Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

Yapılandırma için son 10 gün!

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR-

Yapılandırma için son 10 gün!
Bu içerik 479 kez okundu.

Vergi ve prim borçlarını yeniden yapılandırmak isteyenler için geri sayım sürüyor ... Vergi Dairesine vergi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim borcu bulunanların, borçlarını yapılandırabilmeleri için tanınan süre 31 Temmuz’da sona erecek. SGK’ya borcu olanların yapılandırma başvurusu için 10 gün süresi kaldı.

Vatandaşların borçlarını yapılandırmaları için 31 Temmuz’da mesai sonuna kadar Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine bizzat veya postayla başvurmaları gerekiyor. İnternet üzerinden e-sigorta yoluyla başvurular ise 31 Temmuz saat 23.59’a kadar yapılabilecek.

Vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun Mayıs ayında yürürlüğe girmiş ve borçluların, SGK’ya olan borçlarını yapılandırmaları için 31 Temmuz 2018 tarihi mesai bitimine kadar süre verildi. Borçlular, sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine şahsen veya postayla başvurmaları gerekiyor. İnternet üzerinden e-sigorta yoluyla başvurular ise 31 Temmuz saat 23.59’a kadar yapılabilecek.

Başvuruların posta yoluyla yapılması halinde taahhütlü, iadeli taahhütlü, APS veya PTT Kargo yoluyla yapılan gönderilerde, başvuru formunun 31 Temmuz’da postaya verilmesi yeterli olacak. Adi posta yolunun tercih edilmesi halinde başvuru formunun SGK’ya 31 Temmuz’dan sonra ulaşması riski bulunuyor. Bu durumda olanların başvurusu kabul edilmeyecek.

 

Hangi borçlar için yapılandırma başvurusu yapılacak?

2018 Mart ayı ve önceki aylara ilişkin sigorta ve işsizlik sigortası prim borcu olanlar, isteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası prim borcu olanlar, 31 Mart 2018 tarihine kadar bitirilmiş olan özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, 31 Mart 2018 tarihine kadar kesilen idari para cezaları, SGK’nın tahsil yetkisindeki damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payları…

 

Üç yıla kadar vade yapılacak…

 

Borcunu yapılandıracak olanlar 12 ay, 18 ay, 24 ay veya 36 ay vade seçeneklerinden birini tercih edebilecek ve tercih ettikleri taksit süresinden daha uzun sürede ödeme yapamayacaklar. Taksitler iki ayda bir ödenecek.12 ay vadeyi seçenler 6, 18 ayı seçenler 9, 24 ayı seçenler 12, 36 ay vadeyi seçenler 18 taksitte ödeme yapacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X