Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Genç Çiftçi’ projesinde 2’nci etap teslimler de yapıldı

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

‘Genç Çiftçi’ projesinde 2’nci etap teslimler de yapıldı
Bu içerik 548 kez okundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan ve 2016 - 2018 yılları arasında devam ettirilecek olan ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında ilçemizde önceki gün 8 aileye toplam 48 büyükbaş hayvan kura ile teslim edilmişti. İkinci etap için dün Milas Kaymakamı Eren Arslan’ın da katılımıyla yine 8 aileye 6’şar adet olmak üzere toplam 48 adet büyükbaş hayvan teslim edildi.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürü Eşref Arslan, Milas Vergi Dairesi Müdürü Mehmet Raci Usta, Milli Emlak Müdürü Mustafa Karakoç ve proje kapsamında hibe desteğinden yararlanacak olan çiftçilerin katıldıkları teslim töreninde bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürü Eşref Arslan, projeden yararlanan çiftçilerin, aldıkları hayvanları 3 yıl boyunca satamayacaklarına vurgu yaptı.

Milas Kaymakamı Eren Arslan ise, insanların doğduğu yerde doyması gerektiğini belirterek; “Böylece genç nüfusun doğduğu yerde kalmasını sağlamak, kırsaldan büyük kentlere göçün önünü kesmek, en önemlisi de bir tarım ülkesi olan Türkiye’deki hayvancılığın geliştirilmesi adına devletimizin sağladığı bu imkânları kullanmak gerek. Sizler zaten bu işi şimdiye kadar yapmış insanlarsınız. Yani ilk kez karşılaştığınız bir konu değil.Sizlerden beklentimiz, bugün sahip olacağınız bu hayvanlara iyi bakmanız, dolayısıyla hem aile bütçenize, hem de ülke ekonomisine katkı da bulunmanızdır” diyerek, proje sahiplerine hayırlı olması dileğinde bulundu.

Yapılan bu konuşmaların ardından hak sahibi 8 genç çiftçinin isimleri okunarak, kura çekmeleri istendi. Çekilen kura sonucunda 6’şar adet ‘Simental’ cinsi büyükbaş hayvan hak sahiplerine teslim edildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürü Eşref Arslan, konuya ilişkin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bakanlığımız tarafından 2016 - 2018 yılları arasında 3 yıl süreyle devam edecek olan Genç Çiftçi Projesi hayata geçirilmiştir. Bu projenin amacı; tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak, kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesidir.Bu projeler kapsamında genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği sağlanacaktır.

2016 yılında 894 adet başvuru yapılmış olup toplam 31 adet genç çiftçimiz bu projeden faydalanmıştır. 2016 yılında ilçemiz genelinde desteklenen genç çiftçi projeleri; Büyükbaş Sığır Yetiştiriciliği 23 adet, Küçükbaş Hayvancılık projesi 3 adet ve Arıcılık projesi de 5 adettir.

Genç Çiftçi Projelerinin desteklenmesi programı kapsamında 2017 yılı için faydalanacak başvuru sahiplerinin projeleri, İl Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirilmiş ve 29 Mayıs 2017 tarihi itibariyle sona ermiştir. Hibe almaya hak kazanan genç çiftçiler 6 - 12 Haziran 2017 tarihleri arasında İlçe Müdürlüğümüz ile hibe sözleşmesi imzalamışlardır. Toplamda 26 adet projeye karşılık 780 bin TL hibe desteği sağlanmıştır.

2017 yılı ilçemiz genelinde desteklenen Genç Çiftçi projeleri; Büyükbaş Sığır Yetiştiriciliği 18 adet, Küçükbaş Hayvancılık projesi 3 adet ve Arıcılık projesi de 5 adettir.

23 Mayıs 2018 tarihinde ilçemize 8 adet Büyükbaş (sığır) Hayvancılık Projesi sahiplerine 48 adet büyükbaş sığır dağıtımı gerçekleştirilecektir. Dağıtım, İlçe Müdürlüğümüz Proje Yürütme birimindeki teknik personeller tarafından çiftçilere kura çekilerek dağıtılacaktır. Kalan 10 adet proje için toplam 60 adet büyükbaş sığır dağıtımı ilerleyen zamanda tamamlanacaktır.

2018 yılında 187 adet başvuru yapılmış olup, toplam 26 adet genç çiftçimiz bu projeden faydalanmıştır. 2018 yılı için ilçemiz genelinde desteklenen genç çiftçi projeleri; Büyükbaş Sığır Yetiştiriciliği 18 adet, Küçükbaş Hayvancılık projesi 4 adet ve Arıcılık projesi 2 adet, Kanatlı Projesi 1 adet ve Bitkisel Üretim Projesi de 1 adettir.

Hayvancılığın geleceği ve sürdürülebilirliği açısından oldukça önemli bir proje olan Genç Çiftçi Projesi sayesinde kurulan bu işletmeler hem mevcut hayvan sayılarımızın artmasına, hem de ilçemizde hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır” diyerek, atılan bu adımın hak sahiplerine hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X