Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Muğla’da barajlar alarm veriyor!

ÖNDER Haber / Şahin ŞAHİN -

Muğla’da barajlar alarm veriyor!
Bu içerik 457 kez okundu.

Kış mevsiminde bölgemizin az yağış almasına bağlı olarak, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının ciddi oranda azaldığı, barajlardaki su miktarının kritik seviyelere düştüğü ve Mumcular Barajında 6 yılın en düşük seviyesine gerilediği bildirildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, kış mevsiminde düşen yağış miktarının önceki yıllara göre az olması nedeniyle kuraklığın en çok etkilediği illerden biri olan Muğla’da barajlar alarm veriyor. 30 yıldır Bodrum ilçesinde içme suyu kaynağını oluşturan Mumcular Barajında son 6 yılın en düşük su seviyesi ölçüldü. Bodrum’un genelini besleyen Geyik Barajında ise su seviyesi beklentilerin altında kaldı.

Mumcular Barajında su seviyesi çok düşük

Türkiye’nin en fazla yağış alan 2. ili konumundaki Muğla’da beklenen yağışların olmaması nedeniyle su kaynakları düşük seviyelerde kaldı. Yağış miktarının az olması özellikle Mumcular Barajını etkilerken, Geyik Barajındaki su oranı da beklenin altında kaldı. Bodrum Yarımadasında yaşanan su sıkıntısına önlem olması için yapılan Mumcular Barajındaki su seviyesi henüz yaz sıcaklıklarının kendini göstermemiş olmasına rağmen yüzde 17 olarak ölçüldü. Geçtiğimiz yaz aylarında su seviyesinin yüzde 5’lere kadar düşmesi nedeniyle baraj kapatılarak su alınamamıştı. 18 milyon metreküp kapasiteli Mumcular barajında son 6 yılda su seviyesi hızla düşmeye devam ederken, bu yıl da yüzde 17 ile kritik seviyelere gerilemiş oldu. Suyun yetersiz gelmesi halinde Bodrum ilçesinde su sıkıntısı çekilmemesi için önlemeler almaya devam eden Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından, ilçede açılan sondaj kuyuları ile su takviyesi yapılabileceği belirtildi.

Geyik Barajındaki su seviyesi de beklentilerin altında

Bodrum ilçesinin neredeyse tamamının içme suyu ihtiyacını karşılayan 40 milyon metreküp kapasiteli Geyik Barajında da su kritik seviyelere geriledi.Barajda su oranı yüzde 64 olarak ölçüldü. Geyik barajının Haziran ayı doluluk ortalamaları ise, 2012 yılında yüzde 95, 2013 yılında yüzde 91, 2014 yılında yüzde 63, 2015 yılında yüzde 93, 2016 yılında yüzde 56, 2017 yılında yüzde 44, 2018 yılı Mayıs ayında yüzde 64 olarak ölçüldü. Önümüzdeki günlerde yaz sıcaklıklarının ve su kullanımının artacak olması nedeniyle 2018 yılı su seviyelerinin oldukça düşeceği belirtiliyor.

Başkan Gürün: “Suyumuzu daha dikkatli kullanmalıyız”

Barajlardaki su seviyelerinin düşmesi nedeniyle vatandaşların su sıkıntısı yaşamaması için önlem almaya devam ettiklerini belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Biz yaz aylarında vatandaşlarımızın en önemli yaşam kaynağı olan suyu kesintisiz olarak sağlamak için, gerek sondaj kuyusu açma gerek yeni su kaynaklarını şebekeye kazandırmak gibi birçok çalışma yapıyoruz. Ancak burada su sıkıntısı çekmemek için vatandaşlarımıza da büyük görevler düşüyor.Barajlarımızdaki su seviyesi çok kritik seviyelere geriledi.Bu nedenle suyun değerini daha çok bilmeliyiz.Su tasarrufu yaparak sorunsuz bir yaz sezonu geçirebiliriz.Kırsal yerleşimin çok olduğu ilimizde şebeke suyundan bahçe sulaması yapılmamasının önüne geçerek su kaynaklarımızda büyük bir tasarruf sağlayabiliriz.Boşa akıtılan her damla su başka bir vatandaşımızın su sıkıntısı yaşamasına neden olacaktır.Bu bilinçle suyu daha dikkatli kullanmalıyız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X