Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Açıldı

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Açıldı
Bu içerik 643 kez okundu.

Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi tarafından TÜBİTAK desteğiyle ilk kez bu yıl bilim fuarı açıldı. Öğrenciler tarafından yıl boyunca hazırlanan bilim ve teknoloji ürünleri, açılan fuarda sergilendi

Okul bahçesinde düzenlenen ve bir gün süren TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın açılışına, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, ilçe merkezindeki birçok okulun müdürleri, Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Okul Müdürü Ali Aktaş, ülkemizde 3 günlük yas ilan edilmesine neden olan Filistinlilerin, İsrail askerleri tarafından katledilmesini kınayarak sözlerine başladı ve şöyle devam etti:

“Katledilen Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyorum…

TÜBİTAK’ın desteğiyle bu yıl ilkini düzenlediğimiz TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Hepinizin bildiği üzere bilim fuarları, öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biridir.

Bilim fuarları, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar.Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir.Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır.

Bu amaç doğrultusunda biraz sonra açılışını yapacağımız fuarımızda; fizik, kimya ve biyoloji alanlarında 5’er proje, tarih, İngilizce, beden eğitimi alanlarında 3’er proje, matematik ve edebiyat alanlarında 2’şer proje, coğrafya, felsefe, almanca, müzik alanlarında 1’er proje olmak üzere toplam 32 projeyi 64 öğrencimiz, 17 danışman öğretmenin nezaretinde özverili çalışmalarını ortaya koydular.

Öğretmenlerimizin danışmanlığında öğrencilerimizin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını diliyorum.Bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen gençlerimiz, ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimari olabilirler. Bu gençlerimizin her birinin birer Aziz Sancar olarak ülkemizi bilim dalında en iyi şekilde temsil etmelerini temenni ediyorum.”

Yapılan konuşmanın ardından bilim fuarının açılış kurdelası, açılışa katılan protokol tarafından kesilerek, fuarda sergilenen standlar gezildi ve öğrencilerden bilgi alındı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X