Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Kadına yönelik şiddet ve Kadınların yasal hakları”

Adem KANKAYNAR -

“Kadına yönelik şiddet ve Kadınların yasal hakları”
Bu içerik 1481 kez okundu.

Adalet ve Kalkınma Partisi Milas İlçe Kadın Kolları Başkanlığı’nca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Halk Eğitimi Merkezi’nde bir panel düzenlendi. 3 avukatın konuşmacı olarak katıldığı panelde, “Kadına yönelik şiddet ve Kadınların yasal hakları” anlatıldı.

Eski Dönem Muğla Milletvekili Hasan Kökten, AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, ilçe yönetim kurulu üyeleri, Kadın Kolları Başkanı Cemile Özdemir, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Av. Kadir Bingöl, TÜGVA Milas İlçe Temsilcisi Ramiz Ügey,  MİDDER Milas İlçe Temsilcisi İbrahim Yellice, kadın ve gençlik kolları üyeleri ve partili kadınların katıldığı panelde; Aile içi şiddet, Kadına yönelik taciz-tecavüz gibi konularda kadınların ne yapması gerektiği, yasal haklarının ne olduğu konuşmacılar tarafından aktarılırken, panele katılan bir başka konuşmacı Ayşe Sandal ise, çiftler arasındaki diyalog, sağlıklı evlilikte neler olması gerektiği, anne-baba ve çocuklarla olan ilişkilerde nasıl davranılması gerektiği ve çiftler arasındaki sorunların nasıl çözüme kavuşturulacağını anlattı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan İlçe Kadın Kolları Başkanı Cemile Özdemir, geçmiş yıllardan farklı olarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, aslına uygun olarak anlamak ve anlatmak, kadınların yasal hakları konusunda bilgilenmelerini sağlamak üzere etkinliğin düzenlendiğini belirterek, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Özdemir’in ardından kürsüye gelen Milas İlçe Başkanı Fahri Acar ise, ne yapılırsa yapılsın, eğer işin içerisinde kadın yoksa o işin başarıya ulaşmasının mümkün olmayacağını belirterek şunları söyledi:

“İnanmak, başarmanın yarısıdır derler. Ben de diyorum ki diğer yarısı da kadının elinin değdiği işlerdir. Eğer kadınlar olmasaydı, zaten bu dünya yaşanacak bir yer olmazdı. Eğer kadınlar olmasaydı, 16 yıldır tek başına iktidar olan partimiz, bu başarıyı yakalayamazdı. Biz bu başarıyı ülke genelinde kadın-erkek el ele vererek başardık. Şimdi sırada Milas var… Milas’ta da kadınlarımız çalışmanın başını çekecek, bizler onlara destek vereceğiz. Omuz omuza vererek, el birliği, gönül birliğiyle hedefimize ulaşacağız. Hiç kuşkunuz olmasın. Kadınlarımız bu hedefe kilitlenirse, biz Milas Belediyesi’ni alırız.”

Muğla eski Milletvekili Hasan Kökten de bir konuşma yaparak, kadının siyasetteki önemine vurgu yaptı.

 

Kadın haklarına dair her şey …

Daha sonra söz, panele katılan konuşmacılara bırakıldı. Av. Kadir Bingöl, ‘Kadına şiddet ve Medeni Kanunu’nun Aile hukuku’, Av. Kübra Koç ‘Kadına Şiddet olaylarında başvurulabilecek kurumlar’ ve Av. Canan Özmen ise ‘Ailenin Korunması Hakkında kanun ve Türk Ceza Kanunu’nda Şiddet’ başlıklı sunumlarını yaptılar.

Ayşe Sandal ise ‘Aile içi iletişim sorunları ve çözüm yolları’ sunumunu sinevizyon gösterimi eşliğinde yaptı.

Etkinliğin sonunda konuşmacılara birer çiçek takdim edilirken, etkinlik, günün anısına çektirilen toplu fotoğraf ile son buldu.     

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X