Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

MİFAD Kültür Festivali 7. kez Milaslılarla buluştu

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

MİFAD Kültür Festivali 7. kez Milaslılarla buluştu
Bu içerik 1591 kez okundu.

Milas Folklor Araştırma Derneği (MİFAD), bu sene düzenlediği Kültür Festivalinin 7’ncisi ile yine Milaslıların gönüllerini fethetti. Geçmiş yıllardan farklı bir içerikle Milaslıların karşısına çıkan MİFAD, ‘7 Bölge, 7 Oyun’ ve içinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle ilk kez sahnelenen ‘Aşık-Maşuk’ ile Açık Hava Tiyatrosunu dolduran Milaslıları büyüledi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başlayan ‘Kültür Festivali’nin ikinci günü, kelimenin tam anlamıyla görsel bir şölene dönüştü. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Emekli, festivalin açılış konuşmasında, “Ramazan ayının sonlarına doğru yaklaşığımız şu günlerde, tüm ibadetlerin kabul olmasını, başta Milaslı dostlarımız olmak üzere tüm İslâm âleminin Kadir Gecesi’ni ve haftaya kutlayacağımız Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyoruz. Sevgili dostlar, Milas Folklor Araştırma Derneğimizin düzenlediği ve artık geleneksel hale dönüşen, bu sene 7’ncisi ile karşınızda olduğumuz ‘Kültür Festivali’ne verdiğiniz desteklerden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Asıl alkışlanması gereken sizlersiniz.Çocuklarınızı sanal ortamdan uzaklaştırıp gerçek oyun ve oyuncaklara yönlendiren sizleri kutlamak gerek.

Kendimizi unutmaya başladığımız günlerde, geleneğini öğrensin diyen sizleri alkışlamak gerek. Parmakla bile zor hesap yaparken, satranç gibi bir oyunu bilsin diyen sizleri tebrik etmek gerek. Gerek dans, gerek resim ve gerekse bir enstrüman öğrensin diyen sizleri kutlamak gerek. Bizler, biraz sonra sahne alacak gençlerimizle öğreticilerimizin arasında sadece bir köprüyüz.Asıl işi başaranlar, onlar. Sanat hayatlarının ilk adımlarını atan gençlerimizi, avuçlarımızı patlatıncaya kadar alkışlayacağız.

Gençler içeride heyecanla sıralarını bekliyorlar.Onları daha fazla bekletmemek için, sizlerin de daha fazla heyecan yaşamamanız için sözlerimi uzatmak istemiyorum.

Son olarak, kulübümüz bu sene halk oyunlarında yarışmaya katılmadı fakat satranç takımımız, katıldığı çeşitli yarışmalarda ödüller, kupalar, madalyalar kazandı.Hocamız Elif Vildan Altunbozar ile birlikte satranç takımımızı sahneye davet ediyorum” dedi ve minik satranççıları ve hocaları Elif Vildan Altunbozar’ı anons ederek, birer teşekkür belgesi sundu.

Öte yandan Dernek Başkanı Emekli, konuşmasının son bölümünde; “Bugün çocuklarımız, gençlerimiz sahneye çıkarıyorlarsa, şu anda slaytlarda adı geçen sponsorlarımıza teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Çünkü bu etkinlikler biraz da onların sayesindedir” diyerek festivale sponsor olan firmaların isimlerini saydı.

Yapılan konuşmanın ardından MİFAD yönetim kurulu anons edilerek Milaslılara tanıtılırken, yönetim kurulu üyeleri de ellerindeki çiçekleri eğitmenlere takdim etti.

7’nci Kültür Festivali, MİFAD üyeleri ve eğitmenlerinden oluşan bir ekip, İç Anadolu Bölgesi’ne ait ‘kaşık’ oyunuyla izleyenleri selamladı ve ardından miniklerden oluşan bale gösterisi, jimnastik gösterisi ve halk oyunları gösterileri, modern dans gösterisi ardı ardına sergilendi.

Gecenin en renkli gösterisi ise kuşkusuz, içinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle, MİFAD tarafından ilçemizde ilk kez sergilenen ‘Aşık-Maşuk’ gösterisi oldu. Açık Hava Tiyatrosunu hıncahınç dolduran Milaslılardan yoğun alkış alan Aşık ile Maşuk gösterisinin ardından gece, miniklerin gösterileriyle devam etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X