Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Milas Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’ hızla tamamlanıyor

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Milas Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’ hızla tamamlanıyor
Bu içerik 690 kez okundu.

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 17 milyon 137 bin TL’lik yatırımla Milas Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nin yapımı sürüyor. “Çevre Dostu Muğla” sloganıyla bugüne kadar Muğla il merkezi Menteşe’de, 4 ilçeye hizmet edecek Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ve Muğla’da ilk olan Tıbbi Atık Tesisi ile Fethiye düzenli depolama tesisinde 2. Lotu hayata geçiren Muğla Büyükşehir Belediyesi, kıyılardan teknelerle atık toplamanın yanı sıra, hafriyat atıkları için geri dönüşüm tesislerini de Muğla’ya kazandırmıştı. Büyükşehir Belediyesi ayrıca, ilimiz genelinde sadece 1 olan hafriyat alanı sahasını da  7’ye çıkarmıştı.

 

Tesisin yapım işinin

% 80’i tamamlanmış

durumda

Konuyla ilgili olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Milas Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi, 2 lot olarak yapılacak ve bölgenin yaklaşık 25 yıllık ihtiyacını karşılayacak.

Günlük 250 ton atığın bertaraf edileceği düşünülen tesisin % 80 yapım işi tamamlanmış durumda. Tesisin kullanıma açılması ile birlikte, ilçemizde yaklaşık 30 yıldır kullanılmakta olan ‘vahşi çöp döküm sahası’ da iyileştirilerek yeniden düzenlenecek.

 

Elektrik ve gübre

üretilecek

Tesis alanında biyobozunur atık azaltımını sağlamak amacı ile kurulacak fermantasyon tesisiyle elektrik enerjisi üretimi de yapılacak. Fermantasyon tesisinden çıkacak atık ısının da değerlendirileceği tesis alanında sera kurularak, artan ısı enerjisinin bölgede kullanımı sağlanacak.

Tesis alanında ayrıca, karışık atık içinde bulunan ekonomik değeri olan atıkların ayrıştırılmasının sağlandığı ön işlem tesisi de kurulacak. Böylelikle depolanan atığın miktarı azaltılarak tesisin daha uzun süre kullanımı sağlanmış olacak.

 

“Çevreye yapılan yatırım

geleceğe yatırımdır”

Milas Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ile Muğla’da çevre için büyük bir adımın daha atıldığını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, çevreye yapılan yatırımın geleceğe yapıldığını belirterek, “Yüzde 68 orman varlığı, 1480 km kıyı şeridi, doğal ve tarihi güzellikleri ile Muğla, Türkiye’nin en yaşanılacak şehirlerinin başında geliyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak bu özel coğrafyayı hizmetlerimizle korumak, geleceğe taşımak için elimizden geleni yapıyoruz. Milas’ta yapımı devam eden katı atık düzenli depolama tesisi ile Bodrum hariç Muğla genelinde vahşi depolamanın önüne geçiyoruz. Muğla’nın beşte bir çöpünü üreten Bodrum ilçemizdeki katı atık tesisinin yer sorunu da çözüldüğünde Muğlamızın temiz çevre halkası tamamlanmış olacak. Düzenli depolama tesisleri ile vatandaşlarına en kaliteli hizmeti veren, bu alanlardan elektrik enerjisi üreten, vahşi depolama alanlarını rehabilite eden bir Muğla yaratarak geleceğe yatırım yapıyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X