Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Yörükler ‘Temsili Göç Yürüyüşü’ yaptı …

Adem KANKAYNAR -

Yörükler ‘Temsili Göç Yürüyüşü’ yaptı …
Bu içerik 502 kez okundu.

Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da temsili Yörük göçü etkinliğiyle, toplumda Yörük kültür geleneği için farkındalık yaratmaya çalıştılar.

Başkanlığını Mevlüt Kiriş’in yaptığı Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği, geleneksel hale dönüştürdükleri ‘Yörük Göçü’ etkinliklerine bir yenisini daha eklediler.

Dernek binası önünden başlayan temsili Yörük göçü için ilçe merkezinin bazı cadde ve sokaklarında, davul-zurna eşliğinde develerle birlikte yürüyen korteje, yol boyunca vatandaşlar da alkışlarıyla sevgi gösterisinde bulundular.

Dernek binası önünde başlayan kortej yürüyüşü Atapark’ta son bulurken, Atatürk Anıtı önünde Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan Halk Oyunları Ekibi gösterileri, büyük ilgi ile izlendi.

Öğrencilerin halk oyunları gösterilerine cep telefonlarıyla kaydetmeye çalışan bazı yurttaşlar, ilginç kareler oluşturdular. Özellikle develeri ve ‘Midilli Atı’nı görüntülemek, hatta onlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirmek isteyen vatandaşlar, sıcak havaya aldırış etmeden caddelerde ve Atapark’ta birkaç saatlik zamana aldırış etmeden beklediler.

Halk oyunları gösterilerinin ardından etkinliğe katılan protokol üyeleri, halk oyunları ekibini oluşturan öğrencilere birer teşekkür plaketi verdiler.

Etkinliğe katılanlara teşekkür eden Dernek Başkanı Mevlüt Kiriş, akşam saat 20’de, Atatürk Kültür Merkezi Açık Hava Tiyatrosu’nda etkinliğin ikinci bölümüne tüm Milas halkının davetli olduğunu belirtti.

Gazetemiz baskıya girdiği saatlerde etkinlikler sürüyordu …

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X