Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Gazetecilik mesleği yapılamaz hale gelmiştir”

ÖNDER Haber / Şahin ŞAHİN-

“Gazetecilik  mesleği  yapılamaz hale gelmiştir”
Bu içerik 741 kez okundu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada, “Habertürk’ün kapatılması ve KRT’nin kapatılacağının açıklanması, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı adına olumsuz bir gelişmedir. Gazetecilerin işsiz kalması ise işin en vahim tarafıdır” denildi.

TGC Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle:

“Türkiye’de basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engeller nedeniyle gazetecilik mesleği yapılamaz hale gelmiştir. Gazetecilik faaliyeti suç olarak tarif edilmiş, itibarsızlaştırılmaya çalışılmış, gazeteler ve gazeteciler sık sık hedef gösterilmiştir.Gazeteler kapatılmış, gazeteciler tutuklanmış ve bir korku iklimi yaratılmıştır.İktidarın hoşuna gitmeyen medya kuruluşlarına reklam verilmesi değişik yollarla engellenmiş, zarara girmelerine ortam hazırlanarak kapanmaya giden yol hızlandırılmıştır.

Son olarak Habertürk Gazetesi kapatılmış, KRT’nin ise kapatılacağı açıklanmıştır.Meslektaşlarımız işsiz kalmıştır. Habertürk Gazetesi’nin internet ortamında devam edeceği belirtilmiştir. Ancak internet ortamındaki yayıncılığın istihdamı ile yazılı medyanın istihdamının kıyaslanamayacağı ortadadır. Bu süreçte meslektaşlarımızın haklarının, mağdur edilmeden en kısa sürede ödenmesini umuyoruz.

Türkiye’de gelinen noktada gazetecilerin işsizlikle cezalandırılması devam etmektedir. Son 10 yılda 10 bin gazeteci işsiz bırakılmıştır. Gazeteci işsizliği Habertürk ve KRT çalışanlarının işsiz kalmasıyla daha da artacaktır.İşsiz gazetecilerin istihdam edileceği bir medya ortamı kalmamıştır. Gelinen noktada tek sesli, tek tip gazetecilik anlayışıyla Türkiye’nin layık olduğu demokrasi anlayışına ulaşmak ihtimal dahilinde değildir. Halkın talep ettiği her görüşün yer alacağı yayın çeşitliliğine ihtiyaç vardır. Her seçim sonrasında olduğu gibi bu dönemde de bir kez daha basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını, gazetecilik mesleğinin suç sayılmamasını, tutuklu gazetecilerin özgür bırakılmasını talep etmeyi sürdürüyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X