Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Siyasiler de sandık başına koştu …

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

Siyasiler de sandık başına koştu …
Bu içerik 561 kez okundu.

Dün yapılan cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimleri için milyonlarca seçmen gibi, ilçemizdeki siyasi partilerin başkan ve yöneticileri de oylarını kullanmak için sandık başına gittiler.

 

Dün ülkemizin geleceği için son derece önemli bir günü yaşadık.Aynı anda hem cumhurbaşkanını, hem de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 27’nci dönem milletvekillerini belirlemek için oylarımızı kullandık.

Geride bıraktığımız 24 Haziran seçimlerinin Türkiye için en önemli yanlarından biri, yeni başkanlık sistemi için oy kullanmamız.Yani seçeceğimiz cumhurbaşkanı aynı zamanda ülkenin yönetiminde tek yetkili kişi olacak.1923 yılında ilân edilen cumhuriyetle birlikte geçilen parlamenter sistem yerini, yeni sisteme bırakacak.Artık bir başbakanımız olmayacak, bakanlar ise meclisin dışından, seçilecek başkanın belirleyeceği kişilerden oluşacak.

24 Haziran seçimlerinin bir başka önemi ise meclisteki vekil sayısı 550’den 600’e çıkarılmış olmasıdır.Böylelikle ilimiz Muğla’nın da vekil sayısı 6’dan 7’ye yükseldi.

Elbette yukarıda bahsettiğimiz hususlar, 16 yıldır Türkiye’yi tek başına yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi ve ittifak ortağı Milliyetçi Hareket Partisi’nin Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesi ve mecliste de çoğunluğu elde etmesi halinde yürürlüğe girecek. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi ve ittifak ortakları İYİ Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisi’nin çoğunluğu sağlaması ve cumhurbaşkanlığını da CHP’nin adayı Muharrem İnce veya İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener’in kazanması halinde yeni yönetim şeklinden vazgeçileceği ve parlamenter sisteme geri dönüleceği, halka verdikleri vaatlerin belki de en önemlilerinden biriydi.

Elbette dün yapılan seçimlerin ülkemiz için farklı yönleri bunlarla sınırlı değil.Dolayısıyla ülkemizin her köşesinde olduğu gibi ilçemizde de seçim takviminden kaynaklanan nedenlerle propaganda süresi oldukça kısa olmasına rağmen siyasi partiler ve adaylar, hareketli bir çalışma süreci geçirdiler. İlçe merkezi ve bağlı mahalleleri dolaşan siyasiler, hem cumhurbaşkanı adayları, hem de milletvekili adayları için oy isterken, bir yandan seçmene vaatlerini anlattılar.

Nihayet 24 Haziran’da, yani dün tüm çalışmalar sona erdi ve ülke genelindeki tüm seçmenler, oy vermek için sandığa gitti. Doğal olarak oy verme işleminin başladığı sabah saat 08’den itibaren Milaslı seçmen de oyunu kullanmak üzere sandık başına gitti. Akşam saat 17’ye kadar oy verme işlemi devam ederken, ilçemiz genelinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Zekeriya Gümüşkesen İlkokulu, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat Cumhuriyet İlkokulu’nda eşleriyle birlikte oylarını kullanırken; AKP, CHP, MHP, İYİ Parti ilçe başkanları da nüfusa kayıtlı oldukları mahallelerde kurulan sandıklarda oylarını kullandılar …

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X