Advert       Advert     Advert       Advert
Advert       Advert     Advert       Advert

“Artık ölmek istemiyoruz!”

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR

“Artık ölmek istemiyoruz!”
Bu içerik 511 kez okundu.

Geçtiğimiz hafta Yatağan Termik Santrali’nde meydana gelen ve iki işçinin ölümü, 9 işçinin de yaralanmasıyla sonuçlanan çökme olayının ardından bir açıklama yapan Tes-İş Yatağan Şube Başkanı ve Türk-İş Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik, “Artık yeter, Soma’da, Ermenek’te, Rezidans inşaatlarında, asansörlerde, Yatağan’daki galerilerde yaşanan bu felaketler son olsun.

 

İş cinayetleri son bulsun” dedi.

“Özelleştirme denilince sadece devir tarihinden sonraki 3 yıllık bir süreci değil, geriye dönük yaklaşık 25 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Yaşanan facia nasıl olsa özelleştirilecek mantığıyla yatırımların yapılmadığı, revizyon ve yenileme çalışmalarının durdurulduğu, taşeronlaşmanın önünün açıldığı 25 yıllık bir sürecin sonucudur” ifadelerinin dikkat çektiği açıklama şöyle …

 

Acımız büyük … Yüreklerimize ateş düştü …

Şubemiz faaliyet sahası içersinde bulunan Yatağan Termik Santralinde 19 Temmuz 2018 Perşembe günü sabah saatlerinde kömür bant galerisinde meydana gelen çökme sonucu galeri içerisinde çalışan 11 arkadaşımızdan 9’u sağ olarak kurtarıldı, ancak içeride olan diğer 2 arkadaşımıza ilk etapta ulaşılamadı. Santralde çalışan arkadaşlarımızın ve arama kurtarma ekiplerinin yoğun çalışmaları sonucu 2 arkadaşımızın da enkaz altındaki cansız bedenlerine ulaşıldı.

Köprü galeri bant sistemiyle kazan bunkerlerine kömür besleme ünitesi tüm Termik Santrallerinde bulunan bir sistemdir. Ancak ülkemiz santraller tarihinde şu ana kadar böylesine bir çökme olayı hiç yaşanmamıştır. Acımız büyük… Yüreklerimize ateş düştü.

Özelleştirmeler, taşeron, kuralsız çalıştırma başta olmak üzere, emek karşıtı politikalar, uygulamalar ne yazık ki bir kez daha bugün yaşadığımız acı tablonun ortaya çıkmasına neden olmuştur.Özelleştirme denilince sadece devir tarihinden sonraki 3 yıllık bir süreci değil, geriye dönük yaklaşık 25 yıllık bir süreci kapsamaktadır.Yaşanan facia nasıl olsa özelleştirilecek mantığıyla yatırımların yapılmadığı, revizyon ve yenileme çalışmalarının durdurulduğu, taşeronlaşmanın önünün açıldığı 25 yıllık bir sürecin sonucudur.

Yıllarca santrallerimizin özelleştirme kapsamından çıkartılması için verdiğimiz mücadelede, en son 447 gün süren Yatağan direnişinde ne denli haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Namerde muhtaç olmadan yaşamalarını sürdürmelerini sağlamak bizim boynumuzun borcudur …

Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi olarak, şu anki önceliğimiz yaralı kurtulan arkadaşlarımızın iyileşerek bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını sağlamak, yaşamlarını yitiren arkadaşlarımızın acılı ailelerine her türlü desteği vererek yaşanan bu faciada eksiği, kusuru ve ihmali olanların adalet önünde hesap vermelerini sağlamak olacaktır.

Hayatını kaybeden arkadaşlarımızın eş ve çocuklarını, onların bize bir emaneti olarak görüyoruz.Onların haklarını korumak, namerde muhtaç olmadan yaşamalarını sürdürmelerini sağlamak bizim boynumuzun borcudur.

İşyerinde çalışan diğer arkadaşlarımızın ve firmalarda çalışan elemanların haklarının ve çıkarlarının korunması ve çalışma düzeniyle ilgili konularda işverenle görüşmelerimiz sürmektedir.Şimdilik bir değişiklik söz konusu değildir, herhangi bir değişiklik olduğunda çalışan arkadaşlarımızla ve kamuoyuyla paylaşılacaktır.

 

Teşekkür

Facianın yaşandığı ilk dakikalardan itibaren olay yerine gelerek arama kurtarma çalışmalarını yakından takip eden, bizlere destek veren başta Muğla Valimiz Sayın Esengül Civelek olmak üzere, Türk-İş Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay’a, Tes-İş genel merkez yöneticilerimize, Yatağan Kaymakamımız Sayın Hayrettin Çiçek’e, milletvekillerimize, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza ve ilçe belediye başkanlarımıza, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticilerine, siyasi partilerimizin il ve ilçe yöneticilerine, demokratik kitle örgütlerinin yöneticilerine, Emniyet ve Jandarma birimlerine ve acımızı paylaşan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Ayrıca AKUT, AFAD, UMKE gibi arama kurtarma ekiplerine, 112 acil sağlık görevlilerine, Yatağan ve Muğla’daki hastanelerde görev yapan hastane personeli ile güvenlik güçlerimize de teşekkür ediyoruz.

 

Başsağlığı ve Acil şifa dilekleri

Bu faciada yaralanan arkadaşlarımıza acil şifalar dilerken, hayatlarını kaybeden arkadaşlarımız Seray Şimşek ve Sezgin Kılıç’a Allahtan rahmet diliyoruz.Ailesinin, sevenlerinin ve işçi sınıfımızın başı sağ olsun.Ruhları şad olsun.

 

İş cinayetleri son bulsun!

Türkiye’de günde ortalama 4 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybediyor.Bu konuda Avrupa’da birinci sıradayız.Alınması gereken önlemler ve denetimlerle ilgili hükümetin ve Çalışma Bakanlığının acilen yeni düzenlemelere gitmesi gerekmektedir.

Artık yeter, Soma’da, Ermenek’te, Rezidans inşaatlarında, asansörlerde, Yatağan’daki galerilerde yaşanan bu felaketler son olsun. İş cinayetleri son bulsun!

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X