Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“1 Mayıs, İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlu olsun”

ÖNDER Haber / A. Kemal KAŞKAR -

“1 Mayıs, İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlu olsun”
Bu içerik 407 kez okundu.

 

1 Mayıs, İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla TES - İŞ Sendikası Yatağan Şubesi’nden yapılan açıklamada, TES - İŞ ve T.MADEN - İŞ sendikalarının Yatağan Şubelerinin 1 MAYIS İşçi Bayramını kitlesel ve bölgesel önemi bakımından İZMİR Gündoğdu Meydanında, TÜRK-İŞ’e bağlı Muğla Belediye-İş, Tez Koop-İş, Harb-İş sendikalarının ise Muğla’da kutlayacakları belirtildi.

 TES - İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı TÜRK - İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik imzalı açıklama şöyle …

 

Yaşasın 1 Mayıs,

Yaşasın İşçilerin Birliği

Bundan 132 yıl önce 1 Mayıs 1886 tarihinde Amerikan İşçi Sınıfı, Sendikaların öncülüğünde, başta günlük çalışma süresinin 8 saate düşürülmesi, ücretlerin arttırılması, çalışma koşullarının düzeltilmesi, kadın ve çocukların çalışma şeklinin yeniden düzenlenmesi amacıyla patronlara ve siyasi iktidara karşı genel grev başlattılar. Bunun üzerine siyasi iktidar ve patronlar, 3 Mayıs günü grev kırıcılarını ve provokatörlerini işçilerin üzerine silahlarla saldırtır. Polis, olayları bastırmak bahanesiyle işçilere ateş eder. Fabrikalar bombalanır ve eylemler kanla bastırılır.

Bu saldırılarda 6 işçi hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı, 8 Sendikacı tutuklandı. 2’si cezaevinde öldürüldü, 2’si müebbet hapse mahkum olurken 4 tanesi idam edildi.

1889 yılında Paris’te yapılan 2. Enternasyonal toplantısında öldürülen sendikacıların ve işçilerin mücadele anısına 1 MAYIS gününün, ‘Dünya İşçilerinin Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü’ olması kararlaştırıldı ve 1890 yılından sonra tüm dünyada işçi sınıfının olduğu her yerde 1 MAYIS İşçi Sınıfının “BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ” olarak kutlanmaya başlamıştır.

1 Mayıs, İşçi sınıfının hak ve çıkarlarını kazanma mücadelesinin içerisinde doğmuş ve işçi sınıfı mücadelesinin sembolü olarak gelenek halini almıştır. Her yıl 1 Mayıslarda dünyanın çeşitli yerlerinde işçiler, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin düzenledikleri etkinliklerle 1 Mayıs’ı kutlamakta, güncel taleplerini dile getirmekte, insanca çalışma ve yaşama koşullarını talep etmektedirler.

Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ, bu yıl 1 MAYIS Miting ve Yürüyüşünü, HATAY, ANTAKYA İtfaiye Meydanında gerçekleştirecektir.

TES - İŞ Sendikası ile MADEN - İŞ Sendikası Yatağan Şubeleri olarak 1 MAYIS İşçi Bayramını kitlesel ve bölgesel önemi bakımından İZMİR Gündoğdu Meydanında, TÜRK-İŞ’e bağlı Muğla Belediye-İş, Tez Koop-İş, Harb-İş Sendikaları ise 1 Mayıs İşçi Bayramını Muğla’da kutlayacaklardır.

•Gündüzlerinde sömürülmeyen, Gecelerinde aç yatılmayan, Bağımsız, Demokratik bir Türkiye için,

•İnsanca yaşayabilecek ücret ve çalışma koşulları için,

•Örgütlenme ve mücadele hakkının önündeki engellerin kaldırılması için,

•Grev yasaklarına ve özelleştirmelere hayır demek için,

•OHAL’e, Hukuksuz KHK’lara hayır demek için,

•Kıdem Tazminatı hakkımız için ALANLARDAYIZ.

İşçi Sınıfının BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA günü olan 1 MAYIS İşçi Bayramını kutlar, saygılar sunarız.

YAŞASIN 1 MAYIS, YAŞASIN İŞÇİLERİN BİRLİĞİ!

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X