Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Emekli olmuş Öğretmenlerle Buluşma Günleri’

​Adem KANKAYNAR -

‘Emekli olmuş Öğretmenlerle Buluşma Günleri’
Bu içerik 994 kez okundu.

 

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü Lider Yöneticiler Projesi çerçevesinde Fatih İlkokulu’nda başlatılan öğretmen odaklı projelere bu yıl bir yenisi daha eklendi. İlki iki yıl önce başlatılan ‘Fahri Eğitim Danışmanlığı’ uygulamasına önceki projenin devamı niteliğinde “Okuldan emekli olmuş öğretmenlerle buluşma günleri” adı altında bir proje daha uygulamaya konuldu.

Yürütülen proje ile ilgili bilgi veren Fatih İlkokulu Müdürü Bülent Hekimoğlu, “Eğitim, içerisinde bulundurduğu anlam itibariyle en önemli insan faaliyetlerinden biridir. Eğitim-öğretim faaliyetlerinin merkezinde olan ve asıl işi yürüten öğretmenlerdir. Bu nedenle okullarda öğretmen kimliğinin saygınlığının korunmasına büyük önem verilmesi gerekir. Öğretmen motivasyonundaki olumlu veya olumsuz değişiklikler, sistemin işleyişini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle çalışma ortamının duygusal havası, her öğretmenin kendisini değerli hissetmesine yöneliktir.

Bu çalışmaların arasında emekli öğretmenlerin tecrübeleri ve öğretmenlik yaşantı hikayeleri ile mesleki duyguları besleyerek motivasyon kazanmak da vardır. Çift taraflı motivasyon sayesinde hem emekli öğretmenlerimizin hem de bizlerin, bireysel enerjilerimiz artmaktadır. Bu amaçla iki yıl önce başlattığımız ‘Fahri Eğitim Danışmanı’ uygulamamıza bu yıl ek olarak, Fatih İlkokulu açıldığından beri okulumuzdan emekli olan öğretmenlerimizle buluşma günleri tertiplemeyi düşündük ve ilk buluşma gününün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı günü olmasını anlamlı bulduk.

Emekli öğretmenler, yıllar içerisinde pek çok farklı bölgede ve şartlarda eğitim hizmetini sürdürmüş, bu süreçteki farklı deneyimler elde etmişlerdir. Öğretmenlerimizin bu deneyimleri ile daha zengin tecrübe birikimine sahip olacağız. Okulumuzda güzel bir okul iklimi var. Bu iklimin temelini, okulumuzda uzun yıllar hizmet vermiş ve sonra da emekli olan öğretmenlerimiz atmışlar. Bu güzelliği gören her yeni gelen öğretmen de bu okul iklimini sahiplenmiş ve bugün halâ devam ettirmektedirler. Bu olumlu okul iklimi öğretmenlerimizi o kadar memnun etmiş ki, okulumuzda çalışan öğretmenler arasında bir başka okula tayin isteyen öğretmen yoktur. Ancak emeklilik nedeniyle okulumuzla ilişkilerini kesmişlerdir ama bundan sonra, buluşma günleri ile emekli öğretmenlerimiz okulları ve öğrencileri ile yeniden bağ kuracaklar ve yeniden öğretmenlik heyecanlarını tazeleyeceklerdir.

Öğretmene değer veren anlayışın eksilmeden devam etmesine önem veriyoruz. Emekli öğretmenlerimiz, fahri eğitim danışmanlarımız ve okulumuzun çalışan öğretmenleri hep birlikte bir bütünüz. Bu amaçla, yaklaşık iki ay önce okulumuzun zümre başkanları ile okulumuzdan emekli olmuş öğretmenlerimize bir mektup yazdık. Kendileri ile ilgili duygu ve düşüncelerimizi mektupla ilettik. Emekli Öğretmenlerimizle ilk buluşmamızı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi anlamlı bir günde gerçekleştirdik. Renkli etkinliklerle geçen bayram şenliğine, çeşitli dallarda başarı kazanan öğrencilerimize teşekkür belgelerini takdim ederek katıldılar, bir konuşma yaparak duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Bayram sonunda emekli öğretmenlerimiz, fahri eğitim danışmanlarımız ve okulumuz öğretmenleri mutluydular” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X