Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı bu kez Zekeriya Gümüşkesen ve Merkez Ortaokulu’nda…

Adem KANKAYNAR

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı bu kez Zekeriya Gümüşkesen ve Merkez Ortaokulu’nda…
Bu içerik 466 kez okundu.

Zekeriya Gümüşkesen ve Merkez Ortaokulu öğrencileri, öğretmenleriyle birlikte yapmış oldukları 20 projeyi bu yıl ilki düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda sergilediler.

Dr. Mete Ersoy Lisesi’nin ardından bu kez TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Zekeriya Gümüşkesen ve Merkez Ortaokulu tarafından sergilendi.

Proje yürütücülüğünü Mucize Şanlıdağ’ın yaptığı TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın Zekeriya Gümüşkesen Ortaokulu’ndaki açılışa İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, İlçe Müftüsü Ali Saim Doğru, Milas Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Celal Devrim ve okul müdürleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması sonrası açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Erdal Ayaz; “TÜBİTAK’ın desteğiyle bu yıl ilkini düzenlediğimiz TÜBİTAK 4006 bilim fuarının açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Hepinizin bildiği üzere bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biridir. Bilim fuarları, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar.Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir.Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır. Bu amaç doğrultusunda biraz sonra açılışını yapacağımız fuarımızda 20 projeyi 70 öğrencimiz 20 danışman öğretmenin nezaretinde özverili çalışmalarıyla ortaya koydular.

Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederiz.Bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımız ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabilirler.Her biri birer bilim adamı olarak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırabilir.Sevgili öğrenciler biliniz ki yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır.Her çalışmanın mutlaka öncesi bulunmaktadır.Eminim ki proje çalışmalarınızın her biri ileride başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır.

Değerli konuklar, proje çalışmalarında emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlara ve öğrencilere teşekkürlerimi sunarken gelecek yıllarda daha çok projeyle fuarlarımızın geleneksel hale gelmesini temenni ediyor hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından tüm katılımcılar, kurdele kesimini yaptıktan sonra Bilim Fuarı’nı gezdiler.

Merkez Ortaokulu’nda yaratıcılık ön planda…

 

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı diğer okullarda olduğu gibi Merkez Ortaokulu tarafından da düzenlenen törenle açıldı. Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, ilçemizdeki birçok okulun müdürü, AKP Muğla Milletvekili Aday Adayı Bülent Mutlu ve Okul Aile Birliği üyelerinin de katıldığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Projelerden sorumlu öğretmen Cemal Emen şunları söyledi:

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı kapsamında gerçekleştirdiğimiz okulumuz bilim fuarına hoş geldiniz.

Bir fikir dünyayı değiştirir.Bu düşünce ışığında öğrencilerimizden gelen her fikri değerlendirerek, onlara projelerinde yol göstermeye ve yaptıkları çalışmaları sunmaları için ortam hazırlamaya çalıştık.

Yaptığımız çalışmalardaki temel amaç, öğrencilerimizin soru ve problemlerini günlük hayatla bağdaştırarak, problemlerine eğlenceli ve etkin çözümler bulmalarını sağlamak ve öğrencilerde varolan proje hazırlamadaki zorluk, sıkıcılık ve buna benzer ön yargıları kırmaktır.

TÜBİTAK Bilim Fuarları bir yarışma değildir.Amacı, ürettikleri bilimsel bilgileri arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve ilgi duyan herkesle paylaşmalarını sağlayıcı eğitici-öğretici ve eğlendirici ortam oluşturmaktır.

Bu ortamda araştırmalarını sunan öğrenciler üretebilmenin heyecanını, paylaşmanın coşkusunu ve bunların kendilerinde oluşturduğu özgüven duygusunu yaşayacaktır.

Bilim fuarlarının hazırlık sürecinde emeği geçen başta okul müdürümüz Halil Akyer’e, MİFAD yönetimine, Milas Belediyesine, öğretmen ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz.”

Yapılan konuşmanın ardından Okul Müdürü Halil Akyer’e bir teşekkür plaketi takdim edildi.Ardından törene katılanlar tarafından bilim fuarının açılış kurdelası kesilerek, standlar gezilerek, öğrencilerden hazırladıkları projelerle ilgili bilgi alındı.

Törene katılan Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, birçok projeyi beğenerek, öğrencilerin yaratıcı zekalarına hayran olduğunu söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X