Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Dişi Buzağı Güzellik Yarışması’nın 5’incisi yapıldı

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Dişi Buzağı Güzellik Yarışması’nın 5’incisi yapıldı
Bu içerik 532 kez okundu.

 

9’uncu Milas Tarım Fuarı’nda, Milas Süt Birliği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürlüğü tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Dişi Buzağı Güzellik Yarışması yine büyük ilgi ile izlendi… Yarışmada dereceye girenlere 2 bin 500 ile 1000 TL arasında bakım ürünleri hediye edildi…

Milas Süt Birliği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürlüğü tarafından 5. Dişi Buzağı Güzellik Yarışması gerçekleştirildi. Perşembe günü açılışı yapılan 9. Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuar Alanı’nda düzenlenen Dişi Buzağı Güzellik Yarışmasına 12 buzağı katıldı.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkan Yardımcısı – Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, İlçe Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, AKP Milas İlçe Başkanı Fahri Acar ve çok sayıda çiftçinin izlediği yarışmanın jüri üyeliklerini Milas Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Gülşah Tok ve Gökhan Altun ile Ziraat Mühendisi Zooteknist Selçuk Öztuna yaptı.

Milas Süt Birliği Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, yarışma öncesinde bir konuşma yapan Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, “Milas Süt Birliği olarak Buzağı Güzellik Yarışmasını 5 yıldır gerçekleştiriyoruz. Yarışmayı gerçekleştirmedeki amacımız buzağılarımızı korumak, koruyucu bakımlarına ve yaşatma konularına dikkat çekmektir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca 2018 yılı ‘Buzağı Yılı’ ilan edildi. Ailemizde nasıl ki geleceğimiz olan çocuklarımıza özen gösteriyor, barınma, eğitim ve sağlık gibi ihtiyaçlarını gideriyorsak, çiftliğimizin geleceği olan buzağılarımıza da çok iyi bakmamız lazım. Bugün yaşanan et sorununun buzağı ölümlerinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bizler, üreticiler olarak buzağılarımıza zamanında koruyucu aşılarını yaptırıp daha iyi koşullarda bakarsak, et ve süt konusunda sıkıntılarımız olmayacaktır” dedi.

Başkan Gezgin’in ardından mikrofona davet edilen Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal da, buzağı ölümlerine dikkat çekerek, üreticilerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bilgiler verdi.

 

Su, Maya ve Simge

Jüri ve yarışmayı izleyenlerin karşısına çocuklar ve aile bireyleri eşliğinde çıkan buzağılar arasında Deniz Çelik’e ait Su isimli buzağı birinci, Olcay Kaya’ya ait Maya isimli buzağı ikinci, Mehmet Akça’ya ait Simge isimli buzağı ise üçüncü oldu.

Birinciye 2 bin 500 liralık ödülü Milas Kaymakamı Eren Arslan, ikinciye 2 bin liralık ödülü Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, üçüncüye bin 500 liralık ödülü Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin tarafından verildi.

Dereceye giremeyenlere ise 1000 liralık teselli ödülü etkinliği izleyen protokol tarafından verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X