Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Yapım çalışmaları süren Milas Katı Atık Tesisi’ne inceleme ziyareti

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Yapım çalışmaları süren Milas Katı Atık Tesisi’ne inceleme ziyareti
Bu içerik 559 kez okundu.

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Osman Gürün ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, 17 milyon 137 bin TL yatırımla yapımı devam eden Milas Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde incelemelerde bulundular.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, ilçemizde yapımını sürdürdüğü Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ile çevre yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, 17 milyon 137 bin TL yatırımla yapımı devam eden Milas Katı Atık Düzenli Depolama Tesisini ziyaret ederek incelemelerde bulundular.

 

Başkan Tokat:

“Büyükşehir’in çevreci

yatırımı ile Milasımızı

koruyarak geleceğe

taşıyacağız”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, kurulduğu günden bu yana Muğla’ya ve Milas’a büyük yatırımlar yapan Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli yatırımının Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi olduğunu söyleyip tesisin elektrik, gübre üretimi gibi özellikleri ile dünya standartlarında olduğunu, Milas’ın Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi sayesinde uzun yıllar ‘çöp sorunu’ yaşamayacağını, çevrenin ve doğanın korunacağını belirterek, Başkan Gürün’e Muğla’ya ve Milas’a hizmetleri için teşekkür etti.

 

Başkan Gürün; “Muğla’da

mavi ve yeşili koruyoruz”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Muğla’nın mavisi, yeşili, doğası ile korunması gereken bir coğrafya olduğunu, Büyükşehir Belediyesi olarak çevreci yatırımları, projeleri ile Muğla’nın geleceğine yatırım yaptıklarını söyleyerek, “Büyükşehir Belediyesi olarak Muğlamızda 13 ilçemize hizmet edecek katı atık tesislerini hayata geçirerek Muğlamızda vahşi depolamanın önüne geçmek istiyoruz. Bu nedenle Menteşe ilçemizde dört ilçemiz Menteşe, Ula, Yatağan, Kavaklıdere’ye hizmet edecek tesisin yapımını gerçekleştirdik ve hizmete açtık. İlimizin eksikliği Tıbbi Atık tesisini de il merkezi Menteşe ilçemizde hizmete sunduk. Fethiye ilçemizde 2. lotu açarak hizmete açtık. Milas ilçemizde de temelini attığımız 17 milyon 137 bin TL yatırımın yakında açılışını yapacağız. Muğla’nın beşte bir çöpünü üreten Bodrum Katı Atık tesisinin de yapımına başladığımızda Muğla’da çevre halkasını tamamlamış olacağız. Vahşi depolamanın önüne geçecek, eski vahşi depolama alanlarını da rehabilite edeceğiz. Düzenli Katı Atık tesislerimizden elektrik ve gübre üreteceğiz. Çevreci yatırımlarla Muğlamızı koruyoruz. Çünkü çevreye yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır”dedi.

 

Tesis, bölgenin 25 yıllık

ihtiyacını karşılayacak

Milas Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi, 2 lot olarak yapılarak bölgenin yaklaşık 25 yıllık ihtiyacını karşılayacak. Günlük 250 ton atığın bertaraf edileceği düşünülen tesisin yüzde 80 yapım işi tamamlanmış durumda. Tesisin kullanıma açılması ile birlikte ilçemizde yaklaşık 30 yıldır kullanılmakta olan vahşi çöp döküm sahası rehabilite edilecek.

 

Elektrik ve gübre üretilecek

Tesis alanında biyobozunur atık azaltımını sağlamak amacı ile kurulacak fermantasyon tesisiyle elektrik enerjisi üretimi de yapılacak. Fermantasyon tesisinden çıkacak atık ısının değerlendirileceği tesis alanında sera kurulumu gerçekleştirilecek, artan ısı enerjisinin de bölgede kullanımı sağlanabilecek.

Ayrıca tesis alanında karışık atık içinde bulunan ekonomik değeri olan atıkların ayrıştırılmasının sağlandığı ön işlem tesisi kurulacak. Böylelikle depolanan atığın miktarı azaltılarak tesisin daha uzun süre kullanımı sağlanmış olacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X