Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal: “Gelecek adına umut doluyum”

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal: “Gelecek adına umut doluyum”
Bu içerik 1670 kez okundu.

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, geçtiğimiz hafta tamamlanan 2017 - 2018 eğitim öğretim yılı, önümüzdeki Eylül ayında başlayacak olan yeni eğitim öğretim dönemi ve kısa bir süre önce ‘olur’u alınan “Ören Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi” başta olmak üzere ilçemizin eğitimdeki fotoğrafını çekti.

Tamamlanan dönemin tam bir proje yılı olduğuna dikkat çeken Bal, gelecek yılın çok daha büyük projelere imza atılan bir yıl olacağını söyledi.

 

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, geride bıraktığımız eğitim öğretim yılının sonunda, bakanlık tarafından onayı verilen, ilçemize bağlı Ören mahallesinde önümüzdeki Eylül ayında ilk öğrencilerini alarak eğitim öğretime başlayacak olan “Ören Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi”nin ilçemizin gelecekteki ‘yüz akı’ okullarından biri olacağına dikkat çekerek, “Bilindiği gibi Ören, aynı zamanda deniz kıyısında ve yeni çekek yeri ile de ilçemizin önemli merkezlerinden biri. Doğal olarak denizcilik sektörüne kalifiye eleman yetişmesi için yeni lise çok ideal ve yerinde bir karar olmuştur.Ören Stadı’nın hemen yanı başında 9 dönümlük bir arazi lise için tahsis edildi, hatta hayırsever bir vatandaşımız da yapımını üstlendi. Yeni bina inşa edilene kadar Pazaryerinin bulunduğu noktadaki eski ilkokul, gerekli tadilat yapılarak liseye geçici olarak tahsis edilecek. Hatta okul müdürlüğüne vekâleten bakacak olan arkadaşımız da görevlendirilmiş durumdadır.

İçerisinde; Denizcilik, Yat İmalatı, Yat Kaptanlığı, Su Ürünleri ve bir de düz lise bölümünün olacağı yeni lisede son derece modern atölyeler de yer alacak. Ören merkez ve çevresindeki 17 mahalleye hizmet verecek olan okulumuz, o bölgeden ilçe merkezine gelen yaklaşık 350 öğrenciyi de, 55 kilometrelik yoldan gelip gitme sıkıntısından kurtaracak. Hatta o bölgedeki bazı mahallelerin ilçeye olan uzaklığı 70 kilometreden de fazla. Böylece hem o bölgedeki öğrencilerimiz için kendilerine yakın bir noktada eğitim fırsatı sağlanmış olacak, hem de ilçe merkezindeki okullarda da bir rahatlama söz konusu olacaktır. Çünkü yaptığımız hesaplamalara göre her yıl 200 - 250 öğrencimiz bu lisede okuyacak” dedi.

 

Koru’da Veterinerlik Lisesi …

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, “Ören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”nin yanı sıra, yine ilçemize bağlı Koru mahallesinde de yeni bir lisenin açılmasını planlandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Bir süre önce ilçemize bağlı Koru mahallemize bir ‘Veterinerlik Lisesi’ açılması için teklifte bulunmuştuk. Bildiğiniz gibi Koru’da yaklaşık 408 dönümlük bir mera var ve biz bunun 208 dönümünü talep ettik.İlgili komisyon da incelemelerini tamamladı ve teknik olarak istediğimiz bölümün tahsisi için resmi yazışmalar başlatıldı.Komisyon ile yazışmalar kısa sürede tamamlanacak ve sonra da bakanlığımıza talebi göndereceğiz.

Koru’ya normal bir okul yapmayacağız. Son derece modern bir okul binasının yanı sıra bir at çiftliği, büyük ve küçükbaş hayvan çiftliği, kümes hayvanları çiftliği gibi hem Veterinerlik Fakültesi’nin altyapısını oluşturacak bir okul, hem de teknik anlamda donanımlı bir okul olsun istiyoruz. Henüz ismi konulmuş değil, bakanlıktan olur ile birlikte ismi de konulacaktır. Dolayısıyla önümüzdeki eğitim öğretim yılında Ören için öğrenci alımı kesin fakat Koru’ya öğrenci almamız söz konusu değil.”

 

Selimiye’ye Ziraat Lisesi …

Geleceğe dönük bazı programların da yapılması gerektiğini söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, “Geçmiş yıllarda ilçemizde, hemen her okulda bir bilgisayar programcılığı, bir muhasebe bölümü gibi bazı bölümler açılmış. Hatta İnşaat Bölümü Kız Meslek Lisesi’ne açılmış.Bu sağlıklı bir düşünce değildir.Normalde inşaat bölümü Endüstri Meslek Lisesi’ne, muhasebe bölümlerinin tamamı Ticaret Lisesi’ne gidecek.Bunu yaptığımızda Selimiye’deki lise boşta kalacaktır.İşte oraya da Ziraat ve bir de düz lise vereceğiz.Bunlarla ilgili de teklifimizi yaptık.Yani bundan sonra Selimiye’nin ağırlığı Anadolu ve Ziraat Lisesi olacak.Zaten İlçe Tarım Müdürlüğümüzden de o bölgede böyle bir liseye ihtiyaç olduğuna ilişkin olumlu bir raporu da aldık” dedi.

 

Eğitim Kampüsüne bu sene 2 okul taşınacak”

Yeni eğitim kampüsü ile de bilgi veren İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan olur ve tahsisleri gelen Endüstri Meslek Lisesi ve Kız Meslek Lisesi, önümüzdeki eğitim öğretim yılında yeni eğitim kampüsündeki yerlerine taşınacaklar. Endüstri Meslek Lisesi’ne ait orada 24 derslikli bir okul inşaatı tamamlandı.Çağımızın modern eğitim sistemine dönük tüm ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak inşa edilen binada her türlü laboratuar ve diğer teknik donanımlar mevcut olacak.

Endüstri Meslek Lisesi’nin yerine de bildiğiniz gibi yeni hükümet konağı yapılacak.Onun da tahsis yazısı geldi.Tapu ve Nüfus Müdürlüğü yeni hükümet konağına taşınırken, Milli Eğitim Müdürlüğü ise Menteşe’nin olduğu binaya tamamen taşınacak.Zaten Menteşe’de 2 sınıf kaldı, onları da Sakarya’ya aktaracağız.

Eski hükümet konağı da belki yeşil alan ve park olabilir ya da gerekli düzenlemeler yapılarak örneğin bir turizm ve otelcilik olabilir. Bunlar henüz netleşmiş şeyler değil.Zamanı geldiğinde, doğrusu neyse mutlaka planlanıp yapılacaktır.

Her ilin Valiliğinde olduğu gibi Muğla’da da bulunan Yatırım İzleme Koordinasyon Merkezi’ne şu anda 33,5 milyon lira ödenek gelmiş durumda. Bu ödeneğin bir bölümüyle kampüsün içerisinde 42 derslikli yeni bir lise, 6 tane atölye, bir tane kapalı spor salonu, bir tane açık salon, bir tane yüzme havuzu ve bir de 200 öğrenci kapasiteli, son derece lüks otel tipi öğrenci yurdu yapılacak. Öğrenciler, tek kişilik odalarda kalacaklar ve her türlü ihtiyaçlar düşünülerek yapılacak bu yurtta barınacaklar” dedi.

 

Güllük’te “Uçak Lisesi” açılacak …

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, devamla, “Güllük Ortaokulu’nun karşısındaki atıl durumdaki tesislerin bulunduğu yerin bize tahsisi için oluru geldi, Bakanlık müfettişleri de incelemelerde bulunmak üzere bugün oradalar. Onların olumlu görüşleri de alındığında Güllük Mahallemize bir Uçak Lisesi açacağız.Bildiğiniz gibi ilk Erzincan’a açıldı, ikincisi ise ilçemize bağlı Güllük Mahallesi’nde olacak.Çünkü havalimanına yakın bir bölge, dolayısıyla okulu bitiren öğrencilerimiz için de yeni istihdam alanı açılmış olacak.Belki bu sene yetişmez ama, mutlaka önümüzdeki yıl onu açmış olacağız.Uçak Lisesi ilçemiz için cazibesi olan son derece elit bir lise olacak.Göreceksiniz, Fen ve Anadolu liseleri ile yarışacak bir okul olacak. Bilindiği gibi de bizim havalimanımıza dünyanın en büyük uçak motoru imal eden firma geldi, işte oraya kalifiye elaman, Güllük’teki liseden yetişecek” dedi.

 

“Gelecek yıl çok daha büyük başarılara imza atacağız”

İçinde bulunduğumuz Haziran ayında tamamlanan 2017 - 2018 eğitim öğretim yılında, ilçe olarak tüm okullarda bir proje hazırlama yarışı başlatıldığını belirten Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, “Göreve geldiğim zaman ilk toplantıyı beden eğitimi öğretmenlerimizle yaptım ve onlara, çocukları yetenekleri doğrultusunda sporun tüm dallarına yönlendirmelerini söyledim. İlk yılda gerçekten öğrencilerimiz gerek il genelinde, gerekse bölgede, hatta Türkiye genelinde önemli derecelere girdiler. Bu bir süreçtir, gelecek yıllarda daha büyük başarılar mutlaka elde edilecektir.Çünkü işimiz, çocuklarımıza sadece bilgi yüklemek değil.Onları, bilginin yanı sıra sosyal yönden de yetiştirmemiz, çağın gereği bilim ve teknoloji ile buluşturmamız gerekiyor. Bu anlamda bu sene ilk kez 27 okulumuzun başvurusu kabul edilerek, TÜBİTAK 4006 Bilim Şenliği’nde yüzde yüz başarı elde edildi. Bu sene ilk kez yapıldı.Biz bu ilk yılda ortaya büyük buluşlar çıkmasını beklemedik, ancak gerçekten çok ilginç ve başarılı projeler çıktı. Hem öğretmenlerimiz, hem de öğrencilerimiz büyük emekler verdiler, sonucunu da aldılar. Göreceksiniz önümüzdeki yıllarda Milas’tan çok daha başarılı projeler çıkacak.

Bu sene başlatılan bu çalışmaların semeresi, hem akademik başarı olarak ilçemize yansıyacak, hem eğitimdeki kalite seviyesi yükselecek, hem de Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine bizleri taşıyacak olan çocuklarımızı yetiştirmiş olacağız.

Geride bıraktığımız yılda çok önemli sorunlar yaşamadık, umuyoruz ki gelecek yılda da, alınacak tedbirlerle hiçbir sorun yaşamayacağız.Bu anlamda tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Gelecek adına gerçekten umut dolu olduğumu söylemek istiyorum” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X