Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Şampiyon Boğalar Arena’da boy gösterdi

Adem KANKAYNAR -

Şampiyon Boğalar Arena’da boy gösterdi
Bu içerik 400 kez okundu.

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği tarafından geçtiğimiz hafta sonu 1. Milas Boğa Güreşi Festivali gerçekleştirildi… Festivalde 12 ayrı grup halinde düzenlenen güreşlere 100’e yakın boğa katılırken, yaklaşan genel seçimler nedeniyle güreşlere, siyasiler de yoğun ilgi gösterdi.

Çoğunluğu Ege Bölgesi’nden olmak üzere yaklaşık 100 boğanın katıldığı,  Milas Yörük Obaları Kültür Derneği tarafından bu sene birincisi Milas Arena’da gerçekleştirilen güreşlere; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP Muğla Milletvekili Aday Adayı Suat Özcan, İYİ Parti Muğla Milletvekili Aday Adayı Sibel Metin, MHP Milas İlçe Başkanı Sinan Yılmaz, siyasi parti yönetim kurulu üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda güreşsever izledi. 

Zaman zaman hafif şekilde yağan yağmur, Milas Arena’ya gelen izleyicileri, güreşler ertelenebilir diye endişelendirse de akşam saatlerine kadar süren güreşlerde, ağırlıkları yaklaşık bir tonu bulan, bazılarında ise bir tonun üzerine çıkan boğaların güreşleri ilgiyle takip edildi.

Güzel bir katılım ile Boğa Güreşi Festivali’ni Baş, Başüstü, Valilik, Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve 12 ayrı grupta düzenlediklerini, festivali geleneksel hale getirmeyi amaçladıklarını belirten Yörük Obaları Derneği Başkanı Erkan Turgut, “Dernek olarak kültürel etkinliklerimize bir yenisini daha ekliyoruz. Boğa güreşlerini Milas Arena’da güreşseverlerle buluşturduk. Dernek olarak bu tür sosyal ve kültürel etkinlikleri önemsiyor, halkımızın da bu etkinliklere beklentinin çok ötesinde ilgi gösterdiğini memnuniyetle karşılıyoruz. Çünkü bu tür etkinlikler sadece sosyal ve kültürel açıdan değil düzenlendiği bölgeye önemli ekonomik katkılar da sağlayan, insanlar arasında birlik ve beraberliği pekiştiren etkinliklerdendir. Bu anlamda Ege Bölgesi’nin önemli kültürel etkinliklerinden biri olan boğa güreşlerinin ilçemizde bu yıl ilk kez düzenledik. Bunu geleneksel hale getirerek önümüzdeki yıllarda da düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.

Güreşler sırasında bir konuşma yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ie, “Bu güzel organizasyonu bizlerle buluşturan dernek yöneticilerimize teşekkür ediyoruz. Geleneklerimiz, öz kültürümüz, Yörük kültürümüz bizim markamızdır. Bu markayı yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevi, boynunun borcudur. Bu sebeple bizler de yerel yöneticiler olarak elimizden geldiği kadar bu tür etkinliklere destek veriyoruz. Birliğimiz ve dirliğimizin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Böyle etkinliklerle bir oluyoruz, diri oluyoruz. Yörük vefalı, kadir kıymet bilen, vatanını seven, geleceğe umutla bakan, Atatürk ve cumhuriyetine sahip çıkan insandır. Yörük olmaktan son derece onurlu ve gururluyuz. Katılan herkese teşekkür ediyor, iyi seyirler diliyorum” dedi.

Saat 10’da başlayan güreşler akşam saat 18.30’a kadar devam etti. Güreşler sırasında kaçan bazı boğalar güreş alanının giriş ve çıkış noktalarındaki görevliler ve izleyicilerin panik yaşamasına neden olsa da, etkinlik herhangi bir sorun yaşanmadan sona erdi ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X