Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Polis Noktasında Sürücüler bu kez ‘SÜT’ için durduruldu…

ÖNDER Haber - Adem KANKAYNAR

Polis Noktasında Sürücüler bu kez ‘SÜT’ için durduruldu…
Bu içerik 637 kez okundu.

Dünya Süt Günü nedeniyle, Milas Süt Üreticileri Birliği tarafından Akkent Polis Kontrol Noktası’nda araçlar durdurularak, sürücülere süt dağıtıldı.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Eşref Arslan, Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Yılmaz’ın katıldığı etkinlikte, polis kontrol noktasında özellikle başka illere ait plakalı araçlar durdurularak sürücülere, birlik tarafından hazırlanan ve içerisinde Milas’a ait birçok ürünün bulunduğu paketler takdim edildi.

 

Dünya Süt Günü vurgusu…

Durdurulan araçların sürücülerine önce kendisini tanıtan görevliler tarafından, etkinliğin amacı anlatılarak, Milas’a ait ürünlerden hazırlanan paketler takdim edildi; toplum olarak daha fazla süt ve süt ürünlerini tüketmemiz gerektiği vurgusu yapıldı.

Özellikle küçük yaştan itibaren süt tüketme alışkanlığının kazandırılması gerektiği belirtilerek; “Bugüne kadar bunu yapmadıysanız, bugün başlangıç olsun” denildi.

Emniyet Kemeri vurgusu…

Durdurulan araçların sürücüleri emniyet kemeri takmamışsa, etkinliğe katılan yetkililer tarafından ‘kemer’ uyarısında bulunulurken, emniyet kemeri takılı olan sürücülere ise teşekkür edildi.

Aralarında yolcu otobüsünün de olduğu her türlü araç durdurularak gerçekleştirilen etkinlikle, süt ve süt ürünlerinin sağlıklı beslenme açısından ne denli önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Sürücülerde kısa süreli şaşkınlık…

Polis kontrol noktası olması sebebiyle, durdurulan araçların sürücüleri, doğal olarak sürücü belgesi ve araç ruhsatı istenileceğini düşünerek, belgeleri hazırlarken, kendilerine süt takdim edilmesini kısa süreli şaşkınlıkla karşılarken, basın mensuplarının fotoğraf çekmesini de yadırgayan sürücüler oldu.                   

Bilinçlendirmek amacıyla…

 

Bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden güçlü olabilmesi, bedensel ve zihinsel yönden güçlü, sağlıklı ve yetenekli bireylerin çokluğu ile doğrudan ilişkili olduğunu, onun için süt ve süt ürünlerinin tüketiminin bir ulusun geleceği için çok önem arz ettiğini belirten Milas Süt Birliği Başkan Gezgin, “Besinsel açıdan ‘mükemmel gıda’ olarak nitelendirilen süt, insan sağlığı açısından şüphesiz büyük önem taşıyor. Kemik gelişmesinin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı olan kalsiyumun ana kaynağı olan süt, içerdiği protein, vitamin ve minerallerle zihinsel gelişimde de önemli rol oynuyor.Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 21 Mayıs tarihi ‘Dünya Süt Günü’ olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun 1956 yılında bütün üye ülkelerde kutlanması kararı aldığı ‘Dünya Süt Günü’, 1991 yılında ülkemizde de kabul edildi. 21 Mayıs Dünya Süt Günü’nün içinde bulunduğu 21 - 28 Mayıs tarihlerini kapsayan hafta da ‘Süt Haftası’ olarak kutlanıyor. Bugün, yıllık kişi başına içme sütü tüketim oranlarına baktığımızda ülkemizde süt tüketiminin gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde olduğunu görüyoruz.Kurulduğumuz günden bugüne 21 Mayıs Dünya Süt Günü’nü kutlamak ve bu değerli gıdanın insan sağlığındaki önemi hakkında halkımızı bilinçlendirmek amacıyla her yıl çeşitli etkinlikler düzenlemeye çalışıyoruz.Daha önce yaptığımız etkinliklerde sütün üretim ve işlenme süreçlerine dikkat çekmiştik. Bu yıl sütün faydalarına ve tüketimine dikkat çekmek amacıyla karayolunu kullanarak, turizm amaçlı veya çeşitli nedenlerle bölgemize gelen misafirlere belirli noktalarda süt ve süt ürünlerinden ayrıca ilçemizin önemli ekonomik ve tarımsal ürünü olan zeytin ve zeytinyağının yer aldığı bir tadım paketi takdim etmeyi uygun gördük” dedi.

Güzel bir proje hazırlığı içerisindeyiz

Birlik olarak çalışmalarının ve projelerinin süt üretiminde; sürdürülebilir ve gıda güvenliğini önceleyerek, üreticilerin hak ettiği refah seviyesine ulaşmasını sağlamaya devam edeceklerini de dile getiren Başkan Gezgin, “Süt ürünleri tüketimini önermeye devam ederken süt ve süt ürünleri ile ilgili yanıltıcı ve hiçbir bilimsel dayanağı olmayan kampanyalara karşı durmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile tüm saygıdeğer üreticilerimizin ve onların üretmiş olduğu ürünleri afiyetle sofralarında tüketen tüm halkımızın ‘Dünya Süt Günü’nü kutluyorum.Birlik olarak, insanların, yaşamın her alanında sağlıklı ürünlere ulaşımını kolaylaştırıp, yönlendirici olmak için güzel bir proje hazırlığı içerisinde de olduğumuzu ifade etmek isterim.Projemizin detaylarını önümüzdeki günlerde basın ve kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X