Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Yürüyen Türkler’den şahane bir gece …

Adem KANKAYNAR -

‘Yürüyen Türkler’den şahane bir gece …
Bu içerik 872 kez okundu.

Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği, her yıl olduğu gibi bu sene de yaz şartlarının yaşanmaya başladığı Mayıs ayının ilk haftasında ‘Temsili Yörük Göçü’ etkinliğini iki ayrı bölümde gerçekleştirdi. Gündüz bölümünde kortej yürüyüşü ile kentimizin cadde ve sokaklarında dolaşan Yörükler, akşam ise Açık Hava Tiyatrosu’nda izleyenlere, görsel açıdan son derece renkli bir gece yaşattılar.

Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği tarafından Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen Halk Oyunları ve Kültür Gecesi’ne; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, CHP İlçe Başkan Vekili Hüseyin Çöllüoğlu, MHP İlçe Başkanı Sinan Yılmaz, çok sayıda Belediye Meclis Üyesi, Mahalle Muhtarları, resmi daire amirleri, çevre ilçelerden gelen Yörük-Türkmen derneklerinin başkan ve yöneticilerinin yanı sıra, Açık Hava Tiyatrosu’nu hınca hınç dolduran Milaslı yurttaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın okunmasıyla başlayan gecenin açılış konuşması, Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş tarafından yapıldı. Başkan Kiriş, tüm konuklara ‘hoş geldiniz’ dedikten sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Biz dernek yöneticileri, koromuz, orkestramız ve halk oyunları ekibimiz olarak üzerimizde çok emekleri olan hocalarımızla beraber 7 aydır aralıksız bu gecenin ve temsili Yörük göçümüz üzerinde durduk. Bazılarımızın ailelerinde rahatsız olanlar var, bazılarımız evde çocuklarını bırakarak çalışmalara katıldılar. Bazılarımız da akşama kadar kendi işlerinin yoğun temposuna rağmen üşenmeden, bıkmadan, hiçbir maddi karşılık beklemeden emek verdiler. Ayrıca gecenin hazırlanmasında maddi destek veren kıymetli sponsorlarımız var, hepsine de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Bizim amacımız, büyük ve güçlü Türkiye için, Türk milletinin özünü, hamurunu oluşturan Yörükleri bir arada tutup, dış mihraklardan, şer odaklarından gelebilecek bütün olaylara karşı vatanımızı, bayrağımızı ve milletimizi en iyi şekilde savunmak ve geleceğimize, gençlerimize daha yaşanabilir, daha huzurlu, refah, ilerlemiş, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda giden bir ülke ve bu ülkeye sahip çıkabilecek nesiller yetiştirmektir.

Dün haberlere konu olan bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yeni ürettiği zırhlı araca ‘Yörük’ isminin verilmesi, biz Yörükleri çok duygulandırmış, ayrıca Yörüklerin ne kadar sağlam ve ülkesini-ordusunu seven, koruyan insanlar olduğunu, bu ülkenin gerçek sahiplerinin ‘Yürüyen Türkler’ biz Yörükler olduğunu göstermiştir.”

Dernek Başkanı Mevlüt Kiriş, konuşmasını, kendisinin yazdığı bir şiirle sonlandırırken gece, halk oyunları gösterisiyle başladı.

Milas Folklor Araştırma Derneği (MİFAD) üyesi iki eğitmenin gösterisinin ardından dernek üyelerinden oluşan halk oyunları ekibinin gösterileri sergilendi.

Şef, Müzik Öğretmeni Ali Çakır’ın yönettiği Türk Halk Müziği Korosu eşliğinde, özellikle çevre ilçelerden katılan Yörük-Türkmen derneklerinin halk oyunları gösterileri beğeniyle izlendi.

Koro ve solo söylenen türkülerin ardından gece, sponsorlara ve gecenin düzenlenmesinde emeği geçenlere plaket verilmesiyle son buldu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X