Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Milas Tarım Fuarı’nı 2020 ya da 2021 yılında yeni alanda açacağız!”

Adem KANKAYNAR -

“Milas Tarım Fuarı’nı 2020 ya da 2021 yılında yeni alanda açacağız!”
Bu içerik 827 kez okundu.

İlçemizde bu yıl 8 - 11 Mart tarihleri arasında 9’uncusu düzenlenen Uluslararası Milas Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın organizasyonunu üstlenen Expolink Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan, bu yılki fuar başta olmak üzere, organizasyonun tarihsel sürecini ve gelecekteki hedeflerini anlattı. Erdoğan, yeni fuar alanı ile birlikte Milas’ın, bir fuarlar kenti olmasının önünde hiçbir engelin kalmayacağını söyledi ...

 

Milas, Fuar önerisine çok sıcak ve

samimi bir şekilde baktı/yaklaştı …

MİTSO’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Expolink Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan, 9 yıldır düzenlenen Milas Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın geçmişten günümüze geldiği noktayı ve bundan sonra organizasyonun hangi noktaya ulaşacağını anlattı.

 

“9 yıl önce, ülke genelinde tarım fuarı düzenleyebileceğimiz 20 ili belirledik, sonra bu sayıyı 5’e düşürdük. Bu illerin arasında Muğla da bulunuyordu. Sonra Muğla’ya geldik ve il merkezi başta olmak üzere tüm ilçeleri gezerek, böyle bir fuarın nerede olabileceğini inceledik. Her şeyden önemlisi düzenlenecek yer, tarımsal faaliyetlerle uğraşmalı, ürün çeşitliliği olmalı, kentin yerel yöneticileri ve en önemlisi de halkın bu organizasyona sahiplenip sahiplenmeyeceğini araştırdık.

Görüştüğümüz tüm yerel yöneticiler olaya o kadar sıcak ve samimi bir şekilde baktılar ki, bizim aklımızda böyle bir fuarın Milas’ta olması gerektiği kanısı oluştu. Sonra yer konusunu araştırdık. En uygun yer olarak, 9 yıldır fuarın düzenlendiği yerin TARİŞ Milas Pamuk Kooperatifi’ne ait olduğunu öğrendik ve kendileriyle görüştük. Hiç tereddüt etmeden yeri, fuar alanı olarak tahsis ettiler.

Belediye Başkanımız, alanın altyapısı ve çevre düzenlemesi konusunda hiç bir fedakârlıktan kaçınmadı ve istediğimizin daha fazlasını bizlere sundu. Keza Ziraat Odası Başkanımız İsmail Atıcı, Milas Kaymakamımız, Tarım İl ve İlçe Müdürlerimiz, başta Sayın Valimiz olmak üzere o dönem görev yapan tüm yöneticiler, tüm imkânları fuar için seferber ettiler. Firma olarak bizler de her yıl üzerine bir şeyler ilave ederek, bugünkü halini almasını sağladık” diyerek konuşmasına başlayan Erdoğan, bu anlamda katkı sunan herkese teşekkür ederken, en büyük teşekkürü ise çiftçilerin ve her yıl sayıları artan firmaların hak ettiğini söyledi.

 

Geçen yıl 211 olan firma

sayısı bu sene 241’e çıktı

İlk yıl birçok firmanın katılıp katılmama konusunda tereddüt ettiğini, ancak ikinci yıldan itibaren çok sayıda firmanın fuarda yer almak için başvuruda bulunduğunu söyleyen Zeki Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Örneğin geçen yıl katılan firma sayısı 211 iken, bu sene bu sayı 241’e yükseldi. Şu anda 8 bin metrekare kapalı alanın ancak 5 bin metrekaresini kullanabiliyoruz. Bu sene, geçen seneki alana 3 bin metrekare daha ilave edildi.

Bununla birlikte yeteri kadar alanımız olmadığından birçok firmanın isteğini geri çevirmek zorunda kaldık.

Sizlerin de tanık olduğu gibi, bu sene fuarın açılışına katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız, yeni fuar alanına katılmak üzere mera olan bir alanın bir bölümünü tahsis sözünü verdi. Milas-Bodrum Karayolu üzerindeki yeni fuar alanı yaklaşık 50 dekarlık bir alan ve en az 10 bin metrekaresi kapalı alan olarak inşa edilecek, içerisinde konferans salonu ve geniş bir otoparkı da bulunacak. Öte yandan yöresel ürünlerimizin satışa sunulacağı küçük işyerleri de yine bu alanın içerisinde ama yola yakın kısımda yer alacak.”

 

Milas, gelecekte bir fuarlar kenti olacak …

Hâlihazırda tarım ve yapı fuarı olarak iki ayrı fuarın düzenlendiğini belirten Erdoğan; “Yeni fuar alanı, bütün yasal prosedürlerin tamamlanmasının ardından MİTSO’ya tahsis edilecek. MİTSO zaten bir proje hazırlattı ve projenin onaylanmasının ardından inşaatına başlanacak. En kötü ihtimalle 2020 ya da 2021 yılının fuarını yeni alanda açacağız. Yeni fuar alanının hizmete girmesiyle, düzenlenen iki fuarın dışında da başka ihtisas fuarları burada düzenlenebilir. Böylece yıl 12 ay, bu bölge fuarlarla anılan bir bölge statüsüne kavuşabilir.

Öncelikle bölge halkı, fuar kültürünü anlaması, kabullenmesi ve organizasyonlara katılmasıyla fuarın, bulunduğu bölgenin ekonomik-sosyal ve kültürel yapısına neler kattığını görecektir. Fuar öncesi ve sonrasında, ilçede her türlü ticaret erbabına sorulması gereken soru şudur; ‘fuar öncesinde günlük iş kapasiteniz ile fuar günlerindeki kapasiteniz arasında fark var mı?’ diye sorulduğunda alacağınız cevap, size fuarın düzenlendiği yere ne kattığını çok net bir şekilde gösterecektir. Dolayısıyla Milas, 9 yılda bunun farkına vardı. Her geçen yıl da bu sahiplenmeyi gözlemleyebiliyorsunuz.

Buradan şöyle bir sonuca varabiliriz; Milas, yeni fuar alanıyla, gelecekte bir ‘Fuarlar Kenti’ olarak anılan bir kent olabilir.”

Yapılan toplantının sonunda, firma yetkilisi Zeki Erdoğan, gelecek yıllara ilişkin öngörülerini ve basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, 9’uncu Uluslararası Milas Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na katılan firmalara, açılışa katılan protokol üyelerine ve çiftçilere teşekkür etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X