Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Yeni Dekapaj Sezonu’na kurbanlı açılış!

ÖNDER Haber/ Adem KANKAYNAR

‘Yeni Dekapaj Sezonu’na kurbanlı açılış!
Bu içerik 454 kez okundu.

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) bünyesindeki tüm maden işletmelerinde 1984 yılından bu yana, kıştan çıkıp Nisan-Mayıs aylarında dekapaj (hafriyat) sezonuna girerken sürdürülen kurban kesme geleneği, özelleştirme sonrasında da sürdürülüyor.

Bereket Enerji grubuna ait Yatağan Termik Enerji Üretim A. Ş. bünyesinde faaliyet gösteren Maden Direktörlüğünde kurban kesme töreni Eskihisar Açık Ocak Yeni Park sahasında gerçekleştirildi. Geleneksel törene Maden Direktörü Yüksel Akın, T. Maden - İş Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Osman İlhan, Tes - İş Yatağan Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Özcan ile santral ve maden çalışanları katıldı.

Bir dananın kesildiği törende konuşan Açık Ocak Başmühendisi Suat Gedik, santralın kömür ihtiyacını karşılamak için üretim faaliyetlerine planlı bir şekilde devam ettiklerini, çalışmalar sırasında işçi sağlığı ve iş güvenliğine gerekli önemin verildiğini söyledi.

Türkiye Maden-İş Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Osman İlhan ise, “Geleneksel sezon açılışımızı yapacağız ama iş güvenliği önlemlerinin de eksiksiz uygulanmasından ödün vermemeliyiz. Madencilik sektörü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok tehlikeli bir iş kolu ve kaza riskinin çok yüksek olduğu bir sektör.Yönetim tarafından, işçi sağlığı ve iş güvenliğine uygun çalışmalar için gerekli önlemlerin alındığını memnuniyetle gözlemekteyiz.Bizler kömür ve enerji üretimi için üzerimize düşeni yapıyoruz.Üyelerimiz, çalışırken vücut bütünlüğünü ve ruh sağlıklarını korumalıdırlar” dedi.

Maden Direktörü Yüksel Akın da, dekapaj sezonuna girerken Nisan - Mayıs aylarında kurban kesilmesinin bir gelenek olduğunu belirterek, “Bu, maden işyerleri için bir gelenektir. Kurban kesmekteki amaç, ocaklarımızdan kömür çıkarırken, iş kazalarının yaşanmaması, sağlık ve güvenlik içinde çalışmaların sürdürülmesi isteğidir.Bizim kültürümüzde, kazaların olmaması için kurban kesilmesi adettir.Biz kültürel anlamda bu tür adetlerimizi yerine getirirken diğer yandan işyerlerimizde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almaktan da geri durmuyoruz.Bizim için önemli olan çalışanlarımızın güvenliği ve çevreye olan duyarlılığımızdır.Tüm işçilerimize, gayretli çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, talimatlara ve İSG kurallarına uygun davranmalarını istiyorum” dedi.

(Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ’nin “Madende, yeni dekapaj sezonu açıldı!” başlıklı haberinden yararlanılmıştır.)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X