Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

İYİ Parti Sarıkaya-Gökseke’deydi …

Adem KANKAYNAR -

İYİ Parti Sarıkaya-Gökseke’deydi …
Bu içerik 1274 kez okundu.

İYİ Parti Milas ilçe teşkilatı, 24 Haziran’da yapılacak olan seçimler için seçmenlerle buluşmayı sürdürüyor. İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı, İYİ Parti Muğla Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kasım Özkan, İlçe Kurucu Gençlik Kolları Başkanı Gürsel İnce, yönetim kurulu üyeliğinden istifa ederek milletvekili aday adayı olan Sibel Metin ve bazı yönetim kurulu üyelerinin katıldığı çalışmada, Sarıkaya Mahallesi sakinlerine 24 Haziran seçimlerinin önemi anlatıldı.

Sarıkaya Mahalle Muhtarı Erkan Kocabaş ve kalabalık bir mahalle sakini tarafından karşılanan İYİ Partiler adına ilk konuşmayı İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı yaptı. Partinin kuruluş amacı ve sürecini anlatarak sözlerine başlayan İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı, İYİ Parti’nin milletin isteği üzerine kurulduğuna vurgu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü:

“24 Haziran’da sadece bir cumhurbaşkanı ve milletvekillerini seçmeyeceğiz. O gün aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurup bizlere emanet ettiği cumhuriyet rejiminden ya vazgeçeceğiz ve ülkenin geleceğini bir kişinin eline teslim edeceğiz, ya da laik, hukuki ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin devamına karar vereceğiz.

Eğer 24 Haziran’da sistemin değişmesine izin verirsek, Yargı, yürütme ve yasama tek kişinin emrinde olacak. Bunun sakıncasını şu anda ne kadar anlatsak yine de eksik olur. Hukukun üstünlüğü ilkesi ortadan kalkacaktır.Hiç kimse adil bir yargılamaya tabi olmayacaktır.Sonuçta hepimiz gibi seçeceğimiz cumhurbaşkanı da insandır ve hata yapabilir. Böyle bir durumda hesap vereceği yer Yüce Divan’dır, yani Anayasa Mahkemesi… Siz Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesinden 9’unu tek başına belirleyecek olan bir cumhurbaşkanının kendisinin belirlediği üyeler tarafından yargılanmasını bekleyebilir misiniz?Böyle bir şey mümkün mü?

Bugün komşu ülkelerimizin birçoğunun da yönetim şekli cumhuriyet, fakat diktatör diye ifade edeceğimiz tek adam rejimi hüküm sürüyor ve o ülkelerin halini hepimiz görüyoruz. Suriye, Mısır, İran, Irak ve diğerlerinin hiç birinde huzur yok. İnsanlar can korkusuyla başka ülkelere sığınmaya çalışıyor. Bakın bugün Türkiye’nin birçok yerinde dilenenlerin birçoğu maalesef ülkemize sığınan bu insanlar. Üstelik onların sığınacağı güvenli bir liman vardı, yani Türkiye… Bizim gidebileceğimiz bir yer var mı?

Bugün, cumhuriyet rejiminden, yani yönetim şekli olarak parlamenter sistemden yana olan iki parti var. Birisi Cumhuriyet Halk Partisi, diğeri de İYİ Parti’dir. Bu nedenle aralarına Demokrat Parti ve Saadet Partisi’ni de alarak ‘Millet İttifakı’ adı ile yeni bir oluşumu gerçekleştirdiler.Oluşuma katılan partilerin de üç cumhurbaşkanı adayı var. Burada farklı bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Bugün Türkiye’nin siyasi haritasını ortaya koyduğunuzda seçmenin yüzde 60-65’i sağ, yüzde 30-35’i ise sol görüşlüdür.Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da iyi analiz etmiş ki, söylemlerinde sadece CHP’nin adayı Sayın Muharrem İnce ve partisine yükleniyor.Yani soldaki yüzde 30-35’lik seçmenin orada toplanmasını, geriye kalan sağ oyları da elinde tutmak istiyor.Dolayısıyla ikinci tura CHP’nin adayı Sayın İnce’nin kalmasını istiyor.Biliyor ki Anadolu’daki sağ seçmen sol bir partiye kolayca oy vermez.Böylece oyların AKP’ye ve kendisine geleceğini düşünüyor.Oysa İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ikinci tura kalan aday olursa, hem sağdan hem de soldan oy alacak.Bu da Sayın Erdoğan’ın hiç istemediği bir sonuç. Dolayısıyla bu seçimde partizanlık yapmak yerine sizlerden ülkenizi, geleceğinizi, çocuklarınızın ve torunlarınızın geleceğini düşünmenizi istiyoruz.”

 

İYİ Parti’nin vatandaşa vaatleri …

İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı’nın ardından söz alan Sibel Metin ise, İYİ Parti’nin vatandaşa neleri vaat ettiğini anlattı. Kısa bir süre önce ilçe yönetim kurulu üyeliğinden istifa ederek İYİ Parti Muğla Milletvekili Aday Adayı olan Sibel Metin; “İYİ Parti her şeyden önce bozulan ekonomik, sosyal ve siyasal istikrarın yeniden tesisi konusunda vatandaşına güvence veriyor. Kimsenin ötekileştirilmediği, ayrıştırılmadığı, inançlarını özgürce yaşayabileceği bir ülke garantisini veriyor.Önce ülkenin içeride ve dışarıda kaybolmaya yüz tutmuş itibarını, bozulan istikrarını ve ekonomisini düzelteceğiz.İnsanların yarı aç, yarı tok yaşadığı, gelecek adına hiçbir güvencesinin olmadığı bir yerde huzurun da olması mümkün değildir. Siz 1300 odalı sarayda yaşarken, vatandaşınızı 1600 liralık asgari ücrete mahkûm edeceksiniz, vatandaşınız tepki gösterdiğinde ise ‘Neyinize yetmiyor? Gözünüze, dizinize dursun’ diyeceksiniz.Siz her yıl milyon dolarlarla sarayda gününüzü gün ederken, vatandaşınız üç kuruşluk maaşı ile ay sonunu nasıl getireceğini düşünecek.

Bizim iktidarımızda, milyonlarca kişinin kredi kartı borcu sıfırlanacak.1300 odalı saray, üniversiteye dönüştürülerek gençlerimizin daha iyi eğitim alması sağlanacak.Üretime büyük önem verilecek.Tarımda, sanayide, turizmde yeni teşviklerle, desteklerle üretimin artması sağlanacak.Devlete ait fabrikaları satmak yerine yenileri inşa edilerek ülkenin dışa bağımlılığı ortadan kaldırılacak.Hiç kimse kaynak nereden bulunacak diye merak etmesin.Bir zamanlar lüks makam araçlarına ödenen rakamlar için ‘çerez parası’ diyenlere inat, o çerez paralarını halkın geleceği için kullanacağız.Örtülü ödenekten her yıl saraya harcanan paraları halkın refahı için kullanacağız.Bu ülkenin kaynak sorunu yok.Bu ülkenin iyi bir yönetim kadrosuna ihtiyacı var.

24 Haziran’da siz istediğiniz kadar milletvekillerine oy verin, seçin ve Ankara’ya gönderin. Eğer Yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne ‘EVET’ derseniz, seçilen milletvekillerinin hiçbir etkinliği olmayacak.Seçilecek cumhurbaşkanı bakanları, milletvekillerinden değil, istediği kişilerden seçecek.Bu bakanlar yakınları bile olabilir.Seçilen bakanlar da meclise değil, kendilerini seçen cumhurbaşkanına hesap verecekler.Yani kendileri çalıp kendileri oynayacak.

Kürsü dokunulmazlığı dışında bütün dokunulmazlıklar kaldırılacak.Milletvekili sadece meclis kürsüsünde dokunulmaz olacak, ancak dışarıda herhangi bir suç işlediğinde adalete hesap verecek.

Çiftçiye mazot, 1,5 liradan verilirken, lüks yatlarda bu rakam aynı olmayacak.Çiftçiye sağlanan bu indirimden taşıma sektörü de yararlanacak.Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) özellikle tarımsal ürünlerden, sanayi üretiminden ve zorunlu tüketimlerden kaldırılacak.Bugünkü gibi karşı görüşten olanlar, ‘FETÖCÜ’ denilerek cezaevlerine gönderilmeyecek, çalışanlar işten atılmayacak.

15 Temmuz sonrasında kapatılan bütün askeri okullar yeniden açılarak, milletin çocukları cumhuriyetçi, Atatürkçü, vatanını ve milletini seven-koruyan bireyler olarak yetiştirilecek” diyerek, ana başlıklar halinde İYİ Parti’nin vatandaşa neler vaat ettiğini sıraladı.

Sarıkaya-Gökseke Mahallesi’ndeki çalışma, yapılan açıklamaların ardından, karşılıklı soru-cevaplarla bir süre daha devam edip tamamlandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X