Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Kimse mağdur olmayacak!”

Adem KANKAYNAR -

“Kimse mağdur olmayacak!”
Bu içerik 1477 kez okundu.

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, basın mensuplarıyla makamında gerçekleşen sohbet toplantısında, ilçemizdeki eğitim kurumlarında gelecek yıldan itibaren yapılacak değişikliklere ilişkin görüşlerini aktardı. Özellikle son günlerde konuşulan Sakarya İlkokulu ve Merkez Ortaokulu ile ilgili yapılacak değişiklik üzerinde duran Bal, düşüncenin gerçekleşmesi halinde eğitim kalitesinin çok daha yükseğe çıkacağını söyledi.

Eğitim Kampusu olarak adlandırılan bölgede devam eden iki okul inşaatının yakın bir tarihte tamamlanacağını ve Milas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Kız Meslek Lisesi) ile Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin (Endüstri Meslek Lisesi) kampus alanına taşınacağını belirten Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Kız Meslek Lisesi, bildiğiniz gibi hem çok katlı, hem de fiziki anlamda ortaokul öğrencilerine uygun fiziki şartları taşıyor. Dolayısıyla buraya Merkez Ortaokulu’nu taşıdığımız zaman en azından bina içerisinde çok fazla fiziki bir değişikliğe gerek kalmayacak. Öte yandan bahçedeki konteynırların kaldırılmasıyla da çocuklarımıza, bahçede çeşitli spor aktivitelerini yapabilecekleri bir alanı açmış olacağız.

Merkez Ortaokulu’nda 25 sınıf var, bunların tamamının gelmesiyle bile okul binasında sınıf olarak fazla bir alan kalacak. Bu sınıflar da; müzik, resim odası, rehberlik toplantı odası gibi işlevleri yerine getirebilecek alan olarak kullanılabilir.

Merkez Ortaokulu’nun buraya taşınmasıyla boşalacak binaya da Sakarya İlkokulu’nu taşıyabiliriz. Yani mevcut Merkez Ortaokulu, sadece ilkokul, mevcut Kız Meslek Lisesi de sadece ortaokul olarak eğitim hayatlarını sürdürecekler.

Bu değişiklikte ne okul müdürleri, ne öğretmenler, ne de öğrencilerin mağduriyeti söz konusu değildir. Tam tersi, bugün Merkez Ortaokulu’ndaki sınıf mevcudu ortalama 44 öğrenci iken bu değişikle sayı ortalama 26’ya düşecek. Bu da öğretmenin, öğrencilerine daha fazla yararlı olması demektir.

Boşalan Sakarya İlkokulu ise ilçemizin eğitim kurumları arasında simgeleşmiş, fiziki görünümüyle tarihi bir değer taşıyan bir kurum olması itibariyle elbette orasını eğitim açısından daha farklı amaçlar için kullanabiliriz. Örneğin öğrencilerimizin kendilerini geliştirebileceği sosyal aktivite, laboratuar gibi alanlar oluşturarak, öğrencilerimizin ortak kullanımına sunabiliriz.”

 

“Hedef, eğitim kalitesini yükseltmek olmalı”

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, bu tür değişikliklerin çok daha önceden planlanarak yapılması gerektiğine de vurgu yaparak; “Elbette bu kararı tek başıma ben vermeyeceğim. Bu düşünceleri ortaya atmak suretiyle tüm tarafların tartışmasını ve ortak bir kararla bu düşüncenin uygulanması gerektiğine inanıyorum. Henüz verilmiş veya kesinleşmiş bir karar yok. Şu an fikir aşamasında. Okul Müdürlerimiz, Okul Aile Birliklerimiz, İl Müdürlüğümüz, Kaymakamlığımız, Belediyemiz ve konunun diğer taraflarıyla bunları konuşacak, neden böyle bir değişikliğin yapılması gerektiğini anlatacağız. Amacımızın, ‘Ben yaptım oldu’ değil, ilçemizdeki eğitim kalitesini arttırmak olduğunu anlatacağız. Sonuçta bir karar verilecek ve o karar ne ise o uygulanacak.

Bu noktada insanlarımızın duygusal davranması doğaldır, yaşanacak bir değişiklikte çocuklarının psikolojik yönden nasıl etkileneceğini düşünmekte de elbette velilerimiz haklıdır. Ancak bir kez daha altını çizerek söylüyorum; ne okul müdürü, ne öğretmen, ne de öğrencilerimiz mağdur olmayacak. Müdür, öğretmen ve öğrenciler bir bütün olarak bir binadan bir diğerine taşınacaklar” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nevzat Çağlar Tüfekçi     2018-04-16 MİLAS ORTAOKULU TAŞINAMAZ! İmzanızla bize destek olunuz. https://www.change.org/p/milasbilgi-gmail-com-milas-ortaokulu-ta%C5%9Finamaz?recruiter=57764011&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=share_for_starters_page
Veli     0000-00-00 İki okulun birleşmesiyle yaklaşık 1500 öğrenci aynı bahçeyi kullanacak üç ayrı binada öğretim görecek...Sonra da eğitim ve öğretimden başarı beklenecek .Hahhhh!!!
Veli 2     0000-00-00 Merkez ve Sakarya Ortaokullarında bir başarısızlık mı söz konusudur ki?Merkez ve Sakarya'nın başarı ortalaması sadece Muğla'nın değil, bir çok ilin başarı ortalamasının üstündedir.Başarısı düşük olan okullar üzerinde çalışılması daha makbule geçen bir yaklaşım olacaktır.Bu ilçede bütün daire amirlerinin, siyasi teşkilat yöneticilerinin, ticaret erbabının okul yöneticilerinin, öğretmenlerin bir çoğunun çocuğu özel okullarda.Neden acaba
5.Sınıf Velisi     0000-00-00 Bu sene yeni başlayan 5.sınıflar ancak uyum sağlamışken böylesine köklü bir değişiklik ne fayda sağlayacak? Mevcutlar azalacak deniyor. O zaman sınıflar tekrar dağılacak demektir.
Nevzat Çağlar Tüfekçi     0000-00-00 Milas Ortaokuluyla oynanmalıdır. Çünkü o bizim tarihimiz. Bkz: http://milas.org.tr/milas-okullar-milas-ort-tarihce.htm
veli     2018-04-13 İlçe Milli Eğitim Müdürü ya bilmiyor, ya da yalan söylüyor.Merkez Ortaokulu nun hiç bir sınıfının mevcudu 44 değilken, nasıl oluyor da okulun ortalama öğrenci sayısı 44 oluyor.Burada bir hesap hatası var.Milas İlkokulu ,Milas Ortaokulu,Sakarya Oartaokulu ve Sakarya İlkokulu Milasın marka ve başarılı okullarıdır.Kimsenin bu okulların huzurunu kaçırmaya hakkı yoktur.Sakarya Ortaokulunun Eski Kız Meslek Lisesinin binasına taşınmasıyla kimse üzülmeden sorun çözülür.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X