Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Afrodisias Antik Kenti’ne tanıtım gezisi yapıldı

ÖNDER Haber * -

‘Afrodisias Antik Kenti’ne tanıtım gezisi yapıldı
Bu içerik 638 kez okundu.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Afrodisias Antik Kenti, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in davetiyle Aydın, Denizli, İzmir ve Muğla’dan gazetecilere tanıtıldı.

Aydın Valiliği tarafından 2018 Yılı’nı Afrodisias Yılı olarak ilan ettiklerini açıklayan Vali Köşger, “Bu amaç doğrultusunda, bölge gazetecilerine hem Afrodisias Antik Kenti’ni anlatıp tanıtmak, hem de burada yapılacak olan etkinliklerle ilgili görüş alışverişinde bulunmak istiyoruz” dedi.

İlimiz Muğla’dan 16 kişilik bir grupla katılım sağlanan tanıtım gezisinde, Muğla Valiliği adına Baki Gencel, Basın Enformasyon Şube Müdürü Erol Kütahya ile Erdal Şener, Basın İlan İl Müdürü Mehmet Ali Köseoğlu, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut’un da aralarında bulunduğu gazeteciler yer aldı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ve Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener’in de aralarında bulunduğu Antik Afrodisias Kent Gezisi, kahvaltı ile başladı. Daha sonra Antik tiyatroda yapılan müzik dinletisi, antik kent hakkında bilgilendirme, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in konuşması, rehber eşliğinde yapılan Afrodisias Kenti ve Müze Gezisi ile süren gezi Karacasu ilçesinde yapılan ikramlarla sona erdi.

 

2018: ‘Afrodisias Yılı’

Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne 2017 Yılı’nda 17. olarak giren Afrodisias Antik Kenti’ni çok önemsediklerini belirten Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, ellerindeki değer, eser ve potansiyelin değerlendirilememesinden yakındı. Sırf bu amaçla 2018 Yılı’nı Afrodisias Yılı ilan ettiklerini vurgulayan Vali Köşger, bu kapsamda, Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) bölge için alternatif kültür turizmini önceleyen bir program kaynağı ayırdıklarına da dikkat çekti.

Bir dönem Fransa’nın Başkenti Paris’te yaşadığını belirtip, bir demir yığını olan Eyfel Kulesi’ni gezmek için yılda biletli 12 milyon turistin geldiği bilgisini paylaşan Vali Köşger, Fransızlar’ın modern çağın algı yönetimini çok iyi başardıklarına, Paris’i romantizmin başkenti olarak ilan etmelerinin yanında, Eyfel Kulesi’ni de onun sembolü olarak dünyaya pazarladıklarına dikkat çekti.

 

“Paris: Gri, sisli renksiz …”

Japonların Fransa’da, Paris Sendromu yaşadığını da belirten Aydın Valisi Köşger, “Paris’te otel pencereleri dışarı açılmaz. Çünkü hayatı renksiz, sıkıcı ve sadece çalışmak olan bir Japon, Paris’e geldiğinde çok renkli, neşeli bir atmosferle karşılaşacağını düşünürken, beklentilerini bulamayıp, gri, sisli renksiz bir Paris görünce hayal kırıklığına uğrayıp kendini pencereden atmış. O nedenle pencereler Paris’te dışarı doğru açılmaz ama Fransızlar halâ Paris’i pazarlamaya devam ediyor. Biz ise elimizde var olan değer, eser ve potansiyeli tanıtıp, pazarlayamıyoruz” dedi.

 

“Atak yapmamız lazım!”

Konuşmasının son bölümünde, Aydın il sınırları içinde 22 antik kent ve büyük bir sağlık turizmi potansiyeli olduğunu dile getiren Vali Köşger, en iyi sezonda, yarısı yabancı olmak üzere Aydın’a dört milyon turistin geldiğini, ama sadece yaz turizmini pazarlayabildiklerini söyledi.

Tek hedef kitlesine yönelik bu tablonun iyi bir sinerji ile İzmir, Muğla ve Denizli potansiyellerini de kapsayacak şekilde entegre bir şekilde ele alınmasının gerekli olduğuna, jeotermal, medikal sağlık, doğa ve gastronomi gibi alanlarla, en çok 4 milyonlarda olan turist sayısının 12 - 13 milyonlara taşınabileceğine dikkat çeken Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, sözlerini şöyle tamamladı:

“Karacasu ilçemizi de içine alan bir entegrasyon gerekli. GEKA’dan antik kentlerin tanıtımına ayrılan kaynakla, öncelikle buraların tanıtılması lazım. Yöre gazetecilerimizin bölgemizi tanımasını ve tanıtmasını istiyoruz. Kendimizin sahip çıkamadığımız değerlere, başkasının değer vermesini beklememek gerekir. Aydın’ın potansiyeli, Denizli, Muğla ve İzmir ile bütünleşmeli ve bunu da bölge insanımızın bilmesi lazım. Biz gönlümüzü vermedikten sonra dışarıdaki insana da ulaştırmamız mümkün olamıyor. Sadece fiziki ve coğrafi değil, bölgemiz, insanı ile de güzel. Dışardan gelip mukayese yapabilen insanlar bunu hemen fark ediyor. Mukayese yapan kişiler için çok özel ve çok güzel değerlerimiz var. Potansiyeli üçe, dörde katlamak için bir atak yapmamız lazım! Bölgemizdeki herkes, kendi çalıştığı alandaki potansiyeli maksimum seviyelere çıkarmalı!”

(* Tülay SÜKÜN’ün “Atak yapmamız lazım” başlıklı haberinden yararlanılmıştır.)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X