Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

İlk belgelerini aldılar …

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

İlk belgelerini aldılar …
Bu içerik 440 kez okundu.

Ülkemizde herhangi bir nedenle eğitim öğretim hakkından yararlanamayan veya temel eğitimini tamamlayamayan vatandaşların okuryazar hale gelebilmeleri için başlatılan ‘Okuryazarlık Seferberliği’ kapsamında 15 kursiyer okuryazarlık belgelerini aldılar.

Atatürk İlkokulu’nda bugüne kadar düzenlenen 5 ayrı kursun üçüncüsünden mezun olmaya hak kazanan 15 kursiyer mezuniyet belgelerini alırken, düzenlenen belge törenine; Milas Kaymakamı Eren Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Tunahan Bayram, okul müdürü, öğretmenler ve kursiyerler katıldı.

Başlatılan okuma-yazma seferberliği kapsamında bugüne kadar 5 ayrı kurs düzenlendiği ve bunlardan üçüncüsüne başvuruda bulunan ve açılan kursu tamamlayanlara mezuniyet belgelerinin verileceği belirtildi.

Düzenlenen belge töreninde bir konuşma yapan Milas Kaymakamı Eren Arslan, kursiyerlere seslenerek, “Bugüne kadar herhangi bir nedenle okula gidememiş, okuma yazmayı öğrenmemiş olabilirsiniz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve değerli eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde yurt genelinde böyle bir seferberlik başlatıldı.Dolayısıyla ilçemizde de okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımız Halk Eğitim Merkezimizde açılan kurslara devamları sağlanarak okuryazar haline getiriliyorlar. Sizler bugüne kadar hastanelerde, resmi dairelerde bankalarda veya başka kurumlarda yanınızda biri olmadan kendi derdinizi anlatmakta, size verilen belgeleri okuyup anlamakta zorlanıyordunuz. Bundan sonra böyle bir derdiniz olmayacak.Kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan her türlü yazıyı okuyup anlayabilecek ya da sizlerden bir şey yazmanız istendiğinde yazabileceksiniz.Sizin için de son derece olumlu bir gelişmedir bunlar.Ancak bu işi burada bırakmayın.İkinci etap ve daha sonraki orta ve açık lise bölümlerine de giderek, kendinizi geliştirin” dedi ve kursu tamamlayanları tebrik etti.

Yapılan konuşmanın ardından 15 kursiyere mezuniyet belgeleri verildi.

 

“Ücretler bizden, okumak sizden”

Milas Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Tunahan Bayram ise yaptığı açıklamada, kursiyerlere ortaokul ve açık lise için çağrıda bulunarak, “Kayıt yaptırmak isteyenlerden hiçbir ücret almıyoruz. Kitaplarınız da ücretsiz olarak sizlere verilecek.Hatta yılda üç defa yapılacak sınav harcı için paranız yoksa bize gelip iletin, onları da biz karşılayalım.Yeter ki siz bu işi bu noktada bırakmayın” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X