Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Dibeklihan’da Milas tanıtıldı

ÖNDER Haber / A.Coşkun EFENDİOĞLU-

Dibeklihan’da Milas tanıtıldı
Bu içerik 647 kez okundu.

10 - 14 Temmuz 2018 tarihlerinde Muğla Günleri kapsamında düzenlenen Milas Gecesi 11 Temmuz Çarşamba günü Dibeklihan’da yapıldı. Dört gün boyunca devam edecek etkinliklerin ikinci gününde her yönüyle Milas yöresi tanıtıldı.

Etkinliğe Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Çınar, Faik Karagöz ve Meclis Üyesi Mehmet Yılmaz da katıldılar.

Muğla Günleri etkinliğinin organizasyonunu üstlenen Hamdi Topçuoğlu, yaptığı açılış konuşmasında, amaçlarının Bodrum’da yaşayan insanların Muğla’yı tanımalarını sağlamak olduğunu belirterek, “Bodrum’un, Milas’ın, Muğla’nın bize zenginlik katacak çok önemli değerleri olduğunu ve bunların halkla paylaşılması gerektiği”ni söyledi. 

Etkinlikte konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Öncelikle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bize bu ortamı, bu olanağı sağlayan herkese teşekkür etmek istiyorum. Dibeklihan çok kıymetli mekan bizim için; Milas ismiyle Dibeklihan’ı buluşturup Bodrumlularla bir araya

 

getirdiği için emeği geçen bütün arkadaşlarıma, Yörük Türkmen derneğimizden, Çomakdağlı kadınlarımızdan, Ören’den Milas’ın değişik noktalarından kültürümüzü ve birikimlerimizi getiren değerli hemşerilerimizden, Milas Yüksek Okulumuzdan çok memnunum bu akşam. Hepsine ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum.Bu ortamı zenginleştirmek ve Milas’ın adına yakışır bir biçimde gerçekleştirmek adına çok güzel bir sunum ortamı yarattılar.Biraz sonra çok değerli konuşmacılarımız var. Sizlere Milas’ı her yönüyle anlatacaklar.Bu anlamda sizlere ilçemi kısaca tanıtmak isterim.Muğla’nın çok önemli bir ilçesi.Alan itibari ile Seydikemer ile beraber Muğla’nın en büyük ilçesi.Yine köy sayısı itibari ile Türkiye’nin en fazla köy sayısına sahip ilçeleri arasında yer alır.119’u kırsal 13’ü merkez mahallesi olmak üzere 132 mahallesi olan bir ilçe.Nüfus itibari ile de Bodrum ve Fethiye’den sonra 3.sırada yer alır. Milas, potansiyeli çok yüksek bir ilçe.Biz Milaslı olmaktan ve Milas’ta yaşamaktan son derece mutluyuz ve şanslı hissediyoruz kendimizi.Işıklar ülkesi, uygarlıklar başkenti, tarihi ihtişamlı yaşamış, gerçekten geçmişten bugünümüze çok zengin bir birikimi olan bir ilçe.Bu ilçenin potansiyelinin tanıtımı noktasında çok fazla çabalar sarf etmemiz lazım. El sanatlarından yemek kültürüne, halısından zeytinine ve zeytinyağına kadar birçok noktada büyük zenginlikler barındırıyor. Bu etkinliği hem Milas’ın tanıtılması açısından hem de Bodrum’la buluşması açsısından çok önemli bir aşama olarak görüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Özellikle sizlere buraya geldiğiniz için teşekkür ediyorum.Milas’a da bekliyorum.” dedi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın sunumunun ardından panele geçildi. Şair-Yazar Halim Şafak Şanlıdağ, Gazeteci Olcay Akdeniz ve Ali Osman Menteşe, Milas yöresinin tarihi, kültürel, geleneksel ve ekonomik değerlerini içeren konuşmalar yaptılar.

Şanlıdağ’ın, Milas kültürü ve gelenekleri üzerine, örneklerle zenginleştirdiği konuşması sonrasında, Gazeteci arkadaşımız Olcay Akdeniz, Milas tarihi üzerine bir konuşma yaptı ve Karyalılardan bu yana, Karya’nın iki başkenti Milas ve Bodrum ekseninde, bütün izleyicilerin merakla dinlediği bir konuşma gerçekleştirdi. Son konuşmacı Ali Osman Menteşe ise zeytinimizi anlattı. Milas Memecik zeytininin ne kadar lezzetli, güzel bir zeytin olduğunu, kendi deneyimleri ekseninde sunarken, soğuk sıkım zeytinyağı yanında, diğer zeytinyağlarının nasıl olduğu konusunda da bilgiler verdi.

Ali Osman Menteşe, sunumu sonrasında, girişte izleyicilere dağıtılan numaraların ne anlama geldiğini belirtti ve soğuk sıkım 12 adet zeytinyağının, çekilecek kurayla dağıtılacağını söyledi ve çekilen kurayla çok özel Milas zeytinyağları, şanslı izleyicilerle buluşturuldu.

‘Milas Günü’ne Bodrumluların ilgisi ise çok yoğun oldu.Milas yöresine ait halıların da sergilendiği Dibeklihan’da, Milas’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini anlatan bir de kitap sergiliği oluşturuldu.

 

Milas’ın geleneksel zeytinyağı ve zeytin ikramı ile lezzetlenen etkinlikte, Milas Yörük Obaları Derneği’nin halk oyunları gösterileri büyük ilgi görürken, Milaslı Sanatçımız Tolga Çandar da, vermiş olduğu konserle günü renklendirdi. Etkinlik, Tolga Çandar’ın türküleri ve sohbetiyle sona erdi ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X