Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Yeni hizmet binası dualar ve güzel temennilerle açıldı…

Adem KANKAYNAR -

Yeni hizmet binası dualar ve güzel temennilerle açıldı…
Bu içerik 631 kez okundu.

Yeni hizmet binası için düzenlenen açılış törenine; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Kaymakam Adayı Muhammed Yılmaz, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayrettin Akkaya, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hayrettin Fidan, İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, eski dönem milletvekili Fevzi Topuz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürü Eşref Arslan, Milas Müftüsü Ali Saim Doğru, CHP Muğla Milletvekili Aday Adayı Suat Özcan, AKP Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı, MHP Milas İlçe Başkanı Sinan Yılmaz, Milas Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Celal Devrim, Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mustafa Sezgin, Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, Milas Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Özay Sabancı, Milas Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Çoban, Milas Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Sarban, Milas Yörük Obaları Derneği Başkanı Erkan Turgut, bazı belediye meclis üyeleri, siyasi partiler, Oda ve derneklerin yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda mahalle muhtarı, Muğla merkez ve çevre ilçelerin ziraat odası başkan ve yöneticilerinin yanı sıra çiftçiler katıldı.

 

“Biz bir ekibiz”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreninde, okunan Kur’an-ı Kerim ve Milas Müftüsü Ali Saim Doğru tarafından dua edildi.         

Günün anlam ve önemine binaen açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, o veciz sözüyle Türk çiftçisinin önemini ortaya koymuş ve 14 Mayıs tarihinin, çiftçiler günü olarak kutlanmasını sağlamış. Dolayısıyla bugünü anlamlı kılan, kutlamamıza vesile olan tüm çiftçilerimizin ‘Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.

İkinci olarak bugün yeni hizmet binamızın resmi açılışını gerçekleştireceğiz. Yaptığımız her şey zaten çiftimizin ve halkımızın gözünün önünde cereyan ediyor. Bizim tarafımızdan yapılan tüm çalışmalar çiftçimizin içindir. Bugün için birlikte çalıştığımız ve daha önceki dönemlerde çalışmaları beraber yürüttüğümüz tüm yönetim kurulu üyelerime sonsuz teşekkür ediyorum. Aramızdan ayrılarak ebediyete intikal etmişlere de Allah’tan rahmet diliyorum.

Biz bir ekibiz. Her şeyi hep birlikte, yönetim kurulunda ve mecliste tartışarak, ne yapmamız gerektiğine karar veriyoruz. Çiftçimize nasıl dokunabiliriz tartışmalarını yaptıktan sonra çiftçimizin hizmetine sunuyoruz. Kısaca demokratik bir işleyiş içinde bugünlere geldik.

Bu binaya ait arsanın satın alınış tarihi çok eski, yapım süresi de 5 yıl sürdü. Bu süreç içinde ilçemizdeki birçok kurum bizlere çok büyük destekler verdi. Milas Belediyesi başta olmak üzere, yaptığı köy gezileriyle çiftçilerimizin sorunlarını dinleyerek, çözümü konusunda çaba harcayan Sayın Milas Kaymakamımız, eski dönem Muğla Milletvekilimiz ve aynı zamanda Kökten Mühendisliğin sahibi Sayın Hasan Kökten, ilçe tarım müdürlüğümüz, Oda başkanlarımız, ilçemizdeki diğer STK temsilcileri, muhtarlarımız, kısaca toplumun bütün kesimlerine destekleri için teşekkür ediyorum.

Toprağı ekerek-biçerek, umutlarını bağlayan çiftçilerimiz, toprak ana bize nankörlük etmez… Dün anneler günüydü, tüm annelerimizin anneler gününü kutluyorum. Toprak ana da bizim anamızdır. Aşık Veysel’in dediği gibi; ‘Koyun verdi, et verdi, süt verdi. Ekmek verdi, aş verdi. Kazma ile dövülmeyince kıt verdi. Benim sadık yarim kara topraktır.’ Bu anlamda toprak ana da bütün çiftçilerimizin anasıdır. Bizim dostumuz, sadık yarimizdir.

Yeni hizmet binamızın hemen girişinde bir de marketim olacak. Burada da yöresel ürünlerimizin tanıtımı yapılacaktır. Öte yandan yine hizmet binamızın içinde MİZOTAR marketimizde de tüm çiftçilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak, alet ve edevatlar bulunuyor. Buradan da çiftçilerimiz tüm ihtiyaçlarını temin edebilirler.

Milaslı çiftçilerin katıldığı tüm etkinlikler büyük bir başarı kazanıyor. En başında, bu sene 9’ncusunu düzenlediğimiz tarım fuarı, geçen yıl 4’ncüsünü gerçekleştirdiğimiz zeytin hasat şenliği, bu ilçenin tanıtımına ve tarımsal faaliyetlerine büyük bir katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla bütün çiftçilerimize teşekkür ediyorum” diyerek, yeni hizmet binası için düzenlenen törene katılanlara teşekkür etti.

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı’nın ardından kürsüye gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürü Eşref Arslan da, hizmet binasının bütün çiftçilere hayırlı-uğurlu olmasını diledi.

 

“Bu hizmetler, ortak aklın ürünüdür”

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise şunları söyledi:

“Bugün Ziraat Odamızın yeni hizmet binasının açılışı için buradayız. Gerçekten büyük bir mutluluk… Emeği geçen, desteği olan herkesi kutluyorum. Tarım sektörüne ve Milas’ın çiftçisine yapılmış bu güzel hizmetten onurlanmamak, gururlanmamak mümkün değildir. Biz de Milas Belediyesi olarak elimizden geldiği kadar katkı vermeye çalıştık. Ancak bu katkı, çok abartılacak bir katkı değildir. Sadece Ziraat Odamız başta olmak üzere tüm Odalar, dernekler, resmi kurumlarla ortak akıl etrafında birleşmeleri, kurumlar arası işbirliği anlayışına örnek olarak sergilenen tutumun bir sonucudur bu.

Bu anlamda Milas’ın en büyük sivil toplum kuruluşu olan Milas Ziraat Odası’na, şimdiye kadar ki göstermiş oldukları ortak akıl ve işbirliği anlayışından dolayı ve aynı zamanda bir büyük olarak bizlere, Ziraat Odası Başkanımızın ve yönetimimizin destekleri, yol göstericiliğini hiçbir zaman unutamayız.

Şahsım olarak bu hizmet binamızın hayırlı olmasını diliyorum. Üretmek, toprak, emek… Bunlar gerçekten çok önemli kavramlar. Bu nedenle Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘Üreten köylü milletin efendisidir’ demiştir. Toprakla uğraşmak, dünyanın en güzel uğraşılarından birisidir. Üstelik insanlık için elzemdir. Çünkü yaşamak için öncelikle doymak gerekiyor. Bunu da vefakâr, cefakâr çiftçilerimiz sağlıyor. Hepsine şükranlarımızı sunuyoruz.”

 

“Muğla’nın tarımdaki markalarını oluşturmalyız”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın ardından bu kez kürsüye, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün geldi. Başkan Gürün, uzun bir konuşma yaparak, Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak bütün bölgedeki çiftçilere sağlanan destekleri anlattı.

Başkan Gürün şöyle devam etti: “Çiftçimiz mutlaka toprak analizlerini yaptırsınlar. Böylelikle hangi bölgede, hangi üründen daha fazla alınır, kaliteli ürün yetiştirilir bunlar için toprak analizi şart. Büyükşehir Belediyesi bünyemizde oldukça modern cihazlarla donatılmış, standartlara uygun bir laboratuarımız var, dolayısıyla halkımızın bu konuda bilinçli davranmasını bekliyoruz.

Kırsalda üretip, kıyıda tüketmek zorundayız. Turizm sektörünün özellikle gıda ile ilgili neye ihtiyacı varsa, o ihtiyacı karşılayıp, fazlasını da dışarıya ihraç etmeliyiz. Bunun için bir araya gelerek kooperatifleşmeye gitmeliyiz. Tek başımıza böyle bir işi yapmamız mümkün değildir. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekten tarımsal konularda önemli işler yapmaya çalışıyoruz. Süt ve süt mamulleri çok önemli… Marka olarak mutlaka yağ ve peynir markası yaratmak zorundayız. Markalaşırsak ancak katma değeri yüksek ürünleri üretip piyasaya sürebiliriz. Dolayısıyla da daha fazla kazanç elde edebiliriz.

Zeytinde yeni bir dönemi başlatıyoruz. Zeytin planı ile özellikle de Milas’a özgü Memecik cinsi zeytin ağacının fidanını dağıtıyoruz. Körelmesin, geleceğe kendi markamız olarak gitsin istiyoruz. Ayrıca ceviz fidanı dağıtıyoruz. Günümüzde ceviz ağacı denilince mobilya geliyor ama ceviz saklanabilir, üreticisine de kazanç sağlayan bir üründür. Bu konuda ciddi bir çalışmanın içindeyiz.

Muhteşem kıyılarımız, koylarımız var ve her yıl ilimize 3 milyon turist geliyor. Bunlar yiyip, içiyor. Öyle ise hemen kırsalımızda üretim-tüketim ilişkisini kurup planlı bir üretim yapmak durumundayız.

Ben de bütün bunların ışığında Ziraat Odamızın yeni hizmet binasının, başta Milaslı çiftçilerimiz olmak üzere tüm bölge çiftçisine hayırlı olmasını diliyorum.”

 

“Milas; gerçekten bir hazine…”

Törende son konuşmayı yapan Milas Kaymakamı Eren Arslan ise, kendisinden önce kürsüye çıkanların anlattıklarını tekrar etmek istemediğini belirterek; “Son konuşmacı olunca bütün bilgiler, bütün detaylar verildikten sonra hem süre açısından sizi sıkmamak, hem de söylenen şeyleri tekraren söylemek istemiyorum ama birkaç hususu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Ben yaklaşık 1.5 yıldır Milas’ta görev yapıyorum. Birçok platformda, birçok organizasyonda, resmi-özel her ortamda şunu ifade ediyorum. Milas; gerçekten bir hazine… İlk insanlığın var olduğu günden buyana insanlara burası yerleşim alanı olmuş, medeniyetlere beşiklik etmiş, Menteşe Beyliği’ne ve Karya medeniyetine başkentlik yapmış bir hazine… Ama yıllar sanırım üzerini biraz tozlandırmış. Hepimize Milas’ı, bu kıymetli hazineyi bütün dünyaya hatırlatmak adına çok görev düşüyor. Bu anlamda çok çalışmamız gerekiyor. Tüm mesai arkadaşlarımla, ilçemizdeki sivil toplum kuruluşlarıyla kısaca tüm yönetenlerle, taş üzerine bir taş daha koyabilmek idealiyle gayret gösteriyoruz.  Bu gayrete destek olan herkese de şükranlarımı sunuyorum.

Milas, bilinenin aksine çok ciddi bir tarım kenti… Üreten, çok farklı ürünlerin yetiştirildiği, hayvancılık, arıcılık, madenciliğe kadar topraktan ne verildiyse hepsini değerlendirmeye çalışan, çalışkan ve gayretli insanların yaşadığı, ülkemizin güzide bir toprağıdır. Bize düşen de elbirliğiyle hep beraber, sorunlar ve talepler elbette olacak, bunları adım adım çözmek ve vatandaşımızın, çiftçimizin yüzünü güldürmek…” diyerek, yeni hizmet binasının hayırlı olmasını diledi.

Yapılan konuşmaların ardından Milas Kaymakamı Eren Arslan ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a, Ziraat Odası’nın meclis kararıyla ‘Fahri üyelik’ beratı, Meclis Başkanı Halis Şahin ve teşekkür plaketi de Oda Başkanı İsmail Atıcı tarafından takdim edildi. Ayrıca,  binanın yapımında emeği olan müteahhit ve mühendisine de birer teşekkür plaketi sunuldu. Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı tarafından Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e de bir plaket verilmesinin ardından açılışa katılan protokol üyeleri tarafından yeni hizmet binasının açılış kurdelası kesildi. Bir süre çiftçilerle ilgili hazırlanan resim sergisi ve MİZOTAR Marketi’ndeki ürünleri inceleyen davetliler, etkinliğin sonundaki yemeğe katıldılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X