Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Sezon başladı… Korsan taşımacılığa dikkat!

ÖNDER Haber / Şahin ŞAHİN

Sezon   başladı… Korsan  taşımacılığa  dikkat!
Bu içerik 493 kez okundu.

Halk arasında ‘korsan taşımacılık’ olarak bilinen kayıt dışı taşımacılıkla ilgili birçok kurum ve kuruluş, özellikle bölgemizde turizm sezonunun başlamasıyla birlikte mücadeleyi ortaklaşa bir çalışma ile yürütüyor. Sağlıklı ve güvenli bir taşımacılık için yapılan denetimlerin yanı sıra vatandaşları da bilinçlendirmeye yönelik bu çalışmalar, tam anlamıyla hedefine ulaşmasa da, alınan önlemler bir nebze olsun sonuç vermiş durumda… Ama yetmez…

Özellikle yaz aylarında, Milas-Bodrum karayolu üzerinde ve havalimanı giriş-çıkışında süren denetimlerle korsan taşımacılığın önüne geçmek için Milas Kaymakamlığının koordinesinde; Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri, Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü, Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü, Milas Vergi Dairesi, İlçe Turizm Danışma Bürosu gibi kurumlarca ortaklaşa yapılan mücadele, tam anlamıyla sonuç vermese de, ilgililer bu konuda büyük bir çaba ve mesai harcıyorlar.

Oluşturulan komisyon tarafından belirli güzergâhlarda ve havalimanı giriş-çıkışında korsan taşımacılıkla mücadele kapsamında yapılan denetimler, yaz aylarının başlamasıyla daha da yoğunlaşırken, bu denetimlerde; araçların yetki belgesi, güzergâh belgesi, ticari olmayan araçlar tarafından yapılan korsan taşımacılıkla ilgili denetimler planlı bir şekilde sürdürülüyor.

Geçimini taşımacılıkla sağlayan, vergi ödeyen ve belgeleri tam olan şoför esnafı, korsan taşımacılık nedeniyle zor durumda kaldıklarına ve ülke ekonomisine de önemli ölçüde zarar verildiğine dikkat çekerken, kayıt dışı taşımacılığın önüne geçmek için daha sert önlemlerin alınmasını istiyorlar.

Ülkemizde, yaklaşık 20 yıldır süren bu sorun ile sadece yetkililerin alacağı önlemlerin yetersiz olduğu artık anlaşılmış durumda.Bu konuda kesin bir çözüme ulaşılması için mutlaka vatandaşlarımızın duyarlı olması gerekiyor.

Yapılan denetimlerde eksik belge ve tamamen korsan taşımacılık yapan araç sürücülerine oldukça yüksek oranlarda para cezası kesilirken, anlaşılan o ki, bu konuda uygulanan cezalar tam anlamıyla caydırıcı özelliği taşımıyor.Çünkü her defasında korsan taşımacılık yapanlar, farklı bir yol ve yöntemle bu işi yapmaya devam ediyorlar.

Yasadışı yolla yapılan korsan taşımacılık turizme de büyük darbe vuruyor. Denetimler sırasında -her ne kadar tedirgin edilmemeye özen gösterilseler de- bekletilen yabancı konuklar, neden durdurulduklarını ve ne için bekletildiklerini merak ediyorlar. Etrafa meraklı gözlerle bakarak ne olup bittiğini anlamaya çalışıyorlar.Birkaç dakika süren bu denetim sırasında yaratılan bu durum bile ülkemize gelen yabancı konukları rahatsız etmeye yetiyor.

Yapılan denetimler sırasında evrak eksikliği nedeniyle yolcuların araçlardan indirilerek, başka bir araca nakledilmeleri de bölgemize gelen yerli ve yabancı konukların gözünde hiç de olumlu bir intiba bırakmıyor.

Bu nedenle, halkımızın bu konuda biraz daha duyarlı olmasını, bölgemizin ve ülkemizin geleceği açısından son derece önemsiyor ve ‘lütfen dikkat’ diyoruz ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X