Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

‘Beçin Kalesi’ geceleri ışıl ışıl olacak!

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

‘Beçin Kalesi’ geceleri ışıl ışıl olacak!
Bu içerik 479 kez okundu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Menteşe Beyliğinin başkentliğini yapan ve UNESCO’nun ‘Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ‘Beçin Kalesi ve Ortaçağ Kent Kalıntıları’nın aydınlatılması için oluşturduğu gündem, Muğla Valisi Esengül Civelek’in özel ilgisiyle gerçekleşme yoluna girdi.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in bir süredir çeşitli ortamlarda, Muğla Valiliği’nden Beçin Kalesi’nin aydınlatılmasını talep etmesi üzerine Valiliğin başlattığı girişimle MİTSO’da bir toplantı yapıldı. Toplantıya MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Beçin Kazısı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürü Ali Haydar İstemihan ile Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri katıldılar.

Beçin Kalesi’nin sahip olduğu tarihi değerlerin tanıtılabilmesi amacıyla aydınlatılmasının turistlerin ilgisini çekeceğini ve dolayısıyla ziyaretçi sayısının arttıracağını belirten MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, kalenin bir an önce aydınlatılmasını arzu ettiklerini belirterek, “Bu talebimizi çeşitli toplantılarda dile getirerek Sayın Muğla Valimiz Esengül Civelek’e arz ettik. Kendileri önerimizi çok beğendiler ve bu konuda araştırma yapacaklarını ifade ettiler.Bugün burada kalenin aydınlatılması için nasıl bir yol izleneceğini değerlendirmek üzere toplandık” dedi.

Muğla Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürü Ali Haydar İstemihan da, Muğla Valisi Esengül Civelek’in talimatı üzerine bir yatırım araştırması başlattıklarını, aydınlatmanın güneş enerjisi ile yapılmasının daha pratik olacağını belirterek, “Bu konuda bir maddi kaynak sıkıntımız yok. Fakat bir an önce nasıl bir yol izlenecekse onu belirlemek istiyoruz. Gerekli başvurular yapılıp onay alınır alınmaz yatırıma başlayabiliriz ve kısa bir süre içinde Beçin Kalesinin aydınlatmasını sağlayabiliriz” dedi.

Beçin Kazısı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş da, Beçin Kalesi’nin aydınlatılmasının, kalenin ve Beçin’in tanıtımı için büyük önem taşıdığını belirtti.

İlçemizden Bodrum, Yatağan-Muğla ve İzmir yönlerine gelip geçenlerin gece karanlığında ışıl ışıl bir şekilde Kaleyi görmesinin Beçin’e ziyaretçi sayısının artmasında etkili olacağını dile getiren Pektaş, “Biz aydınlatmanın bir an önce yapılabilmesi için gerekli izinlerin alınmasında yardımcı olmaya ve elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi.

Toplantının ardından Beçin Kalesinin aydınlatılması için MİTSO tarafından bir dilekçe hazırlanarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne başvuruda bulunuldu.

Dilekçeyi elden götürerek takibini yapacağını belirten Ali Haydar İstemihan, işlemlerin kısa sürede tamamlanarak proje aşamasına getirileceğini sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X