Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Doğalgaz’ı isteyen Tek İlçe Belediye Başkanı benim!”

A. Coşkun EFENDİOĞLU -

“Doğalgaz’ı isteyen Tek İlçe Belediye Başkanı benim!”
Bu içerik 1318 kez okundu.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, her yıl olduğu gibi bu yıl da, özellikle son üç yılda yapılan çalışmalar ve Milas Belediyesi’nin durumuyla ilgili, dün saat 14:30’da, Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda geleneksel bilgilendirme toplantısını yaptı.

Oldukça kalabalık bir yurttaş topluluğunun izlediği sunumu, eski milletvekilleri İrfettin Akar, Fevzi Topuz ve Milas’taki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları başkan ve temsilcileri de izlediler.

Toplantı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Başkan Tokat, sunumu öncesinde, 2009 seçim çalışmaları süresince Milas’a dair verdiği sözleri derleyen kısa bir video sunumu izlettikten sonra konuşmasına başladı.

Başkan Tokat sunumuna, “Sizlerden aldığım yetkinin sorumluluğuyla, sizlere hizmet için çalıştık ve bir yönetici olarak benim, yaptıklarımızla ilgili sizlere bilgi vermek görevimdir” sözüyle başladı.

Milas’ın çok büyük potansiyellere sahip bir ilçe olduğu gibi, bu yıl Milas Belediyesi’nin 150. yaşını kutladığını ve bu nedenle yaz döneminde, bazı etkinlikler de planladıklarını belirten Başkan Tokat, bu yıl İzmir Belediyesi’nin de 150. Yılını kutladığını belirterek, Milas Belediyesi’nin, nasıl köklü geçmişe sahip bir belediye olduğunu ve çevremizde benzer konumda başka bir belediye de olmadığını vurguladı.

Büyükşehir yasası sonrası su gelirlerinin bittiğini, getirilen muafiyetler nedeniyle de emlak vergisi gelirlerinde büyük azalma olduğunu, buna karşın, mevcut mahallelerin dışında 114 köyün de hizmet alanı içine alındığını belirten Muhammet Tokat, geçmişte 114 köy için Özel İdare Bütçesi’nden ayrılan paylar Belediyeye aktarılmadığı gibi, İlBank’tan gelen aylık gelirlerin de, büyükşehir öncesinden bile az durumda olduğunun altını çizdi. Bütün bu olumsuzluklara ve dip yapmış mali pozisyonuna karşın, kendilerinin hizmet üretmekten kaçınmadığını, bunu asla bir mazeret olarak kullanmadıklarnı belirtti.

İlçe merkezi ve eski beldelerin mahalleleri dışında, bütün kırsal kesimdeki mahallelere, tarihlerinde görülmediği kadar hizmetin bu süre boyunca götürüldüğünü, Milas Belediyesi’nin, içinde olduğu zor koşullara karşın, ilimizdeki tek ve örnek gösterilen Belediye konumunda olduğunun altını çizdi.

 

Bu dezavantajları, hizmet üretme hedefi nedeniyle avantaja dönüştürmeyi başardıklarını belirten Başkan Tokat, hizmet üretmekten kaçınamayacakları anlayışı nedeniyle, bu hizmetleri, borçlanarak ve mal satışı yoluyla gerçekleştirmeye çalıştıklarını, muafiyetlerin sona ermesi sonrasında ise çok daha büyük hizmetleri getireceklerini belirtti.

Hiç bir zaman, özellikle kırsal mahalleler için, ‘siz daha vergi vermiyorsunuz, bu nedenle ancak o kadar hizmet getirebiliriz’ diye asla düşünmediklerini ve söylemediklerini, aksine, kırsal kesime büyük hizmetler götürdüklerini belirten Başkan Tokat, şimdiye kadar, 114 kırsal mahallenin 100’üne, eskiye göre büyük farklılıklar yaratan görünür hizmetler götürdüklerini, diğer kırsal mahallelerdeki çalışmaları ise 2018 programıyla yapacaklarını anlattı.

Daha sonra, rakamlarla yapılan yollar, kaldırımlar, parklar, sosyal hizmetler, çöp, vb. konusunda rakamlar veren Belediye Başkanı Tokat, 2009 seçim çalışmaları sırasında vaadettikleriyle ilgili kısa videoda bahsettiği hemen bütün konularda büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirttikten sonra, Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapı çalışmalarının hızla ilerlediğini, Milas’ın altyapı ve üstyapı yol ve kaldırımlarıyla ilgili sorunun neredeyse kalmadığını, Akgedik Barajı’ndan Milas’a su getirme projesinin hızla ilerlediğini, arıtma ve terfi istasyonu inşaatlarının bitme aşamasına geldiğini belirtti.

Milas’ın görünen en önemli çözümlenmemiş sorununun Balavca Deresi’nin ıslahı ile ilgili çalışmalar olduğunu, bu konuda da Büyükşehir’in bazı çalışmalarının -betonlama gibi- devam ettiğini belirtti. Çevre Yolu’nun da nihayet ihalesinin yapıldığını, yüklenici firmanın Didim Sapağı’ndan işe başladığı için, ancak önümüzdeki yıl Çevre Yolumuzun yapılabileceğini belirtti.

Başkan Tokat, bütün bunları, yönetime ilk geldiği günden beri şiar edindiği “Ortak Akıl ve Kurumlar arası İşbirliği” anlayışı çerçevesinde gerçekleştirmeyi başardıklarını belirterek, Milas’ın, bütün il bazındaki yetkililerin de gıptayla belirttikleri gibi, ortak akıl ve kurumlar arası işbirliği noktasında çok büyük bir başarı gösterdiğini, bu nedenle başta Kaymakamlarımız olmak üzere bütün oda başkanları ve sivil toplum kuruluşları yöneticilerine minnet borçlu olduğunu vurguladı.

 

DOĞAL GAZ KONUSU ..

Başkan Tokat, daha sonra, “Belediyemiz, bütün bu saydığım güzel işleri başarırken, bir taraftan da, özellikle son zamanlarda kimi suçlamalara ilginç bir şekilde muhatap olabiliyor” diyerek, doğalgaz konusunda bilgi vermek istediğini belirtti.

Bilindiği gibi, AKP Milletkekili Nihat Öztürk, geçenlerde bir demeç vermiş ve Milas’a şimdiye kadar doğalgaz getirilmemesinin nedeninin, “Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın istememesi ve becereksizliği” olduğunu dile getirmişti.

Başkan Tokat, “Doğalgazı en çok ben istedim, tüm Muğla İlçe Belediyeleri içinde. Altyapımız yapılırken, hazır her tarafı kazmışken doğalgaz borularını da döşeyebilseydik diye, kaymakamımızla birlikte yetkililerden talepte bulunduk. Bilindiği gibi, oldukça ileri düzeydeki hava kirliliğimizin önüne geçmenin, sağlıklı bir kentte yaşayabilmenin en önemli unsurlarından biri, kömür gibi fosil yakıtları yakmaktan vazgeçmek olduğu gibi, bunu sağlayacak olan da doğalgazın kentimize gelmesidir” dedi.

Başkan Tokat daha sonra, o süreci şöyle özetledi:

“Geçmişte, Bahattin Atçı Kaymakamımızın tayininin çıktığı son gün, Valilikten doğalgaz toplantısı için Muğla’ya gelmemiz istendi. Bütün ilçelerin kaymakam ve belediye başkanları çağrıldı. Sayın Kaymakamımız, tayini çıktığı halde benle birlikte geldi. O toplantıya kaymakam ve belediye başkanıyla katılan tek ilçe de bizdik. Ve biz orada da doğalgazı istediğimizi söyledik. Ama süreç şöyle işliyor. BOTAŞ, doğalgazın gideceği illere lisans veriyor ve hangi illere gideceğine de kuşkusuz hükümet karar veriyor. Bu lisans olmadan size doğalgaz gelemiyor. Valilikte bize dediler ki, Milas’a doğalgaz verebilmemiz için Bodrum’un da istemesi lazım. Size bir ay süre; Halk Bankası’ndaki şu hesaba, mevcut su abonelerinizin şu kadar oranındaki sayıda depozitoyu, toplam 12 milyon TL ediyordu, yatırmanız lazım. Yani bu olmayacak bir şeydi, ama biz hemen geldik ve tüm kurumları, sivil toplum kuruluşu temsilcilerini, odaları, basını çağırarak durumu anlattık. Ama Bodrum istemiyordu zaten. Milas’tan da bu bir ay sonunda sadece üç kişi yatırmış para. Ki bu arada, biz, daha önce, OSB çalışmaları sırasında, Muğla’ya giden hattan gaz alabilmek için, Karpuzlu’ya bir vana da koydurmuştuk. Olmadı. Bakın, Muğla’ya lisans verirken BOTAŞ, bunu Muğla Belediyesi istemedi ki.. Yukarıdan, Muğla’ya da verelim denmiş. Sonra yol üzerindeki Yatağan, Bayır ve Muğla’ya yakın olduğu için Ula da içine alınmış bu lisansın. İsteselerdi, Milas’ı da alırlardı. Ben her zaman, her platformda doğalgazı istemiş biri olarak, Milas’a doğalgaz getirilmedi diye kimseyi de suçlamadım; ama bunun için suçlanmayı da asla kabul etmiyorum. Ve bu vesileyle tekrar söylüyorum, lütfen Milas’a doğalgaz getirilmesi için lisans verin. Altyapımız ve üstyapımız bitmiş olmasına ve doğalgaz geldiği takdirde yollarımız yine kazılacak olmasına karşın bunu istiyorum. Çünkü insanlarımızın sağlığı çok daha önemlidir” dedi.

Başkan Tokat daha sonra, bu bilgilendirmenin, bu dönemin son bilgilendirmesi olduğunu, 2019’da artık vatandaşların hizmetleri sandıkta değerlendireceğini belirterek, görevde olduğu süre içinde öğrendiklerini, tahsil hayatı ve çalışma hayatı içinde asla öğrenmediğini ve hiçbir tahsil döneminde de öğrenemeyeceğini belirterek, “Bu görevi yaparken maddi hiç bir beklentim yok ve olmadı, maddi durumumda değişen bir şey yok, ama manevi olarak çok büyük şeyler kazandım” dedi.

“Potansiyeli her yönüyle çok fazla olan bir ilçenin insanlarıyız. Bizim görevimiz bunu iyi değerlendirmektir. Bu amaçla çalışmaya devam edeceğiz. Bizim, aldığımız yetki süresince sizlere hizmet etmek en büyük amacımızdı. Bu nedenle mümkün olduğunca polemiklerden de uzak durmaya çalışıyorum” diyen Muhammet Tokat, önümüzdeki dönemde, sürmekte olan yatırımların bitirilmesi için uğraşacaklarını ve uzun zaman önce hazırlamış oldukları halde, Valilikten kaynak verilmediği için başlanamayan Hacıilyas ve Baltalıkapı projelerine kendilerinin, yeterli mali kaynak olmadığı için etaplama yöntemiyle başlama kararı aldıklarını ve ilk önce sokak sağlıklaştırmalarını şimdilik bir kenara koyarak Hacıilyas Meydanı düzenlemesiyle başlayacaklarını belirtti ve programa almış oldukları diğer hizmetleri yapacaklarını vurguladı.

Toplantı, giriş salonunda yerlerini alan Milas Belediyesi Daire Müdürlerine, vatandaşların istek ve taleplerini iletmesiyle devam etmek üzere, başkanın sunumu sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X