Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Coşkudan uzak… Sönük… Umut dolu bir bayram…

Adem KANKAYNAR -

Coşkudan uzak… Sönük… Umut dolu bir bayram…
Bu içerik 420 kez okundu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı resmi törenleri, yurdun dört bir tarafında olduğu gibi ilçemizde de yapıldı.Milas Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından çelenk sunumu, halk oyunları ve uzak doğu savunma sporları gösterisinin dışında sadece gençlik yürüyüşünün olduğu program, geçmiş yıllardaki bayram coşkusundan çok uzaktı.

Halkın içinde olmadığı bir bayram olarak kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkudan uzak, sönük ama içinde gençlerin olması nedeniyle gelecek adına umut dolu bir bayram kutlamasıydı.

Atapark’taki Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen tören Milas Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Milas Gençlik Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenirken, Milas Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma, Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir tarafından yapıldı.

Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir; “Bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile milletimizin aydınlığa, özgürlüğe ve çağdaşlığa atılan ilk adımı olan demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayan zorlu savaşın yıldönümü. O gün Samsun’da kazandığımız zaferin coşkusu ve vatanperver duygularla, sizleri selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz.

Yıl 1919 Mayıs’ın 19’u… Mustafa Kemal Atatürk, elden giden vatanımız için ne yapabileceğini düşünmektedir ve resmi görev olarak Samsun’a yola çıkmıştır. Samsun’a ayak bastığı gün 19 Mayıs 1919’dur.Ülkenin işgal altında olması Mustafa Kemal Atatürk’ü derinden yaralamakta, ülkenin kurtuluşunun yine halkın elinde olduğunu düşünmekteydi.Çünkü İstanbul işgal altındaydı.İtilaf Devletleri, Osmanlı’ya sürekli baskı yapıyordu.Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisinin doğduğu gün olarak tanımladığı 19 Mayıs’ta büyük adımların başlangıcını atmıştır.Yanında olanlarla beraber genelge ve kongreler düzenleyerek vatanın ve milletin tehlikede olduğunu bildirmiştir.Düşmanlara karşı milli bilinci uyandırmıştır.

Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa da şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs...

19 Mayıs sadece Milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır.

19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir.Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

Sevgili gençler; Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.Sevgili gençler; Temeli 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “milli egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.

Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan “Milli İrade”nin yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir.

Unutmayınız ki sizler, bu güzel ülkemizin ve yarınlarımızın temel taşısınız.Unutmayınız ki, her 19 Mayıs’ta elden ele, Samsun’dan Ankara’ya koşturulan bayrağımız rengini, şehitlerimizin kanından ve siz gençlerimizin damarlarındaki asil kandan almaktadır. Unutmayınız ki, “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.”

Atatürk diyor ki: “Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.”

Bizler de bu bilinçle yola çıkarak Gençlik ve spor Bakanlığımızın yarının teminatı siz değerli gençlerimize sunduğu Gençlik hizmetleri, spor sanat, resim, müzik, kültür, edebiyat vb. faaliyetlerle gençlerimizin serbest zamanlarını daha verimli geçirmeleri, damarlarında ki asil kanı kirletmemeleri, madde ve teknoloji bağımlılığından uzak durmaları, devletimizin siz gençlere sunduğu spor merkezleri ve Gençlik Merkezlerimizde, gençlerimizin aldığı çağdaş eğitimin yanında teknolojinin sunduğu tüm bilgi kaynaklarını kullanıp, kendilerini en iyi biçimde yetiştirmeleri, milletimize ve insanlığa yararlı bireyler olmayı hedeflemeleri doğrultusunda çalışıyoruz.

Biliyoruz ki bu sizin kendinize olduğu kadar, milletimize, ülkemize ve insanlığa karşı da bir sorumluluğumuzdur.

Atalarımızdan emanet aldığımız bu güzel ülke ve aydınlık yarınlar için yılmadan çalışmalı, geleceğimize sahip çıkmalı, gerektiğinde hiçbir özveriden kaçınmamalıyız.

Bilinmelidir ki bugün gençlerimiz her türlü olanaktan yararlanıyor, ülke yönetimine katılabiliyor, daha fazla demokrasi isteyebiliyorsa, bunu Cumhuriyetimize inanan ve destek veren devlet büyüklerimize borçluyuz.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimi burada sonlandırırken 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını bir kere daha kutlamış olmanın sevinç ve heyecanı içerisinde siz gençlerimizin bayramını kutlayarak, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu cennet vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; siz gençlerimizin ve tüm halkımızın bayramını tebrik ediyorum” dedi. 

Yapılan konuşmanın ardından Milas Yörük-Türkmen Derneği Halk Oyunları Ekibi’nin ve uzak doğu savunma sporlarıyla ilgili gösteriler sunuldu.Hafta kutlamaları kapsamında düzenlenen spor etkinliklerinde dereceye girenlere ödülleri verilirken,

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları gençlik yürüyüşü ile sonlandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X