Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“En düşük süt fiyatı 2 lira 6 kuruş olmalıdır”

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

“En düşük süt fiyatı 2 lira 6 kuruş olmalıdır”
Bu içerik 339 kez okundu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 5 aylık dönemde yüzde 17.2, yıllık bazda yüzde 28.7 artan yem fiyatları ve diğer girdilerdeki artışın, çiğ sütte yüksek zammı zorunlu kıldığını belirterek, “Çiğ süt fiyatı artırılmalıdır. 1 litre çiğ süt satan üreticinin, karşılığında 1,5 kilogram yem alabilmesi için üreticide en düşük süt fiyatının 2 lira 6 kuruş olması gerekiyor” dedi.

 

Bayraktar, süt fiyatlarının Şubat - Haziran döneminde brüt 1 lira 53 kuruş olarak sabitlendiğini anımsatıp, süt fiyatı sabit olmasına rağmen yem fiyatlarının sürekli artış gösterdiğine dikkat çekerek, “Yem sanayicileri fiyatları döviz artışlarını gerekçe göstererek artırmaktadır. Ancak iş üreticiye geldiğinde, sanki üreticilerimiz döviz artışından etkilenmiyormuş, alım gücü azalmıyormuş gibi üretici fiyatları sabitlenmektedir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir” dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

“Süt fiyatları Ulusal Süt Konseyi tarafından 5 - 6 aylık dönemlerde belirleniyor. En son Şubat - Haziran dönemi için brüt 1 lira 53 kuruş olarak uygulandı. Üreticinin bu dönemde eline 1 lira 39 kuruş geçti. Üretici fiyatları sabitken yem fiyatlarında önemli oranda zamlar meydana geldi. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Ortamda sanki girdiler artmamış gibi bir hava var. Kimse ‘bu artışlar üreticiyi zorluyor, bir araya gelelim, fiyatları yeniden revize edelim’ demiyor. Yem artışına bağlı gelir kaybı nasıl telafi edilecek? Bütün bunların yeni dönemde net bir şekilde ortaya konması lazım. En kısa zamanda yeni fiyat belirlemek için bir araya gelinmeli, önümüzdeki dönem için tatmin edici bir fiyat belirlenmelidir.Yem fiyatlarındaki artışın çiğ sütte üreticiyi zorladığı açıkça görünüyor. Sütte istikrar yem ve diğer girdi maliyetlerine bağlıdır.Yem piyasasına etkin bir şekilde müdahale edilmelidir. Yem fiyatları belli bir seviyeyi aştığında Tarım Kredi ve diğer örgütler devreye sokulmalı, artış önlenmelidir.”

 

“Yeni dönemde yeni politikalar belirlenmelidir”

Sektörde yapısal sorunlara yönelik önlem alınması için etkin ve uygulanabilir politikalar izlenmesi gerektiğini söyleyen Bayraktar, süt üreticilerinin taleplerini şöyle sıraladı:

“Yemde piyasa üretici lehine düzenlenmelidir. Bölgeler arası süt hareketlerinin bölge çiğ süt fiyatlarını olumsuz etkilemesinin önüne geçilmelidir.Kaliteye göre fiyatlandırma sistemi oluşturulmalı, süt sanayicilerinin üreticiye zorla yem satması önlenmelidir.Piyasa fiyatlarında yaşanan olumsuz gelişmelere bağlı damızlık hayvan kesimini önleyici tedbirler alınmalıdır.Buzağı kayıpları, belirlenecek ülkesel eylem planı çerçevesinde önlenmelidir.Kaba yemde kalite standartları belirlenmelidir.Hayvan hastalıklarıyla etkin mücadele edilmelidir.Sanayicinin süt bırakmasını ve taşeronların etkinliğini önleyecek tedbirler alınmalıdır. Üreticilerin besleme ve sürü yönetimi başta olmak üzere birçok konuda eğitimlerinin sağlanması konularına öncelik verilmelidir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X