Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

11. Uluslararası Yörük Türkmen Kültür Şenliği yapıldı

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

11. Uluslararası Yörük Türkmen Kültür Şenliği yapıldı
Bu içerik 573 kez okundu.

Muğla Valisi Esengül Civelek; Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi’nin desteği ile Muğla Yörük Obaları Derneği tarafından düzenlenen 11. Uluslararası Yörük Türkmen Kültür Şenliğine katıldı.

Valilik Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Düzeyin Yaylasında düzenlenen şenliğe Vali Esengül Civelek, Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Türk Boyları Konfederasyon Başkanı Durhasan Koca, Yörük Obaları Dernek Başkanı Orhan Akcan, yörük türkmen dernek ve federasyonları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şenlik alanına kurulan kıl çadırlarda yörük kültürünü yansıtan çeşitli yöresel ürünler satışa sunuldu.Şenlik alanında gün boyunca güreşler, halk oyunu gösterileri ve konserler düzenlendi.

Vali Civelek bütün annelerin Anneler Günü’nü kutlayarak başladığı konuşmasında, “Bugün Yörük Türkmen geleneğini, göreneğini, kültürünü tanıtmak, yaşatmak amacıyla geleneksel olarak düzenlenen 11. Muğla Yörük Türkmen Kültür Şenliğinde bir olmanın, beraber olmanın coşkusunu, sevincini, mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Yörük Türkmen kültürünün Türk tarihinin en önemli ana yaşam şekli olduğunu belirten Vali Civelek, “Yörük Türkmen Kültürü ülkemizin ve Anadolu coğrafyasının vazgeçilmez değerlerindendir. Kadim bir kültürdür.Muğlamız ve bölgemiz bu kültüre sahiptir ve bu kültürü yaşatmaktadır.Tarihimize, kültürümüze, değerlerimize sahip çıkmak hepimizin görevidir. Yüzyıllardır, geçmişten günümüze; sevgiyle, saygıyla, hoşgörüyle, dayanışmayla, yardımlaşmayla var olan birlik ve beraberliğimizi tek vatan, tek devlet, tek millet, tek bayrak ilkesi etrafında birleşmemiz en büyük gücümüzdür. Bu güç, güçlü ve büyük Türkiye için, aydınlık ülke geleceğimiz için büyük önem taşımaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından Yörük Türkmen dernekleri ve konfederasyonları tarafından kortej geçişi yapıldı.Şenlikte Yörükler yöresel oyunlarını sergiledi ve Yörük göçü canlandırıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X