Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Liselerarası Fotoğraf Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Liselerarası Fotoğraf Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu
Bu içerik 442 kez okundu.

 

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle düzenlenen “Kadrajıma Takılanlar” konulu 3. Geleneksel Liselerarası Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni ve yarışmaya katılan eserlerin sergisi, Menteşe’de düzenlendi.

Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, Muğla Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, MGC Başkanı Süleyman Akbulut, daire amirleri, öğretmen ve öğrenciler ile gazetecilerin katıldığı Menteşe Sınırsızlık Meydanı’ndaki etkinlikte, ödül töreninin yanı sıra, yarışmada dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar sergilendi.

 

“Fotoğraf çekmek bir sanattır”

Törende yaptığı konuşmada, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve MGC işbirliğiyle düzenlenen “Kadrajıma Takılanlar” adlı yarışmanın, gençlerin fotoğraf hakkındaki bilgi ve becerilerini geliştireceğine, fotoğraf sanatına ilgi ve merak uyandıracağına inandığını belirten Muğla Valisi Esengül Civelek, “Fotoğraf çekmek bir sanattır. Bunun için de eğitim ister, yetenek ister, ilgi ister. Günümüzde, görsel kültür içerisinde önemli bir iletişim aracı olarak kabul ettiğimiz, a’nı ve anıyı ölümsüzleştiren fotoğrafı, estetik ve sanatsal yönüyle de yaşatmak için bu tür etkinliklere ve eğitimlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bundan sonrası için de bu başarılı organizasyonun devamını diliyorum” dedi.

 

“Gazeteci olmak da ayrı bir sanattır”

Muğla’nın dünyanın en güzel şehri olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci de, güzellikleri ölümsüzleştirmenin önemine vurgu yapıp, güzellikler içerisinde yaşarken güzelliklerin farkına varılması gerektiğinin altını çizerek, “Fotoğraf makinelerinin kadrajına güzellikleri sığdırmak, ayrı bir sanattır. Gazeteci olmak da ayrı bir sanattır. Dolayısıyla bu çalışmalarda yer alan herkese teşekkür ediyor, yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi kutluyorum” diye konuştu.

 

Gelenekselleşti

Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin şehrin en köklü meslek örgütlerinden olduğunu belirten MGC Başkanı Süleyman Akbulut ise, eğitsel faaliyetlere önem verdiklerini söyledi.

Akbulut, lise çağındaki öğrencilerin ileriki yaşamlarında gazetecilik mesleği için bir farkındalık oluşturmak istediklerini kaydederek, “Üç yıldır Milli Eğitim Müdürlüğüyle birlikte fotoğraf yarışmaları düzenliyoruz. Bu yararlı etkinliğin, gelenekselleşmesi yönünde bir karar aldık. Bundan sonraki süreçte de bu yarışmayı sürdüreceğiz” dedi.

 

Ödüller

Yarışmaya katılan 132 fotoğraftan 39’unun sergilendiği ve dereceye giren öğrencilerin fotoğraf makinesiyle ödüllendirildiği yarışmada birinciliği “Nesiller boyu okuyacağız” adlı fotoğrafıyla Fethiye Belediye Fen Lisesi öğrencisi Alirıza Behiç Elibol, ikinciliği “Bakış açım” adlı eseriyle Kavaklıdere Sadık Göçen Anadolu Lisesi öğrencisi Gamze Erdal ve üçüncülüğü de “Mantis” adlı eseriyle Menteşe Bayır Anadolu Lisesi öğrencisi Emre Bağlıoğlu kazandılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X