Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Güllük, ‘Kabotaj Bayramı’na hazır…

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR-

Güllük, ‘Kabotaj Bayramı’na hazır…
Bu içerik 860 kez okundu.

Türkiye’deki limanlar ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin, Türk vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılmasının sağlanması adına ülkemizde, 20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilmiş olan Kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girdi ve o tarihten bu yana her yıl 1 Temmuz’da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutlanıyor.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de 1 Temmuz’da ilçemize bağlı Güllük mahallesindeki kutlamalar için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Kabotaj Yasası ile, Osmanlı’nın son dönemlerinde adım adım kapitülasyonlarla yabancılara verilen denizlerimizdeki haklar böylelikle kendi vatandaşlarımız adına geri alınmış oldu.Yasayla amaçlanan, aynı zamanda Türk denizciliğinin gelişmesinin önünü açmaktı.

Ancak, bu yasayla kazandığımız avantajı, denizcilik sektörümüzün her alanında layıkıyla kullandığımızı söylemek de ne yazık ki mümkün değildir.Halâ daha, gerek yük taşımacılığında, gerekse yolcu taşımacılığında denizyollarını gerektiği gibi kullanamıyoruz. Hâlbuki 8333 kilometrelik sahil şeridi ve üç yanının denizlerle çevrili olması açısından ülkemiz, en ucuz ve en çevre dostu taşımacılık türü olan deniz taşımacılığını geliştirmek için her türlü avantaja sahip bir ülke ...

 

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 92.yıldönümü

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 92.yıldönümü nedeniyle ilçemize bağlı Güllük mahallesinde, her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Milas Kaymakamlığı, Milas Belediyesi ve Güllük Liman Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlik programında Deniz Şehitlerini anma etkinliklerinin yanı sıra konserler ve yarışmalar da yapılacak.

Atatürk büstüne çelenk sunumu ve saygı duruşunda bulunulup İstiklal marşımızın okunması ile başlayacak olan Deniz Şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında bu sene; Yüzme, Tekne Yarışları, Denizden Tabak Çıkarma ve Yağlı Direk Yarışmaları yapılırken, 1 Temmuz 2018 Pazar günü saat 21’de Grup Pusula, 2 Temmuz 2018 Pazartesi günü saat 21’de de Muğla Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Güllük’teki Milas Belediyesi hizmet binası önünde bir konser verecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X