bilgimizi, tecrübemizi geliştiriyoruz. Kopya çekmek amacıyla gitmiyoruz. Edindiğimiz bilgiyle onlardan çok daha iyi organizasyonlar yapmak için katılıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı ve akşam yemeğine katılan basın mensuplarına; “Biz bunları yapıyoruz. Sizin bizlere önerileriniz var mı?” diye sordu.

Geceye katılan basın mensupları da birçok konuyu gündeme getirerek, görüşlerini aktardılar.

 

“Yabancı firmalar sıraya girecek”

Geceye katılan Expolink Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan’a, her yıl fuar öncesi veya sonrası sorulan, ‘Fuara katılan firmaların çoğu yerli mi, yabancı mı’ sorusuna Erdoğan’dan şu yanıt geldi:

“Bir çırçır fabrikasından bozma bir alanda böyle bir organizasyonu düzenlemek hiç de kolay değil. Her şeyden önce bu alanı kullanmak üzere tahsis edenlere teşekkür ediyoruz, ancak bütün dünyada ve ülkemizin birçok ilinde düzenlenen uluslararası bir fuar için çok iyi bir fuar alanına ihtiyaç var. Nihayet bugün bu müjdeyi aldık. Umarım kısa zamanda bu ilçeye yakışır bir fuar alanına Milas sahip olur. İşte o zaman dünyanın her yerinden birçok firma katılmak için sıraya girer ...”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X