Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı’dan çiftçilere ‘anız yakmayın’ çağrısı: “Toprağın canını yakmayın!”

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı’dan çiftçilere ‘anız yakmayın’  çağrısı:  “Toprağın canını  yakmayın!”
Bu içerik 462 kez okundu.

Milas’ta son günlerde bazı tarım arazilerinde anız yakma nedeniyle çıkan yangınlara dikkat çeken Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, çiftçilere geçmiş olsun dileklerini iletmenin yanı sıra konuyla ilgili uyarılarda bulundu.

Milas Ziraat Odası’ndan yapılan açıklamada, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları dikkate alındığında orman yangını riskinin de en üst seviyede olduğuna dikkat çeken Atıcı, anız yakma yöntemine başvurmanın toprak verimi açısında da büyük riskler oluşturduğunu belirtip “Üzerinde tarım yaptığımız, bizi besleyen ve doyuran toprak, on binlerce yılda oluşmuş canlı bir varlıktır. Toprağın bir gramında çoğunlukla dünyadaki insan nüfusundan daha fazla, bakteri, mantar, aktinomiset, alg ve benzeri canlı barındırmaktadır.Bu nedenle de biz canlılar gibi nefes alır, nefes verir. Toprağa can katan, canlılık veren bu mikroorganizmaların yaşam kaynağı, toprağa çeşitli yollarla verilen ya da ulaşan organik bileşiklerdir. Bu organik bileşikler; hasat sonrası toprakta kalan bitki kökleri, hasat artıkları ya da toprağa verilen hayvan gübresi ve benzeri materyallerdir” dedi.

Başkan Atıcı, anız yakma sırasında oluşan zararlar konusunda da şunları söyledi:

“Toprak verimliliğine uzun vadede ciddi zarar veren anız yakma, verimli tarım alanlarının azalmasına, toprak içinde bulunan yararlı mikroorganizma ve besin elementlerinin geri dönüşümsüz olarak kaybedilmesine neden olmaktadır. Ayrıca tarım arazilerinde sürdürülebilir verimliliğini kaybetmesinin de en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.Anız yangınları sırasında toprağın 0-5 cm derinliğinde 250 dereceye ulaşan sıcaklıklar meydana gelir.Toprağın üst tabakasında meydana gelen bu aşırı sıcaklık artışı, üretimde verimlilik için en önemli unsurlardan biri olan organik maddelerin ve canlıların yok olmasına neden olmaktadır.

Anızın yakılması bir yana, aksine sürülerek veya parçalanarak toprağa yeniden kazandırılması gerekiyor. Çünkü bu yararlı bitkisel artıklar toprağı tavında tutmakta ve meyilli arazilerde verimli toprağın su ve rüzgâr erozyonuyla kaybolmasına engel olmaktadır.Toprakta organik madde miktarı arttığı için toprağın su tutma kapasitesiyle birlikte verimi de artmaktadır.Herkese zarar veren orman yangınlarına sebep olan anız yakmanın aslında hiçbir faydası olmadığı böylelikle ortaya çıkmaktadır. Çiftçilerimizin bu hususları dikkate almalarını rica ediyorum.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X